Найвідомішу у світі виставку про Голодомор в Україні 1932-1933 років «Марія» у Києві можна побачити у Національному музеї Голодомору-геноциду по 31 березня наступного року.
Роботи мобільного меморіального простору розроблені канадською фотографинею та художницею українського походження Лесею Марущак.
Це найвідоміша у світі виставка про Голодомор, яка була представлена вже у дев’яти країнах світу і буде вперше показана в Україні. Вона експонується за підтримки Світового конґресу українців.
Роботи авторки передають емоційну та раціональну відповіді на злочин та сформовані на основі дослідження розповідей людей, які пережили Голодомор, що поширені в українській громаді Канади, де художниця виросла.
Леся Марущак — мисткиня, творчість якої опирається на історичні дослідження пам’яті й ідентичності і за допомогою чуттєвості та візуальності пробуджує глибинні емоційні відчуття. Серед інституцій, що мають її твори: Музей мистецтва Метрополітен в Нью-Йорку, Європейський дім фотографії в Парижі, Бостонський Атенеум, Стенфордський університет, Колумбійський університет та Бібліотека Конгресу в США.
«Марія» — це один зі складників великої мультимедійної арт-інсталяції, що пов’язана з мобільним меморіальним простором. У центрі уваги — портрет юної дівчини Марії, якій вдалося вижити і перебратися в Канаду, тодi як мільйони людей загинули. У проєкті представлені книга, виставка зображень та інсталяцій, фільм і серія лекцій.
У травні минулого року художня книга Лесі Марущак «Марія» здобула найвищу нагороду на Міжнародному «Книжковому арсеналі» у Києві, а також увійшла до кінцевого списку на Афінському фестивалі фотокниг та престижному Prix du livre, Recontres d’Arles в 2019 р. у Франції.
Проєкт «Марія» також був представлений у Парижі у рамках ParisArtistes та престижної фотовиставки Objectif FEMMES. Інсталяція Лесі Марущак iз проєкту «Марія» демонструвалася онлайн у червні цього року в США. У вересні нинішнього року The Guardian опублікувало фото проєкту «Марія» у статті про найкращі знімки з Landskrona festival.
Україна молода. – 2020. – 20-21 лист. – С. 3.
Хрещатик. – 2020. – 20 лист. – С. 4.
Шановні користувачі!
Пропонуємо вам джерела із зазначеної тематики, що знаходяться у читальній залі відділу краєзнавчої літератури та бібліографії:
Вакулишин, С. Чи був голодомор у Києві? – Київ : Конгрес Українських Націоналістів, 1997.-15 с.
Х Х Х Х