Нові надходження книг у відділ Читального залу

Жовтень, 2020

Слабошпицький, М. Ф. З пам’яті дзеркала. Те, чого ви не прочитаєте в історії літератури : про час і про людей : [спогади] / Михайло Слабошпицький. – Київ : Ярославів Вал, 2019. – 544 с. : фотоіл., портр.

У минуле дивишся – мов у дзеркало, надароване пам’яттю. І воно розгортає перед тобою цілу галерею облич тих людей, яких просто не можна забувати, бо то були видатні люди. Автор дякує долі за те, що зустрів їх на життєвих розхрестях.

Гримич, М. Юра : роман / Марина Гримич. – Київ : Нора-Друк, 2020. – 352 с.

Роман Марини Гримич «Юра» є сіквелом, тобто незалежним продовженням роману «Клавка» (2019), який став національним бестселером і найкращою книгою Форуму видавців 2019 року у жанрі прози. Марина Гримич — авторка більш як 20 різножанрових романів, член Національної спілки письменників України та Українського ПЕН. Київ, 1968 рік, кінець «відлиги». Юра — студент-фізик, успішний комсомольський ватажок, перспективний науковець-початківець — потрапляє в лещата непростих обставин і в пекло власних сумнівів: йому потрібно зробити моральний вибір, а він відчуває, що не готовий до цього. Адже його життя є своєрідним буфером поміж двома світами, — з одного боку, світом «золотої молоді», дітей секретарів ЦК КПУ, ЦК ЛКСМУ, КДБ, а з іншого, — світом його мами Клавки, яка є однією з тих безіменних і негероїчних представників української інтелігенції, що тримають на своїх плечах могутній тил для шістдесятництва.

Дашвар, Л. #Галябезголови : роман / Люко Дашвар. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2020. – 398 с.

Благими намірами вимощений шлях до пекла. Галя сповна відчула сенс цього вислову. Її життя перевернулося лише через те, що вона прагнула допомогти іншій людині. Дівчина втратила все: роботу, чоловіка, друзів, віру в людей. Та що, як усе найбільш значуще і неймовірне починає відбуватися з нами саме тоді, коми ми намагаємося видряпатися з пекла? Це непросто, бо людина по-справжньому втрачає голову лише від двох речей: від страху і від кохання. Однак що робити, коли тебе одночасно накривають і страх, і кохання?..

Хелловелл, Е. Чому я відволікаюсь. Як розпізнати синдром дефіциту уваги у дорослих і дітей та що з ним робити : [пер. з англ.] / Едвард Хелловелл, Джон Рейті. – Київ : Центр учбової літератури, 2020. – 390 с.

Едвард Хелловелл — всесвітньо визнаний експерт по синдрому дефіциту уваги і Джон Рейт — практикуючий психіатр — ретельно переробили і доповнили актуальною медичною інформацією свою книгу-бестселер, сумарний тираж якої перевищив 2 мільйони примірників. Через живі історії і приклади своїх пацієнтів (як дітей, так і дорослих) вони досліджують різні форми СДУГ (синдрому дефіциту уваги і гіперактивності) — від власне гіперактивності до мрійливості.

Феррарі, Е. Мої страхітливі радощі. Історія мого життя : з додатком спогадів П’єро Феррарі / Енцо Феррарі ; пер. з італ. Мар’яни Прокопович. – Київ : Нора-Друк, 2019. – 282 с. : фотоіл., портр.

Болонське видавництво «Капеллі» вперше видало мемуари «Мої страхітливі радощі» у вигляді книжки-інтерв’ю 1962 року, а 1980 року вийшло переглянуте і доповнене видання за редакцією автора. Теперішнє видання базується на обох версіях цього тексту. Має вставку з 32 сторінками історичних фотографій.

Серпень, 2020

Лузіна Л. Неймовірний Київ ; Диявол на пенсії : [новела] / Лада Лузіна ; [пер. з рос. Л. Коноз, М. Оверчук]. – Харків : Фоліо, 2019. – 220 с. : іл. 

«Неймовірний Київ» Лади Лузіної дарує нам можливість побачити Місто очима пись­мен­ниці. Авторка намагалася відокремити вигадки від реальності. Але дивна особливість Міста в тому, що реальні київські історії на перевірку часто виявляються ще більш неймовірними і містичними, ніж вигадані легенди, а легенди завжди виростають з реальних історій. Прогулянка до знаменитих будинків з привидами, пошуки відповідей на загадки Софії Київської, розгадування таємниць Андріївської церкви, подорожі в пошуках Києва за межами Міста розкриє читачеві неймовірний, фантастичний Київ Лади Лузіної. В книгу також увійшла новела «Диявол на пенсії».

