Інна БІРЮКОВА
Одна з найдавніших вулиць Києва — вулиця Борисоглібська — у XVII столітті згадується під назвами Глібобориська, Хлібобориська. Назви походять від храму, присвяченого першим святим — князям Борису та Глібу, яких вбив старший брат Святополк під час міжусобиці.
Розкішний особняк жовтого кольору з невеликими колонами на фасаді знаходиться на вул. Борисоглібській, 16-а.
Цей чотириповерховий будинок раніше належав заповзятливому киянину Беренштейну. Там він обладнав прибутковий будинок і отримував солідні гроші від постояльців.
Зазвичай прибутковий будинок у ті часи представляв собою багатоквартирний житловий будинок, збудований для здачі квартир у найм. Як правило, прибутковий будинок був багатоповерховим. Квартири були згруповані навколо сходових кліток, коридорів або галерей і однорідні за плануванням. Декоративне архітектурне оформлення найчастіше отримував лише парадний фасад, що виходить на вулицю.
А ось старовинний особняк із зеленим відтінком на вул. Борисоглібській, 12 належав впливовій купецькій сім’ї Дитятіних.
Знатне сімейство заробило величезний капітал завдяки торгівлі залізними виробами, а саме — скобами, які застосовувалися при будівництві будинків.
Першими власниками цього особняка були купці 2-ї гільдії Григорій та Параскева Дитятіни. Після їх смерті садиба відійшла у спадок синам — Івану та Федору, також купцям 2-х гільдії. Деякий час вони вели справи окремо: Іван проживав у будинку № 12, а Федір — у будинку № 14. Але в 1873 році вони вирішили об’єднати свої капітали і продовжити справу у спільній фірмі під назвою «Торгівля І. та Ф. Дитятіних».
Відтоді їхнє підприємство почало процвітати. Дитятіни вкладали капітал у нерухомість, купляючи будинки у різних районах Києва, брали активну участь у суспільному житті міста.
Після смерті Івана Дитятіна особняк на Борисоглібській, 12 перейшов у власність його брата Федора, а після смерті Федора у 1918 році — його сину Борису Федоровичу Дитятіну.
Після революції в будівлі за №12 відкрили санаторій Червоного Хреста, а після війни в ньому вирішили облаштувати музей Подільського району. Зараз в будівлі знаходяться офісні приміщення.
Детальніше за посиланням: https://vechirniy.kyiv.ua/news/48802/