Обслуговування людей з обмеженими можливостями на сьогодні стало одним із пріоритетних напрямків діяльності бібліотек. А місія публічних бібліотек полягає у сприянні соціальній інклюзії людей з особливими потребами. Саме цій темі: «Особливості обслуговування людей з інвалідністю» був присвячений методичний семінар, який відбувся 11 квітня, у Всесвітній день боротьби з хворобою Паркінсона, на платформі ZOOM, і метою якого було вкотре обговорити з працівниками бібліотек основні правила спілкування та допомоги нашим особливим користувачам. До зустрічі приєднались 33 учасника.
Завідувачка науково-методичного відділу Іванова Інна окреслила у доповіді сучасне бачення обслуговування інвалідів у бібліотеці, етичні норми спілкування, завдання, що стоять перед бібліотеками. Основними складовими нового формату бібліотечного сервісу повинні стати: забезпечення користувачів з особливими потребами вільними, безбар’єрними та безперешкодними можливостями отримувати інформацію у будь-якій бібліотеці і в доступних для сприйняття ними форматах; диференціація бібліотечних фондів, спрямована на подолання комунікаційних бар’єрів; індивідуальний підхід під час обслуговування кожного користувача з особливими потребами; використання інноваційних методологій, новітнього спеціального програмно-алгоритмічного забезпечення, комп’ютерно-технологічних засобів, спеціальних інформаційних технологій тощо.
Корисною і цікавою була інформація в.о. директорки Центральної спеціалізованої бібліотеки для сліпих ім. М. Островського Потеляхіної М.В., що розповіла про бібліотеку, поділилась досвідом обслуговування читачів з обмеженим зором та нагальними проблемами, які постали перед спеціалізованими бібліотеками – майже відсутнє фінансування і, як наслідок – відсутність нових надходжень та передплати спеціалізованих періодичних видань, недостатнє технічне та програмне забезпечення. Колеги бібліотек Дружби народів та ім. Є. Кравченка (Оціум бібліотеки) розповіли про заходи для інвалідів та співпрацю з реабілітаційними службами у цій царині. Головний меседж семінару – людям з обмеженими можливостями необхідне доброзичливе навколишнє середовище. Потрібно пам’ятати, що наші особливі користувачі бачать, чують і відчувають те, що ми, здорові, у повсякденній метушні не помічаємо.