29 січня українці вшановують події кінця січня 1918 року, коли юні захисники Української Народної Республіки власною кров’ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху — бій під Крутами.
103 роки назад, 29 січня 1918 року неподалік залізничної станції Крути на Чернігівщині загін курсантів, студентів та гімназистів, виконуючи наказ командування, вступив у нерівний бій з п’ятитисячним більшовицьким військом Муравйова і зупинив стрімкий наступ ворога. Українське військо, якому судилося вступити в криваву сутичку з цією ордою, налічувало близько 300 бійців Студентського куреню, 250 – Першої української військової школи та майже 40 гайдамаків – оце й усе. Цей бій затримав ворога на чотири дні. Таким чином добровольці утримали столицю на час, необхідний для укладання Брест-Литовського миру, який de-facto означав міжнародне визнання української незалежності.
Утім, під час бою 27 хлопців потрапили в полон до більшовиків і були жорстоко і холоднокровно страчені. Загиблих українців більшовицькі командири заборонили ховати. І лише в березні 1918 року, коли до Києва повернулася Центральна Рада, їх було поховано у Києві на Аскольдовій могилі. Під час громадської жалоби і церемонії їх поховання виступив Михайло Грушевський, який назвав цей вчинок київської молоді героїчним. Відомий український поет Павло Тичина присвятив їм свій вірш «Пам’яті тридцяти».
Вшановуючи пам’ять захисників Української Народної Республіки, що власною кров’ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху, щороку 29 січня ми відзначаємо День пам’яті Героїв Крут.
Цей день подвигу та прикладу для майбутніх і нинішніх поколінь назавжди залишиться світлим в нашій пам’яті, як день надії й любові до своєї вітчизни.
Шануймо гідних!
Інтернет-ресурси:
-
Розпорядження президента України «Про вшанування пам’яті Героїв Крут»
-
Перед розстрілом полонені співали гімн: історичні факти про бій під Крутами
-
Література про бій під Крутами у фонді Публічної бібліотеки імені Лесі Українки