14 грудня Публічна бібліотека ім. Лесі Українки провела прямий етер на просторах Інтернету. Трансляція була присвячена дискусії довкола книги зі світовим значенням — “Вечорниці на хуторі біля Диканьки” Миколи Гоголя. Етер ініційований за програмою проєкту “Гра зі смислами”. Ведучими віртуальної зали стали історик Анатолій Горовий і філолог Ірина Костюк.
Про що писав Гоголь у своїх текстах та що насправді страшного є в його книжках? Анатолій Горовий розтлумачив глядачам, що письменник зобразив у творах 2 світи — український і російський. Перший постає у тексті в химерних й містичних шатах в образі відьом, чортів, нечистої сили. За таким лякливим оздобленням криється глибинний й досконалий український простір традицій і вірувань. Гоголь недаремно використовує казкові й фантастичні мотиви у своїх творах. Саме за допомогою таких елементів читач безпомилково пізнає добро і зло у сюжетній історії, спіймає й відчуває ідею, яку автор заклав у підтексті.
Життя самого Гоголя було оповите незбагненними таємницями й містифікаціями. Поза тим, геній-письменник ніколи не полишав віру у тріумф добра, краси і чистоти. Такі ідеї він і заклав у “Вечорниці на хуторі біля Диканьки”. А сам гумор допоміг автору в легкій і ненав’язливій манері донести до читача прописну істину – жити потрібно по совісті, в любові та співчутті до ближніх, і тоді ніяка темна сила не заподіє шкоди, а чортівня пройде стороною.
А які смисли знаходите в текстах Гоголя ви? Дивіться прямий етер у записі.