Бергман. Мистецький діалог

Ернст Інгмар Бергман – шведський режисер театру й кіно, сценарист, письменник, один із провідних творців авторського кіно XX сторіччя. Серед найвідоміших кінострічок Бергмана – «Сьома печатка» (1957), «Сунична галявина» (1957), «Персона» (1966), «Шепіт і крик» (1972), «Фанні і Александр» (1982).

Інгмар Бергман здійснив постановки понад шістдесяти художніх та документальних фільмів для кіно і телебачення, при цьому він був автором сценаріїв до більшості з них. Про незрівнянний авторський стиль Бергмана у прямому етері поспілкувалися режисер Богдан Брага та мистецтвознавець Анатолій Горовий.

Інтерес до театру та кіно з’явився у Бергмана ще в дитинстві. Коли йому було дев’ять років, братові подарували на Різдво «чарівний ліхтар» – поширений на той час простий проекційний апарат з гасовою лампою як джерелом світла. Інгмар запропонував Дагу в обмін свою колекцію олов’яних солдатиків й узявся до дослідів. Чарівний ліхтар дозволяв проектувати нерухомі зображення зі скляних пластин і невеликі фільми зі з’єднаної в кільце 35-мм плівки. Бергман використовував бокс-камеру для створення псевдо-фільмів з декількох кадрів, а на відрізках плівки зі змитою емульсією дядько Карл допомагав створювати йому власні мультфільми.

Під час прямої трансляції лектори продемонстрували кадри з кінострічок Бергмана. Фільм «Фанні та Олександр» став наймасштабнішим проектом Бергмана – на зйомки пішло півроку та 6 мільйонів доларів. Дія фільму відбувається на початку XX століття, у центрі сюжету – доля двох дітей, брата і сестри. Багатосерійна версія була показана на шведському телебаченні на Різдво 1982 року й мала великий успіх. В інших країнах демонструвалась скорочена кіноверсія, яка зібрала велику кількість нагород: чотири «Оскари», премії BAFTA, «Сезар», «Давид ді Донателло», «Золотий глобус» та інші.

У 1983 році Бергман зробив у пам’ять про свою матір короткометражний документальний фільм «Обличчя Карін» на основі фотографій із сімейного альбому.

За словами Богдана Браги і Анатолія Горового, режисер Бергман був одним із унікальних кіномайстрів свого часу. Вплив авторського стилю Бергмана відчутно досі. Дізнавайтеся більше у відеозаписі прямої трансляції.