Даниїл Хармс “Полет в небеса”

Ми познайомилися, коли мені було 18, і я вже рік як працювала в бібліотеці.

У кожної людини є час, коли вона формується як особистість. Це вже потім — хочеш —розвиваєшся, хочеш — замерзаєш. Але завжди є те, що впливає і дає вектор для всього подальшого життя. У мене це автор Даниїл Хармс. І як автор, і як особистість, на мене він вплинув дуже потужно. Можливо, це від того, що в «есесері», де проходило моє дитинство і юність, його твори дуже сильно відрізнялись від реалій мого соціалістичного життя. Це був друг, з яким у мене було багато спільного. Він перший навчив не копіювати життя інших, а жити своїм, навіть якщо воно не всім подобається. Ну, це про характер.

Звісно, що зрозуміти й оцінити глибину цього майстра я змогла пізніше. І літератури з’явилося більше, і подорослішала. Дуже важко насправді назвати його радянським письменником, скоріше він антирадянський.

Саме його, з його віршами для дітей я обрала для читання своєму сину. Хоча знаю, що дітей насправді Д.Хармс не любив, але вірші виходили у нього дуже дитячі й не тупі.

Письменник — все ж не машина для виробництва текстів… І  тексти були не єдиним творінням Хармса. По-перше, Хармс — це ще й певний спосіб поведінки, існування, мови, висхідний до його творів, але який знайшов самостійне існування. Це цікаве спостереження зробила, прочитавши  біографічні книги про Д.Хармса.

Так от, якщо ви хочете прочитати щось з одного боку ексцентричне, а з іншого – філософське і містичне — вам до Хармса, до «людини-парадокса», який перетворював своє життя на театр.

Олена Алферова,
Провідний бібліотекар відділу нестаціонарного обслуговування користувачів.

В ролі Даниїла Хармса — Олена Алферова.

Книга Даниїла Хармса “Полет в небеса”