Чи сучасна «сучасна» українська література?

АСама постановка питання звертає увагу на відповідність літератури вимогам часу.

Сучасна означає актуальна. Не просто така, яка написана в той самий період, коли ми її читаємо, а така, яку потрібно читати зараз.

У науковій літературі точно не зазначено, від якого моменту українську літературу слід вважати сучасною. Утім, під поняттям «сучасна українська література» найчастіше розуміють сукупність художніх творів,   написаних від часу здобуття Україною незалежності в 1991 році й дотепер.

Унаслідок більшої свободи, відкритості українського суспільства до іноземних впливів та значно ширших контактів iз літературами інших країн, сучасна українська література здебільшого відрізняється від радянської та класичної зверненням до досі заборонених тем (Голодомор, сексуальність, наркотики, девіантна поведінка і т. д.), використанням нових стилістичних прийомів (постмодернізму, неоавангарду, сенсо-фізіологізму, уживання нецензурної лексики та суржику), різноманітністю та змішанням жанрів, своєрідною епатажністю, а також осмисленням соціальних проблем та історичної пам’яті.

Для сучасної літератури характерне зосередження на темних сторонах людського життя, насильстві, різноманітних проблемних та кризових моментах. Це стало реакцією на загальнооб’овязковий фальшивий оптимізм радянської соцреалістичної літератури.

Сучасна українська література – це більше, ніж література. Адже вона допомагає побачити картину нашого з вами світу таким, яким він є. Хороші книги дають нам орієнтири, вказують напрямки розвитку. Ми читаємо, впізнаємо в героях себе, своїх знайомих, спостерігаємо за їхнім розвитком у творі, а потім бачимо чим все закінчиться і з цього робимо висновки.  

Письменник — це очі, думки та совість суспільства. Чесність, спроможність хоробро дивитися у вічі дійсності і відкрито говорити правду презентують справжнього письменника. Його пильні спостереження, влучні здогадки та передбачення є відгуком часу і в той же самий час – формотворчим элементом історичного періоду та його культурного пласту.

Отже, читаймо своїх, українських авторів, щоб знати чим дихає сучасна література. Заходячи в книгарню, не кидаймо одинокий погляд на полицю з українським постмодерном, стаючи в чергу за російськими дешевими детективами чи літературою з різними магічними порадами. Бо «коли починається смерть культури, настає культура смерті» (Ліна Костенко, «Записки українського самашедшого»).

Ми розпочинаємо серію «Читати модно завжди!», де будемо знайомити вас із творчістю сучасних українських письменників, книги яких варто знати, читати та слухати та які ви можете отримати у відділі абонемента.

Стежте за публікаціями! 

Світлана Поваляєва
Богдан Коломійчук
Наталка Доляк
Надія Гуменюк
Дарина Гнатко
Наталія Гурницька
Артем Чапай
Софія Андрухович
Віталій Міхалевський
Іван Байдак
Марина та Сергій Дяченки
Тарас Прохасько
Таня Малярчук
Мирослав Дочинець
Юрко Іздрик
Андрі́й Лю́бка
Володимир Шовкошитний
Роман Зіненко
Василь Шкляр
Марина Гримич
Сашко Обрій
Макс Кідрук
Артем Чех
Ірен Роздобудько 
Галина Пагутяк
Марія Матіос
Люко Дашвар
Марія Морозенко
Павло Коробчук
Сергій Жадан
Максим Дупешко
Любко Дереш
Дара Корній
Міла Іванцова
Оксана Забужко
Андрій Кокотюха
Ліна Костенко
Володимир  Лис
Юрій Винничук
Іван Андрусяк 
Юрій Андрухович