16-05-2018 Вивчення й осмислення етнополітичних процесів в Криму, зокрема кримськотатарського питання, останнім часом привертають увагу мас-медіа, українських та зарубіжних учених. У 1944-му році за 2,5 дні з півострова силоміць вивезли близько 200 тисяч кримських татар. Внаслідок депортації загинули, за різними даними, від 15 до 46% переселених кримчан. Повернутися на батьківщину радянська влада формально дозволила лише у 1974 році. Та масове повернення на півострів розпочалося лише наприкінці 1989-го. І тільки в 2015 році Верховна рада України офіційно визнала депортацію геноцидом кримськотатарського народу.
18 травня, у день, коли 1944 року з Криму до Середньої Азії був відправлений перший ешелон кримських татар, греків, болгар, німців, армян та інших народів, відзначається День пам’яті жертв депортації народів Криму.
В Українській РСР історія кримськотатарського народу, особливо другої половини ХХ ст., належно не висвітлювалася. Радянська пропаганда наполегливо переконувала співвітчизників та іноземців у зраді кримських татар, доцільності й “справедливості” суворого покарання всього кримськотатарського народу. З крахом радянської тоталітарної системи та проголошенням незалежності України для істориків, політологів, етнологів відкрилися перспективи для об’єктивного вивчення кримськотатарського питання.
Упродовж 90-х років побачили світ книги і сотні статей, присвячених різним аспектам історичного, соціально-економічного, національно-культурного, духовного розвитку кримських татар. Написані на основі архівних матеріалів радянських спецслужб, вони подають докладну інформацію про сценарій та фактологічний перебіг операції по виселенню татар з Криму в травні 1944 року, висвітлюють настрої в середовищі кримських татар в умовах депортації, дають уявлення про зародження, етапи та характер діяльності кримськотатарського національного руху за повернення в Крим у другій половині 1940-х – 1980-х років, публікують знайдені у фондах колишніх радянських спецслужб документи персонального характеру (листи, звернення кримських татар до представників влади, програмні документи кримськотатарського національного руху).
Пропонуємо завітати до читального залу та ознайомитися з підбіркою матеріалів, що стосуються даної теми. Виставка діятиме до 25 травня.