Пала І. Смерть у Вавилоні Кохання в Стамбулі : роман / Іскендер Пала ; [пер. з тур. О. Кульчинського]. – Харків : Фоліо, 2019. – 413 с.

Іскендер Пала (нар. 1958 р.) – письменник-енциклопедист, одна з мега­зірок турецької словесності ХХІ століття. Його твори перекладено десятками мов світу, їх шаленими накладами перевидають і в Європі, і в Азії. Прискіп­ливий читач знайде в його романах геть усе: від мариністичних подробиць до назв близькосхідного посуду. Автор, як професійний історик літератури, пересипає їх і неймовірними оповідями про минуле, котрі черпає з давніх рукописів та хронік. «Смерть у Вавилоні Кохання в Стамбулі» – чи не найвідоміший із романів Іскендера Пали, що сповна занурює нас у детективну історію, пов’язану з поемою містичного Мегмеда Фузулі. Її герої – Лейла та Маджнун, – оживаючи під пером Пали, проводять читачів лабіринтами таємничої ос­манської історії та літератури. Зійшовшись докупи в Стамбулі, ці лабіринти завершуються там, звідки їх і прокладено, – на руїнах Вавилону, де давні жерці надійно заховали ключі до потойбічних знань.

Королева Н. А. Сон тіні : романи / Наталена Королева ; упоряд., передм., літ. ред. Юрія Винничука. – Харків : Фоліо, 2019. – 397 с. : портр.

Наталену Королеву (1888–1966) називали Понтійською Амазонкою, княжною іспанського роду, забутою ґрандесою, письменницею світової теми, письменницею-казкою, найекзотичнішою постаттю у нашій літературі. Саме її життя – це вже чудова підстава для створення захоплюючого серіалу, де є все – таємниці мадридського двору, королівські інтриги, велике кохання, карколомні воєнні пригоди… Батьком письменниці був граф Адріян-Ґеорґ Дунін-Борковський зі старовинного українського шляхетського роду, одна гілка якого сполонізувалася, а друга – збагатила козацьку старшину. Мати походила з не менш старовинного іспанського роду і називалася Марія-Клара де Кастро Лячерда Фернандес де Кордоба де Медіначелі і Фіґероа. Відома авторка неодноразово перевиданих «Легенд старокиївських» Наталена Королева написала кілька історичних повістей і романів, які, на жаль, і досі не всі знайомі сучасному читачеві. Але це справа часу. До цього видання увійшли дві повісті, події яких відбуваються за часів римського імператора Публія Елія Адріяна (117–138 pp.). Повість «Сон тіні» була видана у 1938 році і востаннє перевидавалася у 1991-му. Натомість її продовження – «Останній бог» – залишалось у рукописі в празькому архіві і зараз видається вперше.

Леметр П. Три дні й життя : [роман] / П’єр Леметр ; [пер. з фр. Я. Коваля]. – Харків : Фоліо, 2019. – 205 с. 

Миттєвий спалах гніву може дорого обійтися. Життя двох хлопчаків полетіло шкереберть в одну мить. Дванадцятирічний Антуан випадково вбиває шестирічного Ремі. Свідків немає, можна заховати тіло в лісі, й ніхто нічого не дізнається. Що відчуває юний злочинець, як довго він зможе приховувати злочин? З цими думками Антуану доведеться жити багато років, змінюючи життя через випадково знайдені докази. Він намагається втекти з рідного міста, але варто повернутися, як спогади накочуються з новою силою, а страх бути викритим заважає жити. Роман «Три дні й життя» – психологічна драма. Твори французького письменника П’єра Леметра відзначені багатьма нагородами, зокрема престижною Гонкурівською премією.

Винничук  Ю. П. Місце для дракона : [повісті] / Юрій Винничук. – Харків : Фоліо, 2019. – 300 с. : портр.

