У світі 8 лютого 2022 року відзначається День безпечного Інтернету (Safer Internet Day) під гаслом «Разом для найкращого Інтернету». Суспільство звернуло увагу на цю проблему 18 років тому, коли мережа стала не просто системою комунікації, а й каналом розповсюдження ворожого та шкідливого, а дуже часто жахливого контенту.
День безпечного Інтернету запровадили мережі Insafe та INHOPE за підтримки Європейської комісії для просування безпечного та позитивного використання цифрових технологій, особливо дітьми й молоддю, та відзначають щорічно у другий день другого тижня лютого.
В Україні День безпечного Інтернету відзначається з 2009 року за підтримки «Майкрософт Україна». Цього дня проводяться різноманітні конференції, круглі столи, «прямі лінії» за участю експертів, спрямовані на популяризацію механізмів безпечної роботи в мережі, обговорюються питання інтернет-етики, загроз протизаконного контенту, а також ведуться дискусії та діалоги з пошуку компромісу між ефективністю та безпечністю використання Інтернету з урахуванням української специфіки.
На тлі інформаційної політичної боротьби всі чомусь забувають, що сьогодні в першу чергу безпечний Інтернет потрібен саме для дітей. Адже нові покоління фактично народжуються зі смартфонами в руках. А батьківський недогляд чи байдужість до того, що саме шукає дитина в мережі та що вона може там побачити – становить величезну загрозу. Дитина може стати жертвою емоційно-психічного нападу чи насилля, що призведе до жахливих наслідків.
За інформацією ООН, 70,6% користувачів Інтернету віком від 15 до 24 років піддаються небезпеці залякування та переслідувань.
Життєво необхідно вчити своїх дітей правильному користуванню доступом до інформації, встановлювати контроль, роз’яснювати та не відсторонюватись від того, важливість чого ви самі можете не розуміти. Не покарання, але виховання, не заборона, але раціональний дозвіл, не тиск, але довіра до вашого досвіду потрібні дітям сьогодні.
Ця подія дозволяє зробити акцент на позитивному використанні технологій і вивчити роль, яку ми всі граємо в цілях сприяння створенню кращої і більш безпечної онлайн-спільноти. Вона служить закликом для молодих людей, батьків, вихователів, вчителів, соціальних працівників, співробітників правоохоронних органів, підприємств, політиків і широких верств суспільства, щоб об’єднатися з метою сприяння та створення найбільш позитивного, кращого інтернету.
Інтернет-ресурси:
- Центр кращого інтернету
- День безпечного Інтернету в Україні
- Навчально-методичний посібник «Обачність. Пильність. Захист. Ввічливість. Сміливість»
- Посібник Клан Кліц-Клац. Виховання дітей в цифрову еру
- Національна онлайн-платформа з цифрової грамотності
- Десять підказок, які допоможуть відфільтрувати ненадійну інформацію
- Презентація до Дня безпечного інтернету – “10 золотих правил безпеки в інтернеті”
- День безпечного інтернету: додаткові матеріали для проведення виховних годин
- Безпека дитини в інтернеті: про що необхідно говорити
- Мультфільми для школярів про інтернет-залежність
- Небезпека дітей в інтернеті
- Серіал для батьків «Безпека дітей в інтернеті»
- Черних Олена “Безпека підлітків у мережі Інтернет”
- Безпека в інтернеті
- Школа онлайн-безпеки дітей
- Безпека дітей в цифровому середовищі. Новітні загрози та їх наслідки – Анна Малімоненко
- Кібербулінг. Панельна дискусія
- Серіал “Про кібербулінг для підлітків”
- Додаткові матеріали про безпеку та інтернет від Міністерства цифрової трансформації
- Рекомендацій щодо захисту дітей у цифровому середовищі: зміст та супутні матеріали – Сара Дельпорт
- Безпека дітей в Інтернеті – досвід Швеції – Сюзанна Дракборг
- Цифрова грамотність. Безпека в інтернеті
- Корисна література про безпеку в інтернеті у фонді ПБ імені Лесі Українки