Феофан Прокопович – Український геній барокової доби

Шановні користувачі! 18 червня виповнюється 340 років від дня народження Феофана Прокоповича, одного з найвидатніших мислителів XVIII століття. В читальній залі Публічної бібліотеки імені Лесі Українки розгорнута  книжково-ілюстративна виставка «Український геній барокової доби».

 «Усе, що було в країні живого, передового і діяльного, все це тяглося до Прокоповича, як до видатного розуму і яскравої індивідуальності, як зосередження великої вченості. Ця людина, що носила чернечу рясу, була найенергійнішим і найпалкішим апологетом світської культури при самому її зародженні» (Гудзій М.К.).

Феофан (Єлеазар) Прокопович (Теофан Прокопович) – український богослов, письменник, поет, математик, філософ, визначний діяч епохи бароко. Його праці торкаються фізики, філософії, математики, астрономії, логіки, наук про державу і право, теології.

Феофан Прокопович – представник ідеології раннього просвітництва та гуманізму. Як церковний, державний і освітній діяч збагатив своєю творчістю різні галузі вітчизняної культури. Найголовнішими серед них, безперечно, є його філософська та літературна спадщина, публіцистично загострені проповіді, уїдливі сатири, курси поетики і риторики. Як професор піїтики написав для академічної вистави трагікомедію «Володимир». Цей талановитий твір був інсценований студентами Київської духовної академії 03 липня 1705 року і став першою повчальною історичною п’єсою, написаною в Україні.

Відомо, що Феофан Прокопович непогано володів кількома мовами. Писав вірші російською, польською та латинською. Мав багату бібліотеку, що нараховувала близько 30 тисяч книжок, в основному латиною, а його колекція картин налічувала понад 170 полотен.

З виставкою можна ознайомитися до 28 червня.