“Місце для дракона” –  напрочуд дивна історія, у якій усе навпаки: дракон на ім’я Грицько – це  не лютий і кровожерливий хижак, що поїдає  молодиць, а добрий травоїдний мрійник та романтик, натомість лицарі на чолі з володарем королівства – підступні та  боязкі. Дракон тішиться метеликам, пише вірші та читає Біблію. Біля його печери замість людських останків милують око доглянуті клумбочки мальв, а своє полум’яне дихання він спрямовує тільки вгору – щоб не нищити природу. Він не їсть м’яса і не хоче нікого вбивати. Але традиції ніхто не скасовував, і ці традиції зобов’язують будь-що знищити дракона. Добро і зло міняються масками – люди стали драконами, а Грицько-дракон більше людина, ніж самі люди. Отож, чи зможе зрозуміти він закони людського світу, а головне – виправдати їх? Чи знайдеться місце драконові-метелику серед придворних інтриг, королівських змов, лицарських поєдинків і боротьби за принцесу та Люботинське королівство?..

Липень, 2020

Мацко І. Секрети українського щастя, або Хюге по-українськи : мистецтво знаходити щастя у традиціях та сучасності українського народу / Ірина Мацко. – Київ : Саміт-книга, 2019. – 207 с. : іл., портр.

Ця книга – погляд на наш унікальний рецепт щастя по-українськи, на наше вміння бути щасливими. Вона для того, щоб зрозуміти, що таке щастя, знайти його для себе у маленьких дрібничках, які наповнюють наше життя. Не випадково, друга назва книги — «Хюге по українськи».  Хюге — поняття, що виникло в скандинавських країнах,  позначає відчуття затишку і комфортного спілкування з відчуттями благополуччя і задоволеності. Україна — нація щасливих людей. А враховуючи історичні моменти та соціальні труднощі, геноциди та гноблення – українці справді унікальні у своєму баченні щастя, його розумінні. Одвічно українці вміли радіти життю. Але щастя на 10% тільки залежить від обставин і на 90% від нас. Ми самі обираємо цінності, на що витрачаємо час, які думки впускаємо у себе і як ставимося до тих ситуацій, що відбуваються в нашому житті. Насправді, все просто. Варто лише захотіти змінити свої погляди на життя, щоб стати щасливими.

Глосарій технічних термінів у сфері енергоефективності та відновлюваних джерел енергії = Glossar mit Fachbegriffen aus den Bereich Energieeffizienz und erneuerbare Energien = Glossary of technical terms on energy efficiency and renewable energy / [Асоціація ” Енергоефективні міста України”]. – Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2019. – 212 с.

Видання містить визначення і тлумачення технічних термінів і понять у сфері енергоефективності та відновлюваної енергетики , що використовуються у будівництві та стосуються будівель. Він полегшить роботу з німецькими джерелами інформації та дасть краще розуміння специфіки тем, які лише починають розвиватися та формуватися в Україні. Також це видання допоможе у подальшому формуванні технічної термінології українською мовою та послужить основою для дальших робіт у цій сфері. Змістовно цей глосарій складається з трьох основних частин: 1 – опис-тлумачення термінів українською, 2 – список-індекс цих термінів німецькою та 3 – англійською мовами. Глосарій буде корисним для енергоменеджерів, проєктувальників і будівельників, освітян і тих, хто навчається та працівників адміністративних органів.

Медіа та вибори : збірник документів Ради Європи. – [Київ] : [К.І.С.], [2019]. – 122 с.

Це видання перекладено та опубліковано в межах проєкту Ради Європи «Зміцнення свободи медіа, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні». Рада Європи — провідна організація із захисту прав людини континенту. Вона включає 47 держав-учасниць, 28 з яких є членами Європейського Союзу. Усі держави – учасниці Ради Європи підписали Європейську конвенцію з прав людини – договір, спрямований на захист прав людини, демократії та верховенства права. Європейський суд з прав людини здійснює нагляд за виконанням Конвенції в державах-учасницях. Проєкт Ради Європи «Зміцнення свободи медіа, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні» має на меті зміцнити роль медіа загалом, а також суспільного мовлення зокрема, їхню свободу та безпеку як інструментів для досягнення консенсусу в українському суспільстві, особливо в період виборів. Проєкт впроваджується з бюджету Ради Європи на виконання Плану дій Ради Європи для України на 2018–2021 рр.

Правила світу інформації. Як українським медіа наблизитися до європейських стандартів : посібник для журналістів / [Людмила Опришко, Алі Сафаров, Олена Чуранова]. – Київ : [К.І.С.], 2019. – 108 с. : іл., портр.

Це видання створено в межах проєкту Ради Європи «Зміцнення свободи медіа, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні».

