Історія – це те, що продовжує відбуватися з нами. Минуле вплітається в нас як особиста пам’ять, бо зрештою ми ті, яку історію про себе знаємо, і які історії про себе розповідаємо.
Так сталося, що історія опинилася в центрі найновішої агресії Росії проти України. Щоб надати цій агресії сенс, щоб зробити її «зрозумілою» для певного кола людей, Кремль розповідає цим людям історії про історію.
Незаконну анексію Криму обґрунтовували тим, що Крим «завжди був російським», і що він «святиня російського християнства». Російську агресію на Донбасі обґрунтовували тим, що Донбас опинився в межах України «випадково», і що там живуть винятково «російськомовні», яких от-от прийдуть знищувати українські «нацисти», бо всі українці – «нацисти». Спроби принести «русский мир» в Одесу чи Харків обґрунтовували тим, що від XVIII століття існує якась мітична «Новоросія», і що ці території не були б українськими, якби не російські царі. «Бойовий дух» донецьких чи луганських «ополченців» підживлювали тезою про те, що Україна здобула перемогу над нацизмом, бо сама стала «фашистською», а отже до неї слід застосовувати ту саму ненависть, яку застосовували до «німецько-фашистських загарбників» 80 років тому.
Розуміння історії та культури росіян є ключовим фактором в остаточному завершенні тисячолітньої ворожнечі й кількох десятків війн. Деконструкція їхньої ментальності може дати нам можливість прогнозувати будь-які спроби конфліктів у майбутньому. Росіяни дивляться на світ інакше, ніж ми, і це важливо пам’ятати.
Саме тому 17 квітня ми провели прямий етер «Деконструкція російського розуміння історії та культури» із лектором Анатолієм Горовим. Запрошуємо до перегляду відеозапису.