15 вересня 2021 року Публічна бібліотека імені Лесі Українки для дорослих м. Києва взяла участь у XIІ Львівському міжнародному бібліотечному форумі «Бібліотека ‒ вимір незалежності».
Тема виступу була присвячена презентації літературної творчості сучасних бібліотекарів України – «Літературна подія: Бібліотечний Гелікон». Ця тема виникла невипадково, адже практика залучення посади поета-лавреата при бібліотеці запроваджена ще у XVI столітті у Великобританії, а у США це звання введено законодавчим актом Конгресу в 1985 році, і поет-лавреат призначається щорічно Бібліотекарем Конгресу Сполучених Штатів.
У Публічній бібліотеці імені Лесі Українки таким поетом-лавреатом ми вважаємо Миколу Даниловича Сома. Саме завдяки його старанням успішно працював Клуб бібліотекарів при НСПУ, відбувалися цікаві літературно-мистецькі заходи. Творчість поета оцифрована працівниками нашої бібліотеки та представлена у цифровій бібліотеці «Київ».
В українських бібліотеках теж працює чимало письменників. Нашим завданням було зібрати та узагальнити інформацію про них. Ми отримали інформацію про 50 українських творчих бібліотекарів (поетів, прозаїків, художників). Але, оскільки умовами були, по-перше, митець працює у бібліотеці, по-друге, має видані власні твори чи збірки, або твори, видані у колективних збірках, то у підсумку, до презентації увійшли відомості про 28 осіб – митців, які працюють у бібліотеках України. А деякі з учасників поєднали у собі різні таланти: бібліотекар-письменник і художник, бібліотекар-письменник і музикант.
Особлива увага була приділена висвітленню творчості письменників, які оспівують та прославляють свій рідний край: Суховерський Анатолій та Прочай Надія з Чернігівщини, Наталія Михно з Тернопільщини, Родіка Зегря з Буковини.
Були приємно здивовані, скільки письменників, які працюють у бібліотеках, є лавреатами різних літературних премій (Олена Терещенко та Ніна Заболотна з Чернігівщини, Олена Железняк з Черкас, Олена Рєпіна з Чернівців)!
Виявилось, що у творчому тандемі з бібліотекою працюють як досвідчені бібліотекарі (Василь Врублевський, директор Житомирської ОУНБ ім. Олега Ольжича; Ірина Громик, директор публічної бібліотеки Клеванської селищної ради Рівненської області; Матвієнко Світлана та Лантух Ольга – бібліотекарі з Чернігівщини; Луківська Тетяна, бібліотекар з Рівного), так і молоді працівники (Гамзіна Світлана Залогіна Олександра, Шолохова Альона з Дніпровської ОУНБ).
Надзвичайно вразила творчість таких «яскравих зірок Бібліотечного Гелікону», як Вербівська Катерина з Черкас, Синюк Сергій з Тернопільщини, Тарасова Ольга з Харкова, Тамара Гнатович з Тернополя. Крім того, що деякі згадані письменники є членами Національної спілки письменників України, усі є лавреатами низки літературних конкурсів, нагороджені преміями та відзнаками у галузі літератури, пишуть твори у різних жанрах.
А також було презентовано поетичну збірку творчості київських поетів та прозаїків, які працюють у бібліотеках столиці – «Квиток на Гелікон».
У збірку, що складається з умовних трьох блоків, увійшли поетичні твори та есеї. Авторів, твори яких увійшли до збірки, об’єднує дотичність до бібліотечної діяльності. У перший блок увійшли твори переможців конкурсу «Поетична зима Миколи Сома» 2021 року, організованого та проведеного Публічною бібліотекою імені Лесі Українки на пошану поета-шістдесятника Миколи Даниловича Сома, який 10 років свого життя працював бібліотекарем. У другий блок – твори поетів, які зараз працюють бібліотекарями у публічних бібліотеках міста. У третій блок – бібліотечні есе, що перемогли у міському професійному конкурсі бібліотекарів 2020 року.
Серед київських митців-бібліотекарів було згадано Тетяну Яровицину, Богдану Гайворонську, Юлію Матту, Анатолія Горового, Дмитра Луняку, Валентину Захабуру та Євгенію Дедюру.
Зі словом-привітанням та читанням своєї поезії виступили Катерина Вербівська та Дмитро Луняка.
Поетичну онлайн-естафету було передано колегам зі Львова, які презентували збірку «Без масок Бібліоpoetry» (у межах проєкту «Бібліотекарі-поети»), куди увійшли твори 24-х творчих бібліотекарів не лише з Львівщини, а й з Волині, Сумщини, Чернігівщини, Херсонщини, Києва, Миколаєва та Полтави. Людмила Пуляєва, укладач збірника, яка є теж поетесою та працює у Львівській обласній бібліотеці для юнацтва ім. Романа Іваничука, презентувала збірку та запросила до слова поетів: Оксану Бруй, Тетяну Філонич, Наталю Білуту, Наталю Родічеву (Козак) та Богдана Бовшика, який ще й заспівав пісню на свої слова.
Модерували подію заступниці директора Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки м. Києва Ольга Дудок та Ганна Мороз, які були в образах муз Гелікону – Калліопи (Каллі) та Мельпомени (Мельпо). Атмосфера заходу була дружньою та невимушеною, творчою і натхненною!
Дякуємо усім, хто був з нами на Бібліотечному Геліконі. Впевнені, що з такою кількістю творчих людей, наші українські бібліотеки у надійних руках!