Природа – не місце для відвідування. Це дім.
Гері Шеран Снайдер
День навколишнього середовища, більш відомий, як День довкілля, відзначається в Україні щорічно у третю суботу квітня з 1999 року згідно указу Президента України «Про День довкілля» від 6 серпня 1998 року № 855/98. Свято було задумано на честь Стокгольмської конференції з довкілля, яка стала однією з найважливіших в історії екологічного руху, оскільки цього дня була заснована UNEP (United Nations Environment Programme) – Екологічна програма ООН, яка зараз є основним організатором та ідеологом всесвітнього Дня довкілля. Початок цього свята поклала Всеукраїнська акція «Дерево – Життя», яка проводилася в 1997-1998 роках і полягала в залученні населення держави до благоустрою та озеленення територій. Головна його мета – підвищення рівня свідомості українців, громадських організацій, влади та всіх, хто піклується про природу та безпеку навколишнього середовища.
Щороку всі причетні до сфери громадські організації проводять заходи, спрямовані на поліпшення стану довкілля, очищення водних джерел, озеленення, збереження заповідних об’єктів, поширення екологічних знань.
Сьогодні проблема збереження природних ресурсів та й життя загалом стоїть особливо гостро. Незворотні зміни клімату, природні катаклізми – природа ставить перед нами дилему: або ми змінимо своє ставлення до неї, або усе живе перестане існувати.
Нині до чинників негативного впливу додалася ще й війна. Повномасштабна російська військова агресія проти України, яка розпочалася 24 лютого 2022 року, вже завдала та продовжує завдавати величезної шкоди людям та інфраструктурі населених пунктів, де були і наразі тривають бойові дії. Але війна впливає і на природу. Неможливо навіть повністю оцінити вплив війни на довкілля через брак точної інформації.
Проте точно зрозуміло: чим довше триває війна, тим більше шкоди вона завдає довкіллю, і тим більше наслідків ми матимемо в майбутньому. Злочини проти довкілля у довгостроковій перспективі призведуть до збільшення смертності, адже люди гинуть не лише від бомбардувань і куль, а й від забруднення навколишнього середовища. Через воду і ґрунт у продукти харчування потрапляє отрута – ті ж важкі метали. Це все, звісно, впливатиме і на здоров’я.
Органи державної влади та громадські організації, які займаються питаннями захисту довкілля, проводять роботу з фіксування екологічних злочинів, підготовки позовів та звернень до міжнародних інстанцій. Створюється велика кількість застосунків, робота яких має допомогти не лише спеціалістам, але й пересічним громадянам фіксувати та акумулювати інформацію стосовно шкоди, яка завдана довкіллю агресором.
На жаль, з кожною хвилиною військової агресії нашій державі завдається шкода, у тому числі екологічного характеру, на подолання наслідків якої потрібні будуть десятиліття та надзвичайно великі фінансові ресурси. Вже сьогодні необхідно робити кроки для отримання компенсаційних виплат за завдану шкоду.
Як і всі фронти, екологічний потребує нашого єднання. Врятувати довкілля можемо тільки ми, і поки воїни боронять незалежність нашої держави, волонтери забезпечують військові та соціальні потреби, фахові екологи, експерти сфери та громадянське суспільство має вже зараз готуватися до відновлення України.
Всесвітній день охорони довкілля покликаний спонукати якомога більше людей до активних дій, аби не допустити, щоб навантаження на природні системи життєзабезпечення планети, яке зростає з кожним роком, сягнуло своєї критичної межі.
Кожен має долучитися до збереження нашої природи і це не так важко, як здається на перший погляд, іноді достатньо і невеликого кроку, що матиме великий вплив на стан довкілля. Є багато простих способів, які можуть допомогти зберегти довкілля та ще й зекономити. Для цього необхідно: відмовитися від поліетиленових пакетів та одноразових пляшок і посуду, бути енергоефективним у побуті, обирати найбільш екологічний транспорт, економити воду, купувати менше та не викидати, сортувати сміття і віддавати на переробку. Слідкуймо за своїм споживанням води, електроенергії; бережімо кожну рослинку, аби своїми діями зробити нашу домівку (планету Земля) кращою, чистішою. Це внесок в майбутнє наше і майбутнє наших дітей!
Пропонуємо вашій увазі тематичний огляд літератури з питань екології, з якої ви дізнаєтеся про вплив діяльності людини і воєнних дій на навколишнє середовище, як можна запобігти негативним наслідкам забруднення, як кожен з нас може допомогти довкіллю і як навчити дбати про екологію наших дітей.
Додаткову літературу до Дня довкілля ви можете знайти у нашому електронному каталозі та замовити у Публічній бібліотеці ім. Лесі Українки або бібліотеках міста Києва.