Іван Пулюй – вчений та патріот України

«Нема більшого гонору для кожного чоловіка,
як берегти свою і національну честь
та без нагороди вірно працювати для добра свого народу,
щоб забезпечити йому кращу долю…»
Іван Пулюй.

Іван Павлович Пулюй – громадський діяч, публіцист, відомий фізик, який прославився на всю Європу. Людина, яку цінують за кордоном і так мало згадують в Україні. Він зробив вагомий вклад у світову науку, продемонстрував, що українці можуть робити великі відкриття у сфері точних наук та ніколи не забував про своє коріння за межами Батьківщини.

Народився майбутній геній 2 лютого 1845 року на Тернопільщині у містечку Гримайлів. Наполегливо навчався протягом свого життя та досяг великих вершин. Іван Пулюй став одним із першовідкривачів Х-променів та першим деканом першого в Європі електротехнічного факультету. Він є автором близько 50 наукових праць із фізики та електротехніки українською, німецькою та англійською мовами. Помер Іван Пулюй 31 січня 1918 року в Празі, де і був похований.

Його життя було наповнене цікавими та непростими фактами, з якими ми пропонуємо вам ознайомитися.
Іван Пулюй вільно володів 15 мовами. Разом із Пантелеймоном Кулішем переклав та видав Біблію українською мовою.
Був членом Наукового Товариства імені Тараса Шевченка та Віденського електротехнічного товариства, де його дуже поважали та цінували.
У 1876 році захистив докторську дисертацію. Здобув ступінь доктора філософії Страсбурзького університету. Вчений понад тридцяти років працював професором Німецької політехніки у Празі.
Пулюй був державним радником з електротехніки Чехії й Моравії. Також йому запропонували посаду міністра освіти Австрії, але він відмовився через стан здоров’я.

2 лютого 1896 р. Пулюй отримав перше зображення повного людського скелета в Х-променях дуже високої якості, але патент і Нобелівську премію отримав Вільгельм Рентген, а не Іван Пулюй, саме тому, що його власний винахід не був вчасно задокументований.
Електричні апарати, сконструйовані вченим, були відзначені дипломами на Всесвітній електротехнічній виставці в Парижі 1881 року. А в 1890-х роках під його керівництвом було споруджено чимало електростанцій на змінному струмі в Чехії.

Івана Пулюя пам‘ятають в Україні. У низці українських міст є вулиці та провулки названі на честь українського вченого. Тернопільський національний технічний університет носить ім’я Івана Пулюя. Національною академією наук України встановлена премія імені Пулюя в галузі прикладної фізики.
Пропонуємо Вашій увазі бібліографічний список «Іван Пулюй – фізик, теолог, патріот».