Проєкт «Видима бібліотека»

Опис: Пілотний проєкт «Видима бібліотека» тривав пів року – з 1 червня до 30 листопада 2021 року

Бібліотека розпочала реалізацію проєкту у співпраці з Управлінням забезпечення діяльності у центральному регіоні Департаменту з питань виконання кримінальних покарань. Цільова аудиторія – особи, які перебувають в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах Житомирської, Київської, Черкаської та Чернігівської областей.

Основні завдання реалізації Проєкту:

  • запобігання морально-психологічній та професійній деформації, пов’язаній з позбавленням волі;
  • оновлення компетентностей, що пов’язані із використанням сучасних інформаційно-комунікаційних технологій, організація дозвілля шляхом корисної зайнятості засуджених;
  • розвиток практичних навичок користування сучасними бібліотечними сервісами та технологіями;
  • створення підґрунтя для формування професійної діяльності.

Працівники Бібліотеки через онлайн платформу Zoom за тиждень до кожної онлайн зустрічі з ув’язненими, що відбувалися другу та четверту п’ятницю кожного місяця, створювали конференцію, посиланням на яку ділилися з установами виконання покарань через чат у вайбері і проводили для засуджених лекції, тренінги, інші форми навчання, спрямовані на підготовку ув’язнених до життя у соціумі після виходу з місць позбавлення волі.  

Під час 13-ти онлайн зустрічей з ув’язненими презентовано довідково-бібліографічну службу сучасної бібліотеки, корисні онлайн сервіси (окрема тема про канал You Tube), проведено тренінг по генеруванню та використанню QR кодів, висвітлено теми медіаграмотності та протистояння фейкам, проведено тренінг з мистецтва публічного виступу, проведено поетичний слем серед ув’язнених, які займаються поетичною творчістю. Переможців відзначено призами – книжками.

Відеозаписи усіх зустрічей можна переглянути: за цим посиланням.

Під час реалізації проєкту бібліотека зібрала та передала в бібліотеку Коростенської установи виконання покарань 300 книжок.

Білоцерківській установі виконання покарань, учасники якої були найактивнішими, бібліотека передала 100 кращих книжок сучасних українських авторів.

В доповнення до онлайн навчань, лекцій та конкурсів, бібліотека підготувала

3 посібники:

Також підготовлено довідник про онлайн-ресурси, які будуть корисними ув’язненим як для навчання впродовж життя, так і для адаптації у мінливому соціумі після завершення терміну їх ув’язнення.

Мета: Мета Пілотного проєкту «Видима бібліотека» − орієнтація на освіту громадян задля підтримання їх креативного та інноваційного потенціалу під час перебування в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах, сприяння формуванню компетентностей із врахуванням новітніх технологічних розробок, які вже почали або тільки починають впроваджуватися у бібліотечній галузі, формування культури навчання впродовж життя.

Основні завдання реалізації Проєкту:

  • запобігання морально-психологічній та професійній деформації, пов’язаній з перебуванням в місцях позбавлення волі та несенням служби;

  • оновлення компетентностей, що пов’язані із використанням сучасних інформаційно-комунікаційних технологій, організація дозвілля шляхом корисної зайнятості засуджених;

  • розвиток практичних навичок користування сучасними бібліотечними сервісами та технологіями;

  • ресоціалізація, створення підґрунтя для легкої адаптації засуджених у соціумі по завершенню терміну ув’язнення.

Вплив ініціативи на розвиток соціального середовища:

Цей проект – ще одне підтвердження важливої ролі бібліотеки в житті кожної людини, в яких би  обставинах вона не перебувала. Бібліотека – єдина доступна безплатна установа, послугами якої може скористатися кожен і вирішити проблеми з прогалинами в освіті, для отримання допомоги з користування інтернетом, сервісами онлайн, зокрема з пошуку роботи і працевлаштування.

Одним із основних очікуваних результатів є поступова адаптація засуджених до позитивної динаміки інформаційних процесів, подолання інформаційної необізнаності, підвищення рівня та актуалізації інформаційної грамотності.

Бібліотека отримала поетичні присвяти, вдячність і бажання ув’язнених після виходу на волю обов’язково відвідати бібліотеку і скористатися її послугами.

Корисні інтернет-ресурси для кожного: довідник

Огляд рекомендованої для читання літератури:

По той бік грат
Книжки народжені за гратами 

Онлайн зустрічі з ув’язненими

Іван Богун. Лекція до Дня державності
Онлайн-зустріч із ув’язненими до Дня безпечного Інтернету
Підсумки проєкту “Видима бібліотека”
Завершальна зустріч у межах проєкту «Видима бібліотека»
Лекція про медіаграмотність
Онлайн-сервіси для кожного
Мистецтво публічного виступу
Довідково-бібліографічна служба сучасної бібліотеки
Проєкт “Видима бібліотека”. Говоримо про You Tube
Книжки дарують свободу
Поетичний слем «Поезія – вільна!»
Проєкт «Видима бібліотека». Говоримо про бібліотеку у цифровому медіасвіті
“Книжки, написані за гратами” – в межах проєкту “Видима бібліотека!
Qr-коди: поняття та використання – в межах проєкту “Видима бібліотека”
Проєкт з ресоціалізації ув’язнених «Видима бібліотека» (Частина друга)
Стартував проєкт з ресоціалізації ув’язнених “Видима бібліотека” (Частина перша)