Обираємо професії типу “людина-людина”, “людина-знакова система”, “людина-художній образ” : навчальний посібник / [В.І. Доротюк та ін.] ; Національна академія педагогічних наук України ; Інститут педагогіки. – Київ : [КОНВІ ПРІНТ], 2019. – 111 с.

Посібник створено відповідно до освітньої програми курсу за вибором для учнів 10-11 класів. Змістове наповнення посібника сприяє професійному самовизначенню, особистісній самореалізації учнів в улюбленому виді діяльності для визначених сфер життєдіяльності людини. Розділи посібника ознайомлюють школярів із психолого-педагогічними особливостями старшокласників, формуванням їх професійних намірів та інтересів. Параграфи завершуються практичними роботами, що мають творчий характер та особистісно орієнтовані залежно від професійних уподобань, темпераменту учня. Посібник призначений для використання вчителями під час організації навчальної діяльності учнів, шкільними психологами та особами, які мають на меті визначитися із професією.

Червень, 2020 

Донбас і Крим : ціна повернення : [монографія] / за заг. ред. В.П. Горбуліна [та ін.] ; Національний інститут стратегічних досліджень. – Київ : [НІСД], 2015. – 474 с. 

Читачу пропонується комплексне дослідження проблематики війни на Донбасі та анексії Криму. Дослідження здійснене з позицій національної безпеки України. Збройна агресія Росії розглядається як стрес-тест для глобальної та національної безпеки та каталізатор перезавантаження зовнішньої політики України. Аналізуються причини та наслідки тимчасової втрати контролю над окремими територіями України. Обґрунтовується позиція України та висвітлюються підходи ЄС та Росії до врегулювання ситуації на Донбасі в Мінському процесі. Визначені умови реінтеграції та пріоритети відновлення Донбасу. Окреслені шляхи подолання соціальних наслідків збройної агресії Росії проти України. Розроблені прогнози розвитку подій на Донбасі та довкола Криму, а також сценарії майбутнього України в глобалізованому світі. Розраховано на політиків, політичних аналітиків, державних службовців вищої ланки, науковців у сфері безпекознавства. Результати дослідження будуть корисними для освітян, сфера діяльності яких стосується національної безпеки, а також зацікавлять національно свідомих громадян.

 

Мова – наш останній рубіж : публіцистика / [ред. Ю. Буряк]. – Київ : Український письменник, 2012. – 332 с. : портр.

Збірка, видання якої ініціювала Національна спілка письменників України, містить гостропубліцистичні виступи небайдужих українців з усього світу з приводу ухвалення Верховною Радою України ганебно-провокаційного Закону «Про засади мовної політики», сфабрикованого відвертими ворогами нашої Вітчизни. Автори збірки б’ють на сполох, переконуючи, що захист мови народу — це захист державності України.

Мельничук С. Моя боротьба за мову. Документальне висвітлення методів “історичного складання” російськомовного населення України / Сергій Мельничук. – Київ : [Талком], 2017. – 575 с. : портр. 

Збірка документів правозахисної діяльності автора книги документально висвітлює процес поширення нацистської ідеології «Русского мира» в Україні, зокрема у Луганську, як плацдарм для військової інтервенції кремлівсько-терористичних військ в Україну під приводом захисту російськомовного населення. Автор сподівається, що дана збірка документів незабаром стане матеріалом для професійного дослідження працівників СБУ.

Розуменко В. О. Нескорені. Кн. 2 / Валентина Розуменко ; [передм. Ю. Мушкетика]. – Київ : Гамазин, 2019. –  647 с. : фотоіл. 

Друга книжка «Нескорені» продовжує серію документальних свідчень про жорстокі реалії і трагічні наслідки російської агресії, що спричинила кровопролитну війну, приклади жертовності і героїзму захисників України, які пройшли крізь пекельне горнило Дебальцевого, Іловайська, Донецького аеропорту, Степанівки, Світлодарської дуги та інших «гарячих» точок, біль непоправних втрат і спасенні епізоди в житті тих, хто дочекався визволення з полону, переміг у боротьбі за виживання після важкого, часом невиліковного поранення, зустрів на передовій свою «половинку»… Розповідають про неймовірні лихоліття оборони України від знавіснілих окупантів понад п’ятдесят співрозмовників, чиї долі обпалила війна: безпосередньо на лінії вогню або здалеку—трагічною звісткою про загибель сина, брата, батька… Тож це долі воїнів ЗСУ і добровольців, волонтерів і медиків, батьків, що чекали звісток з фронту, і дружин важкопоранених бійців, котрі стали для них справжніми берегинями. Відтворюючи реальні факти і події війни очима учасників бойових дій і очевидців — саме тих людей, які стали прикладом для наслідування, взірцями мужності, стійкості, сили духу, самопожертви та героїзму, — це видання допоможе зберегти те, що усім нам необхідно знати і ніколи не забувати.

