Вітааємо з ювілеєм!
12 травня 2023 р. відзначає свій поважний ювілей – Януш Ядвіга Вацлавівна – український мовознавець польського походження, провідний педагог вищої школи, доктор філологічних наук, професор, заслужена працівниця освіти України, академік Міжнародної академії наук вищої школи, громадський діяч, солістка-вокалістка, дипломант і лауреат багатьох конкурсів і оглядів художньої самодіяльності.
Ядвіга Януш закінчила з відзнакою Костопільське педагогічне училище (Рівненщина) за спеціальністю «Вчитель початкової школи». Після закінчення вступила на філологічний факультет Київського державного університету імені Тараса Шевченка за спеціальністю «Українська мова та література». По закінченні навчання їй присвоєна кваліфікація філолога, викладача української мови та літератури.
Януш Я. В. навчалася у вокальній студії художньої самодіяльності Київського державного університету імені Тараса Шевченка.
У 1971 захистила дисертацію за темою «Значення творчості І. Карпенка-Карого в історії мови української драматургії кінця ХIХ – початку ХХ ст.» на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю «Українська мова та література». А вже у 1990 – захистила дисертацію за темою «Мова української драматургії кінець ХIХ – початку ХХ ст.» на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук. У 1992 р. їй присвоєне вчене звання професора кафедри української і російської мов.
У 2001 р. обрана дійсним членом Міжнародної академії наук вищої школи – МАНВШ, присвоєне звання академіка.
Ядвіга Януш зробила значний особистий внесок в українську освіту, у процес впровадження, популяризації й утвердження української мови в навчальному процесі у вищій школі в Україні та за її межами (в Польщі, Німеччині, Молдові, Білорусі).
Її наукові дослідження стосуються драматичних творів видатних українських драматургів І. Карпенка-Карого, М. Старицького, М. Кропивницького, І. Франка і Лесі Українки, їх ролі у популяризації, утвердженні й розвитку української мови в Україні, української літературної мови, правопису, культури мови, термінологічної лексики як компонента української мови, за професійним спрямуванням, зв`язків української мови з іншими слов`янськими мовами, історії української мови.
Януш Я. В. – провідний викладач вищої школи, фахівець високого науково-методичного рівня. Вона має 7 дипломів, які добре ілюструють її професійний і творчий шлях. Працюючи у вищих навчальних закладах України, Я. В. Януш безпосередньо впливала на популяризацію і утвердження української мови у вищій школі.
Я. Януш талановитий педагог, відомий вчений в Україні і за її межами. В її доробку понад 190 наукових, науково-методичних праць, 20 опубліковані за кордоном у наукових збірниках матеріалів міжнародних конференцій. Найбільше їх видано в університетах Польщі, Варшаві, Щецині, Познані, Зеленій Гурі і Жешуві. У її науковому доробку монографія і 10 навчальних посібників з української мови.
Я. В. Януш рецензувала й опонувала понад 20-ть докторських і кандидатських дисертацій, була науковим керівником дисертацій 10 аспірантів і 2-х докторантів.
Інформація про Я. В. Януш, талановитого педагога і відомого вченого включена до 4-х українських енциклопедій: «Жінки України» (2001), «Жінки – вчені Києва» (2003), «Українська мова» (2004, 2007), «Енциклопедія сучасної України» (ЕСУ) та книг «Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Шляхами успіху» (2008), «Професори національного авіаційного університету» (1933-2008), «Вчені Міжнародної академії наук вищої школи».
Загалом за свою довголітню плідну наукову й педагогічну діяльність у вищій школі, як фахівець високого науково-методичного рівня, професор Я. В. Януш удостоєна численних відзнак і нагород.
Вона відзначена державною нагородою – «Заслужений працівник освіти України», почесним знаком «Відмінник освіти України», багатьма Почесними грамотами, нагрудними знаками, дипломами, подяками та ін.
Одночасно з науково-педагогічною роботою, проходила і сценічна діяльність Я. В. Януш, яка відзначається особливим розмаїттям і великим обсягом. Природа наділила її чудовим дзвінким і ніжним голосом (ліричне сопрано), подібним до голосу славнозвісної української співачки Оксани Петрусенко, що й визначило її другий мистецько-творчий шлях.
Чарівний спів Я. Януш лунав зі сцени київських театрів поряд з такими корифеями вокального співу, як Юрій Гуляєв, Галина Олійниченко, Бела Руденко, Євгенія Мірошниченко, Євдокія Колесник, Дмитро Гнатюк, Костянтин Огнєвой та ін. Університетській «зірці» вокалу, як її називали в університеті, присвячували і дарували свої пісні такі композитори, як Г. Майборода, А. Кос-Анатольський, В. Верменич, Л. Левітова.
Ядвіга Вацлавівна була солісткою багатьох хорів, зокрема: хорової капели Київського держуніверситету, Київського будинку вчених, хору викладачів Рівненського педінституту, самодіяльної народної чоловічої хорової капели Рівненського національного університету водного господарства з яким, як солістка, дуже успішно виступала в Палаці «Україна» у Києві (1980 р.).
У процесі сценічної діяльності репертуар у Я. В. Януш, молодої співачки, був дуже різноманітним: арії з опер українських і зарубіжних композиторів, романси, балади, пісні сучасних українських і зарубіжних композиторів, українські народні пісні, закарпатські, молдавські і румунські народні пісні та ін.
Ядвіга Януш навіть мала в Києві свій персональний сольний концерт, що відбувся в Будинку вчителя. Концерт проходив під рубрикою «Друга спеціальність: арії з опер, романси, сучасні пісні українських і зарубіжних композиторів, українські народні пісні».
Вона була нагороджена іменним наручним годинником і удостоєна честі співати на заключному концерті художньої самодіяльності вчителів шкіл у Київському оперному театрі твори класичного репертуару та українську народну пісню «Ой джигуне, джигуне» в супроводі симфонічного оркестру театру під орудою славнозвісного диригента Стефана Турчака.
Таким чином, професор Януш Ядвіга Вацлавівна є не тільки талановитою педагогом-професіоналом, майстром своєї справи, яка впродовж усієї педагогічної діяльності сприяла підготовці висококваліфікованих кадрів для України, не лише вченою із солідним науковим і науково-методичним доробком, не тільки талановитою співачкою, вона наочно втілила ту велику місію справжнього УЧИТЕЛЯ, яку може виконувати викладач вищої школи у процесі педагогічної діяльності, продемонструвала на своєму трудовому шляху, як можна поєднувати працю і пісню, сприяти патріотичному вихованню молодого покоління для своєї держави.
З нагоди ювілею видатного педагога пропонуємо ознайомитись з біобібліографічним нарисом «ЯНУШ ЯДВІГА ВАЦЛАВІВНА» та оцифрованими працями у Цифровій бібліотеці «Київ».