Всесвітній день людей із синдромом Дауна (World Down Syndrome Day) проводиться щороку 21 березня. Вперше цей день відзначили у 2006 році, його ініціаторами стали Європейська асоціація Даун-синдром (EDSA) та Всесвітня асоціація Даун-синдром (ІDSA). У грудні 2011 року Генеральна Асамблея ООН оголосила 21 березня Всесвітнім днем людей з синдромом Дауна. Синдром одержав назву на честь англійського лікаря Джона Дауна, який вперше дослідив генетичну аномалію в 1866 році. Генетичне походження хвороби у 1959 році обґрунтував французький вчений Жером Лежен.
Двадцять перший день третього місяця року був обраний свідомо, це пов’язано з тим, що захворювання являє собою трисомію за 21‑ою хромосомою. Такі люди мають 47 хромосом у каріотипі замість звичних 46.
Синдром Дауна, який є вродженою генетичною аномалією, розповсюджений в усьому світі і це не залежить від раси, місця проживання, способу життя або соціального становища батьків. За даними ВООЗ у світі щороку народжується від трьох до п’яти тисяч дітей із синдромом Дауна, це одна дитина на 1000-1100 здорових немовлят. Таку патологію виявляють ще на етапі внутрішньоутробного розвитку дитини і багато батьків приймають рішення про переривання вагітності.
Люди з синдромом Дауна відрізняються від інших зовні: плоска форма обличчя і перенісся, коротка шия, маленькі вуха, розкосі очі, короткі руки, ноги і пальці, на долонях розташована лише одна складка. В дитячому віці вони розвиваються повільніше, пізніше починають ходити і розмовляти, не вміють аналітично мислити.
Попри все ці діти зі синдромом Дауна здатні до навчання за спеціальними методиками, можуть освоїти професію і опікуватися собою без зайвої допомоги. В Європі та Америці люди з синдромом Дауна можуть здобути вищу освіту, влаштуватися на роботу, мати сім’ю. Деякі з них стають відомими музикантами, акторами і спортсменами.
Таких дітей називають дітьми Сонця, бо вони відрізняються добротою та ніжністю, постійно посміхаються і не здатні на агресію та злобу.
Щороку в світі народжується від трьох до п’яти тисяч дітей з синдромом, в Україні – понад 400.
Через неможливість повного лікування проблем даної аномалії медицина ставить на меті не постійне лікування, а забезпечення нормального соціального статусу для людей, що мають синдром Дауна.
Кожен з нас чимось відрізняється від інших, хтось – кольором очей, зростом, вагою, а хтось має зайву хромосому. Це не є провиною цих людей та їх батьків, це не привід для стигми і дискримінації. Діти з синдромом Дауна не гірші за інших, просто вони потребують більше батьківської любові, більше розвиваючих занять, більше зусиль для соціалізації і збереження здоров’я.
У цей день проводять щорічний міжнародний флешмоб “Lots of Socks”. Його мета – звернути увагу суспільства на проблеми людей з синдромом Дауна. Усім охочим пропонують одягати різнокольорові шкарпетки, щоб зрозуміти як живуть люди з цією проблемою під пильними поглядами суспільства.
Інтернет-ресурси:
Всесвітній день людей із синдромом Дауна
10 міфів про дітей з синдромом Дауна, які треба спростувати
5 міфів про людей з синдромом Дауна, які нарешті треба спростувати
Діти з синдромом Дауна. Хто вони?
«Центр сприяння дітям з синдромом Дауна «БебіКо»
Всеукраїнська благодійна організація “Даун Синдром”
Що потрібно знати вчителю про особливості навчання дітей з синдромом Дауна?
Діти із синдромом Дауна: особливості виховання
Дитина з синдромом Дауна в інклюзії: навчання чи соціалізація?
Як живуть та про що мріють люди із синдромом Дауна
«Добрі люди» казали – твоє життя закінчилося. Мати дитини з синдромом Дауна
«Що ми знаємо про особливості людей із синдромом Дауна»?
Синдром Дауна в Україні: чи реально жити, а не виживати
Презентація “Відомі люди з синдромом Дауна”
Презентація на тему “Синдром Дауна”
Люди з синдромом Дауна, які всупереч обставинам стали знаменитими
Люди з суперздібностями. Історія 33-річної українки з синдромом Дауна
Українська дівчинка з синдромом Дауна стала зіркою реклами та кіно у США
«Діти сонця» між фантазією та реальністю. Кіно дня
Із сонячною зовнішністю: як живе перша в Україні акторка з синдромом Дауна
«Арахісовий сокіл» — фільм про хлопця із синдромом Дауна. Про фільм
Робота з дітьми, що мають синдром Дауна: цікаво про важливе
Тепер тут штаб «Старе місто». Інклюзивна луцька кав’ярня волонтерить
Відомі люди з синдромом Дауна: огляд, особливості та цікаві факти
Презентація на тему “Синдром Дауна”
Все про синдром Дауна у фонді ПБ імені Лесі Українки.