Рильський  М. Т. Мудрості від Максима Рильського : вислови, поради, роздуми про філософію буття / М.Т. Рильський ; упоряд. М.Г. Рильський. – Київ : Саміт-Книга, 2019. – 263 с. : портр.

Максим Тадейович Рильський залишив по собі справжній розсип глибоких філософських роздумів, висловів, звернень, порад, утверджень, які не втратили своєї актуальності й у нашому сьогоденні. Дійсно, як наголошував сам класик, “великий поет – завжди сучасник”. Утвердження рідної мови, піклування про слово і духовність людини, звернення до молоді, проблеми виховання й ставлення до природи, вияви добросердя – все, що хвилювало поета-академіка протягом усього життя, – знайшло відтворення в книжці, в окремих віршах і поетичних рядках, в цитатах і витримках з літературно-мистецьких студій та розвідок, епістолярної спадщини, публіцистики. Водночас книга розкриває світосприйняття, духовні й моральні принципи, життєві спостереження видатного національного гуманітарія та гуманіста. А також широчінь інтересів, уподобань, переконань світоча нашої культури. Збірка матиме особливе виховне значення в період вироблення та становлення духовних та моральних цінностей суспільства молодої держави.

Березень, 2020 

Київ у світлинах забутих фоторепортерів / [упоряд. Володимир Кухарський]. – Київ :  cаміт-книга, 2019. – 216 с. : фотоіл., портр.

Андрій Левченко – київський фотограф, автор незабутніх світлин повоєнного Києва. Попри шалену популярність, після смерті митець на довгі роки був забутий. Це перша книга про його життя і творчість. На сторінках унікальні фотографії і документи, які допоможуть відкрити нові невідомі грані нашого рідного міста. Видання зацікавить істориків, краєзнавців, фотографів, філокартистів і всіх, хто любить Київ.


Косинка Г. М. Повна збірка творів. Документи. Спогади / Григорій Косинка ; передм., упоряд. та прим. Сергія Гальченка ; Інститут літератури ім. Т.Г. Шевченка ; Національна академія наук України. – Київ : Саміт-книга, 2019. – 744 с. : іл., портр.

Ця книжка є найповнішим виданням спадщини видатного українського прозаїка Григорія Михайловича Косинки (1899–1934), якого фізично знищила сталінська тоталітарна система. В даному виданні надруковано всі тексти завершених і віднайдених в архівах та в прижиттєвих і посмертних публікаціях прозових та публіцистичних творів письменника. Вперше подано найповнішу добірку епістолярної спадщини включно з деякими листами до нього (В. Винниченка, С. Васильченка та інших осіб). Комплекс архівних документів із справ-формулярів стеження радянських спецорганів за письменником у 1920-х – на початку 1930-х років, що зберігаються в Галузевому державному архіві Служби безпеки України, – це не лише компромат на Г. Косинку, але й рідкісне зібрання матеріалів біографічного характеру. Документи слідчої справи – від дня арешту 6 листопада 1934 р. і до акту про розстріл 17 грудня 1934 р. – це матеріали сорокаденного марафону фальсифікаторів, які поспішно готували розправу над талановитими українськими патріотами, що стали жертвами тоталітарної системи. До видання увійшли найпромовистіші спогади про Г. Косинку його матері і дружини Т. М. Мороз-Стрілець, митців і друзів, які були поруч із ним. У короткому фотолітописі репродукуються світлини та зразки рукописів, ілюстрації до творів письменника. Видання адресоване киянам і всім, хто цікавиться спадщиною видатних творців новітньої української літератури.

Терес Н. В. Тоталітарна топоніміка радянських вулиць Києва в особах : документи і матеріали / Н.В. Терес, Л.В. Іваницька ; Історичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка. – Київ : Саміт-книга, 2019. – 312 с. : план.

