Відбулася мистецька онлайн-лекція, присвячена українському режисеру, кінооператору та сценаристу Юрію Іллєнку. Мистецтвознавець, художник та письменник Анатолій Горовий розповів глядачам про надзвичайно складні обставини, в яких був змушений працювати видатний митець в СРСР. Модерувала подію Богдана Гайворонська.
Унікальний фільм “Тіні забутих предків” був знятий неперевершеним тандемом: режисером Сергієм Параджановим та Юрієм Іллєнком, який виступив у ролі кінооператора. Він був новатором та експериментатором, знімав рухливі кадри і створював магічні візії. Але Параджанов не одразу зрозумів, що натрапив на справжній діамант. Посеред зйомок навіть було вирішено змінити оператора і повернутися до звичних методів. Параджанов та Іллєнко мали серйозний конфлікт на знімальному майданчику і навіть не розмовляли одне з одним. І тільки після перегляду відзнятого матеріалу режисер зрозумів задуми оператора. Вони обнялися, примирилися і продовжили зйомки стрічки, яка стала шедевром.
Згодом, самостійно працюючи як режисер та сценарист, Іллєнко створював глибокі філософські, химерні, депресивні та психоделічні роботи. Багато з них були заборонені владою і постали перед глядачами лише в кінці 80-х років. Але деякі стрічки (після чисельних обмежень і переробок) все ж були випущені на екран.
Серед найвідоміших фільмів Іллєнка «Криниця для спраглих», «Вечір на Івана Купала», «Білий птах з чорною ознакою», та «Легенда про княгиню Ольгу».
Дивіться прямий етер у записі, щоб познайомитися з життям і творчістю видатного українського кінорежисера.