Тетяна АСАДЧЕВА
1 березня 1977 року у Києві встановили монумент видатному українському філософу Григорію Сковороді (1722-1794), який сьогодні прикрашає площу біля Києво-Могилянської Академії. За роки свого існування Сковорода дуже полюбився киянам та гостям міста, які часто починають з цього місця мандрівку старовинними вуличками Подолу. Надзвичайне значення монумент має і для студентів Києво-Могилянської Академії.
Цікаві факти про створення пам’ятника Сковороді, його неперевершеного творця Івана Кавалерідзе, а також про студентські традиції, пов’язані з видатним філософом:
- Пам’ятник було встановлено обличчям до Києво-Могилянської академії — навчального закладу, де Григорій Сковорода навчався з перервами понад 10 років. Він неначе символізує повернення видатного філософа до стін рідної Альма-матер.
- Над створенням монументу висотою 44 метри працював легендарний скульптор Іван Петрович Кавалерідзе. За винятковий талант його називали «українським Мікеланджело». Серед інших його відомих робіт у Києві: пам’ятник Княгині Ользі на Михайлівській площі (який він створив у 1911-муу віці 24 років) та пам’ятник Ярославові Мудрому біля Золотих Воріт, створених та відновлених наприкінці 90-х років ХХ століття.
- За безмежну обдарованість друзі жартома називали Івана Кавалерідзе «триголовим генієм». За надзвичайні досягнення скульптор, режисер та драматург Іван Кавалерідзе, без перебільшення, є одним із найвидатніших митців ХХ століття.
- Пам’ятник Григорію Сковороді є лебединою піснею видатного митця, якому на момент створення було 90 років. До речі, постать Сковороди була надзвичайно знаковою для Івана Кавалерідзе. У 1922 році він працює над створенням монументу Григорію Сковороді у Лохвиці на Полтавщині, а у 1958-му стає режисером біографічного фільму, присвяченого життєвому шляху видатного мислителя. Музику до фільму створив відомий композитор Борис Лятошинський.
- Спочатку образ Сковороди, увіковічений на Подолі, мав зовсім інший вигляд: босоніж, з Біблією у руках та з хрестиком на шиї. Проте радянська влада 5 разів вносила свої корективи, у результаті Григорія Савовича взули в постоли, Біблію замінили сумкою, а хрестик довелося зрізати. До речі, якщо роздивитися скульптуру ближче, то можна побачити нерівність матеріалу в області шиї та приліплене взуття.
- Пам’ятник Сковороді має сакральне значення для студентів Києво-Могилянської Академії. За традиціями, до Покрови студенти влаштовують акцію «чистий Сковорода»: монумент ретельно миють та приводять до ладу. Студенти вірять, що такий ритуал допомагає їм успішно навчатися та здавати сесію.
- 28 червня на Григорія Савовича одягають букет — головний убір випускника-магістра. За повір’ями, це допомагає випускникам успішно реалізувати себе у майбутній професійній діяльності.
- Монумент є знаковим місцем не лише для студентів, але і для багатьох киян. Згідно з громадськими опитуваннями, які проводилися у різні часи, це місце є дуже популярним серед киян для дружніх, романтичних та ділових зустрічей. На місцевому сленгу призначити зустріч біля Сковороди означає «зустрінемось біля Тефалю».
Пам’ятник Григорію Сковороді є окрасою Контрактової площі та Подолу. Дивлячись на нього, навіть не віриться, що йому немає 50 років, здається що Григорій Сковорода, який, мандруючи, зайшов до Києва провідати рідний навчальний заклад, стояв на цьому місці майже завжди…
Детальніше за посиланням: https://vechirniy.kyiv.ua/news/50107/