День довкілля

16 квітня 2022 року в Україні відзначається День довкілля. День навколишнього середовища відзначається в Україні щорічно у третю суботу квітня з 1998 року згідно указу Президента України «Про День довкілля» від 6 серпня 1998 року № 855/98 на підтримку ініціативи Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України і громадських природоохоронних організацій щодо розвитку діяльності, започаткованої Всеукраїнською акцією «Дерево–Життя» та іншими громадськими ініціативами.

Спочатку свято було задумано для того, щоб відзначити Стокгольмську конференцію з довкілля, яка стала однією з найважливіших в історії екологічного руху. Цього дня була заснована UNEP (United Nations Environment Network) – Екологічна програма ООН, яка зараз є основним організатором та ідеологом Дня довкілля.

Довкілля – це всі живі та неживі об’єкти, що природно існують на Землі або в деякій її частині. Земля, вода, повітря, флора і фауна – все це довкілля, на стан якого впливає маса чинників – від кинутого на землю недопалка, папірця до величезних сміттєзвалищ і височезних труб промислових комплексів, що отруюють димом повітря мегаполісів; від убитого заради бивнів слона десь у Центральній Африці до вирубаних декількох гектарів лісу у Закарпатті. Головну загрозу довкіллю становить Людина – її байдужість, безкультур’я і безмежна жадібність.

В результаті війни, розв’язаної фашистською росією в Україні, уже зафіксовано 139 злочинів проти довкілля. Весь цей список можна поділити на категорії: енергетична безпека, пошкодження промислових об’єктів, ядерна небезпека, вплив на екосистеми та інше – те, що трапилося внаслідок військових дії.

Злочини проти довкілля у довгостроковій перспективі призведуть до збільшення смертності, адже люди гинуть не лише від бомбардувань і куль, а й від забруднення навколишнього середовища. Через воду і ґрунт у продукти харчування потрапляє отрута –  ті ж важкі метали. Це все, звісно, впливатиме і на здоров’я.

На жаль, природа беззахисна перед війною. Поки весь світ ламає голову над тим, як уникнути екологічної катастрофи, тут і зараз ворог веде проти України свою криваву війну, наближаючи нас і світ до лиха.

Наразі Міністерство довкілля, заручившись підтримкою громадськості, активно збирає усі факти екологічних злочинів росії. Це відкриє Україні можливість звернутись у міжнародні суди, щоб держава-агресор  сплатила не тільки за шкоду, нанесену інфраструктурі та людям, але й за шкоду довкіллю.

Спостерігати за поточним станом екології в Україні можна за допомогою SaveEcoBot – екологічний чат-бот з даними про забруднення.

Пам’ятаймо, що лише разом ми зможемо зробити довкілля чистішим, адже наше майбутнє залежить саме від нас!

Інтернет-ресурси:

Всесвітній день охорони довкілля

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України

Єдиний в Україні екологічний  чат-бот

Природа та війна: як військове вторгнення Росії впливає на довкілля України

Місяць війни. Злочини проти довкілля

Забруднення землі та води, загибель тварин та птахів…

Екологічна війна

Злочини проти довкілля

Всеукраїнська акція «Дерево — Життя»

Практичні поради, як бути дружнім до довкілля

Всеукраїнська громадська організація природоохоронного спрямування «Жива планета»

Як бути дружнім до природи

35 порад, як можна допомогти планеті

Бережімо довкілля від війни та збройних конфліктів!

Бути еко-дружнім просто: 25 мобільних додатків, які варто встановити

10 порад, як навчити дитину любові до планети

7 простих порад, які допоможуть зберегти довкілля та ще й зекономити

Урок “Безпечне довкілля”

Етична бесіда на тему: “Ми – частина природи”

15 способів зберегти природу

Зберігаємо довкілля чистим. Охорона природи. Презентація

Що таке зміна клімату та що з нею робити: 10 фільмів, які розкладуть усе по поличках

Центр екологічних ініціатив “Екодія”

EcoCinema: 8 документальних фільмів для всієї родини про природу Землі

Бережіть природу! Відео – заняття для дошкільнят

Все про збереження довкілля у фонді ПБ імені Лесі Українки.