Збірник містить документи та матеріали, які свідчать про антинародну суть та трагічні наслідки для суспільства діяльності більшовицьких партійних та державних керівників, очільників репресивних органів та кадрових військових, увічнених у топоніміці радянської доби. Через призму документів та фактів аналізується радянська топонімічна політика як складова партійної ідеологічної системи фальсифікацій та викривлення правди історії.


Як тебе не любити… : коротка проза про сучасний Київ та киян 2019 / [передм. Т. Белімова] ; Департамент суспільних комунікацій. – Київ : Саміт-книга, 2019. – 168 с.

Київ завжди був духовним осередком України, місцем найбільшої сили її народу. Саме через таку особливу роль Київ поставав у мистецтві у яскравих, неординарних образах. Нові історії захоплять читача не лише мальовничими образами сучасного міста, а й створять ілюзію туристичної прогулянки столицею.


Авангард і модерн в українському народному мистецтві 1910-1930 років : [альбом] / [авт.-упоряд. Олена Шестакова] ; Національний музей українського народного декоративного мистецтва. – Київ : Саміт-книга, 2019. – 152 с. : фотоіл., портр.

Альбом знайомить з унікальними творами Ганни Собачко-Шостак, Параски Власенко, Євмена Пшеченка та Василя Довгошиї, творчість яких перебувала під впливом нових художніх течій, що панували на початку ХХ століття як в європейському, так і в українському мистецтві: модерну та авангарду. У виданні вперше репрезентовано цікавий період творчого експерименту в мистецтві України початку ХХ століття, коли народні майстри працювали в художніх майстернях поруч із професійними художниками-новаторами Євгенією Прибильською, Наталією Давидовою, Олександрою Екстер, Казимиром Малевичем. Така співпраця надихала новими ідеями професійних художників і значно розширювала світогляд народних майстрів та дала Україні митців яскравого індивідуального самовияву, які віртуозно володіли лінією, ритмом, кольором.

Лютий, 2020

Фройд З. Історії хвороб. Дора. Шребер. Чоловік-щур / Зигмунд Фройд ; пер. з нім. Романа Осадчука. – Київ : Комубук, 2019. – 344 с.

Психоаналітичні теорії Зиґмунда Фройда (1856—1939) справили безпрецедентний вплив на інтелектуальний розвиток усього ХХ століття. Геніальний винахідник і вчений для одних та безсоромний обмовник людства для інших, Фройд усе життя з наполегливістю та ретельністю класичного науковця рухався до своєї великої мети — зробити людину зрозумілішою для неї самої, навіть якщо для цього потрібно безжалісно зруйнувати її численні ілюзії та переступити через усталені суспільні цінності і табу. Критики психоаналізу, яких ніколи не бракувало, часто забувають, що від самого початку кар’єри Зиґмунд Фройд був передовсім лікарем-практиком, який вибудовував свої теорії на твердій основі реальних клінічних випадків, а своє завдання бачив у тому, щоб полегшити страждання пацієнтів, допомігши їм позбутися патологічних симптомів та фобій. Пропоноване видання містить три з найвідоміших «історій хвороб», описаних Фройдом, які дають змогу читачеві зазирнути за куліси психоаналізу й безпосередньо зануритись у ту «роботу тлумачення», з якої пізніше постали більш узагальнені постулати психоаналітичного вчення.

Народжені Україною : меморіальний альманах : у 2 т. – Київ : [ЄВРОІМІДЖ], 2002. – 896 с. : іл., портр.

Меморіальний альманах «Народжені Україною» є продовженням серії видань «Золоті імена України». До книги увійшло близько тисячі персоналій про наших видатних співвітчизників різних національностей – державних, громадських і релігійних діячів, просвітників і науковців, діячів культури, мистецтва і спорту, які походженням, народженням або діяльністю пов’язані з Україною і стали славою та гордістю її народу. Тексти подано трьома мовами – українською, російською та англійською. Видання розраховано на викладачів, студентів вищих навчальних закладів, школярів і всіх тих, хто цікавиться історією України.

Орел Л. Г. Що ми знаємо про Крим? / Лідія Орел. – [Київ] ; [Ніжин] : [Видавець ПП М.М. Лисенко], [2011]. – 95 с. : іл.

Крим називають перлиною України, її Південними ворітьми. При згадці про Крим у нашій уяві постає безмежне синє море, високі зелені гори і залитий сонцем степ. Цей край здавна був заселений різними племенами, на нього зазіхало багато держав. У книзі “Що ми знаємо про Крим?” подана коротка історія півострова, наголошено на трагічній долі його автохтонного населення, кримських татар, у зв’язку з їх депортацією у 1944 році. Подано відомості про діячів української культури на кримській землі. Автор не обминає складної проблеми поліетнічного Криму, основних шляхів його розвитку сьогодні. Книга може бути корисною як навчальний посібник, а також для широкого кола читачів, які цікавляться історією Криму.

Бадью А. Етика. Нарис про розуміння Зла / Ален Бадью ; пер. з фр. Володимира Артюха та Андрія Рєпи. – Київ : Комубук, 2019. – 216 с.

Ця невелика за обсягом книжка визначного сучасного французького філософа була написана для популярної серії видавництва Nous, присвяченої основним філософським поняттям. Однак там, де можна було очікувати на сухий та тезисний вступ, Ален Бадью наважився на палкий памфлет проти панівної сьогодні етичної ідеології. На думку Бадью, головна помилка сучасної ліберальної етики полягає в тому, що вона спершу намагається дати догматичне визначення зла, а вже потім переходить до окреслення добра або істини як його відсутності. На противагу своїм опонентам Бадью пропонує позитивну доктрину, яку він називає «етикою істин», стверджуючи, що справжній філософ повинен перш за все визначити те, що є «добрим» або «істинним», ідентифікуючи зло просто як зраду або відхід від цих істин. Етика істин, яку пропонує Ален Бадью, ґрунтується на ширшій філософській системі автора, що спирається на математичну теорію множин, і яку він виклав у своїх основних роботах «Теорія суб’єкта» (1982), «Буття та подія» (1988) та «Логіки світів» (2006).

Ціцерон Марк Тулій Про старість = De Senectute / Марк Тулій Ціцерон ; пер. з латини, прим., словник імен, назв, термінів В. Литвинова. – Київ : Дніпро, 2018. – 63 с. : портр.

Марк Туллій Ціцерон (лат. Marcus Tullius Cicero, 106–43 рр. до н. е.) – давньоримський політичний діяч, видатний оратор, філософ та літератор. Один із зачинателів римської розповідної прози. У цьому виданні подається його трактат про старість, під назвою: «Катон Старший або Про старість» (Cato Maior de senectute), за назвою головного учасника дискусії, який власне виголошує монолог на тему старості. Метод промови типовий для того часу. Передусім, автор виявляє погані сторони старості, пізніше виступає на її захист, заявляючи, зрештою, що з життя людина відходить не як з власного дому, але як із готелю, бо природа приділила нам тут місце на короткий час, а не на постійне перебування. Висновки свої завершує запевненням, що день, в якому покине цей світ і сполучиться з божим духом, буде для нього справді щасливим днем.

Для широкого кола читачів.

Січень, 2020

Чорний Г. Київ досвітній / Георгій Чорний. – [Київ] : Гамазин, 2014. – 170 с. : іл.

У книзі проведено комплексне дослідження мовних, генетичних, географічних, історичних та інших відомостей, виявлених у творах античних і сучасних авторів, про народи Наддніпрянщини та їхні поселення на пагорбах досвітнього (дописемного) Києва. Результати дослідження дають відповіді на низку важливих дискусійних питань з історії Києва та прадавньої України, а саме: звідки походить слово “Київ”, коли з’явилося найдавніше з відомих на сьогодні писемних повідомлень про наше місто, хто такі гуни, чи ведуть свій родовід сучасні українці від давніх трипільців та ін. Книга адресована молодому поколінню українців, яким належить продовжити славний шлях своїх предків, відстоюючи цілісність і незалежність України, її мову, її самобутність.

У жорнах історії : [збірник спогадів та документів] / [упорядн. А. Музичук, С. Романюк] ; Київське ветеранське товариство депортованих українців “Холмщина” імені Михайла Грушевського. – Київ : [ПП “Фірма”Гранмна”], 2017. – 392 с. : фотогр., портр.

Одним із трагічних наслідків Другої світової війни є депортація комуністичними тоталітарними режимами Польщі і Радянського союзу понад сімсот тисяч польських громадян української національності. Збірник «У жорнах історії» базується на спогадах і свідченнях очевидців-уродженців Холмщини про депортацію українців у 1944-1946 роках у східні та південні області Радянської України на спецпоселення у колгоспи, без права повернення на батьківщину, варварське руйнування польською владою православних церков, спалення українських сіл, убивство їх мирних мешканців. Водночас, до збірника увійшли матеріали про діяльність Київського ветеранського товариства «Холмщина» імені Михайла Грушевського, яке об’єднує депортованих українців, збереження холмщанами історичної пам’яті, а також про сучасні українсько-польські відносини.

Невідоме Розстріляне Відродження : антологія / уклад. Юрій Винничук ; [худож.-оформ. О.А. Гугалова-Мєшкова]. – Харків : Фоліо, 2019. – 765 с. : портр.

Голодомор – не єдина трагедія українського народу. Друга не менша трагедія – знищення мозку нації, адже коли знищується мозок нації, то це веде до жахливого занепаду. У біографічних довідках про авторів, твори яких увійшли до антології “Невідоме Розстріляне Відродження”, не подана причина арешту та кримінальних статей, за якими їх судили: всі вони однакові – якщо не УВО (Українська Військова Організація), яка “ставила своєю метою організацію контрреволюційних повстанських сил”, то “активна контрреволюційна діяльність, спрямована на повалення Радянської влади і встановлення української буржуазно-демократичної республіки”, а то й зовсім безглузді – замах на членів уряду, праця на іноземну контрреволюцію і т.д. Більшість прізвищ цих письменників невідомі широкому колу читачів, і майже усі твори, які увійшли до цієї антології, публікуються вперше після загибелі їхніх авторів. На читача чекають цікаві відкриття. Повість Петра Голоти “Алькегаль” дуже нагадує легендарний твір Венедикта Єрофєєва “Москва-Петушкі”, де герой перебуває у постійному контакті з алкоголем, переживаючи різні пригоди. У повісті Сергія Жагалка “Нарцис і Геркулан” героями стали двоє чортів. Повість Бориса Тенети “Гармонія і свинушник” була свого часу засуджена як наклеп на совєтську дійсність і заборонена. Антисовєтським виявилося також оповідання Петра Ванченка “Оповідання про гніду кобилу”, автор змушений був навіть каятися, що написав його. Читачеві цікаво буде також познайомитися з невідомими раніше поезіями Людмили Старицької-Черняхівської і рідного брата Василя Чумака – Миколи, фантастичним оповіданням Олекси Слісаренка та багатьма іншими творами, які не втратили своєї цінності й актуальності і в наш час.

Мицик В. Ф. За законом Світового ладу. Трипільська цивілізація і світогляд українського народу / Вадим Мицик ; Міжрегіональна Академія управління персоналом. – Київ : МАУП, 2007. – 327 с. : іл.

Культура етносу розвивається спадково. Тим більше, коли вона грунтується на мірностях Світового ладу, котрі проявляються через образотворчу мову. Вона визначає духовність і творчість, нею люди спілкуються зі Світом, межи собою і промовляють нею в майбутнє. Про філософські аспекти Буття хліборобів Трипільської цивілізації, яка життєдіяла у половині VI тисячоліття та в перших століттях ІІІ тисячоліття до нашої ери на землях від Дунаю до Дніпра, про духовно-господарський та космотворчий феномен пращурів, про розвиток Життя на засадах мірностей Світоладу, про спільність образотворчої мови історичних культур і народної культури в Україні йдеться у праці відомого етнографа й археолога. Через духовно-мистецькі вияви розкривається історичний поступ українського народу, обгрунтовується спорідненість культур, які розвивалися на землях України принаймні від кінця неоліту.

Плохій С. Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи / Сергій Плохій ; [пер. з англ. В. Махоніна, Є. Тарнавського]. – Харків : Бібколектор, 2019. – 397 с., 8 с. фотоіл., портр.

Ця книга є першою історією Чорнобильської катастрофи від вибуху 26 квітня 1986 року до закриття станції у грудні 2000-го. Чим для України був Чорнобиль? Національною трагедією, величезною психологічною травмою, важкою ношею для економіки. Чорнобиль вибухнув не тільки через помилки персоналу, нехтування правилами безпеки і проблемами з конструкцією реактора, але також через систему, яка обгородила ядерну енергетику завісою секретності. Радянська система не дозволяла поширювати інформацію про попередні аварії навіть серед фахівців. Це зробило нову масштабну аварію неминучою. Сьогодні реактори чорнобильського типу вже не будують, але авторитарні режими, які тримають повний контроль над інформацією, усе ще існують. Зрештою, і в Україні досі виробляють майже 50 % усієї електроенергії на атомних станціях. Нам є чим поділитися зі світом стосовно досвіду Чорнобиля, але є над чим задуматися і самим.