08-05-2020 Сьогодні в Україні відзначають День пам’яті та примирення – день, коли Україна разом з іншими державами вшановує пам’ять усіх загиблих у Другій світовій війні та примирення між країнами-учасниками Другої світової війни.
День пам’яті та примирення був встановлений Указом Президента України №169/2015 з нагоди 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та завершення Другої світової війни. Метою його відзначення є “гідне вшанування подвигу Українського народу, його визначного внеску в перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні та висловлення поваги всім борцям проти нацизму”.
Саме в цей день, 8 травня 1945 року, Антигітлерівська коаліція офіційно прийняла “Акт про беззастережну капітуляцію” Збройних сил нацистської Німеччини. Акт був підписаний ще 7 травня в Реймсі (Франція), однак ратифікований наступного дня в Берліні.
Ця дата дає можливість оцінити внесок українського народу в перебіг і завершення Другої світової війни, підсумувати її масштабні наслідки для України, а також винести життєво важливі уроки для нашої держави сьогодні.
Ці дні присвячені пам’яті тих понад 80 мільйонів людей, чиє життя було обірвано насиллям світового масштабу, людям усіх рас і націй, чоловікам і жінкам, воїнам і мирному населенню, малим дітям і старим – усім загиблим і усім тим, хто вижив та пройшов через усі кола пекла Другої світової війни. З 2005-го року Генасамблеєю ООН 8 травня проголошено Днем пам’яті та примирення, присвяченим жертвам Другої світової війни.
Друга світова війна розпочалася 1 вересня 1939 року із вторгнення військ нацистської Німеччини до Польщі, а завершилася 2 вересня 1945 року капітуляцією Японії. Як зазначає Інститут національної пам’яті, загальні втрати у вiйнi військових та цивільного населення складають від 50 до 85 мільйонів осіб.
Втрати України у Другій світовій війні є одними з найбільших серед країн, що постраждали від нацизму. Але iсторики досі не мають одностайної думки щодо цього, однак йдеться щонайменше про 5 млн., а за iншими оцiнками – 8-10 млн. убитих та ще більше депортованих, репресованих, евакуйованих, загиблих від голоду і холоду наших співвітчизників.
Символом вшанування пам’яті є червоний мак. Мак є міжнародним символом пам’яті жертв військових та цивільних збройних конфліктів, починаючи з 1914 року. Ідея використовувати червоний мак як символ пам’яті з’явилася під впливом вірша військового лікаря й поета, учасника Першої світової війни Джона Мак-Крея та його вiрша “У полях Фландрії”. Зображення уособлює з одного боку квітку маку, а з iншого – кривавий слід від кулі.
Людська пам’ять про цi колосальні жертви Другої світової, про тисячі дощенту зруйнованих міст і десятки тисяч спалених сіл вкотре застерігає світ від небезпеки повторення цієї жахливої катастрофи.
Пам’ятаємо i низько вклоняємось Героям-переможцям нацизму!
У фондi нашої бiблiотеки є багато книг, присвячених темі Другої світової війни, якi неодмінно зацiкавлять вас. Тут знайдете кiноповiсті, романи, розповіді, засновані на реальних подіях, а також мемуари тих, хто стояв на найвищому рівні – політиків, які вершили історію.
Пропонуємо ознайомитись із деякими з них.
Війна і міф. Невідома Друга світова, 1939-1945 / [за заг. ред. О. Зінченка, В. В’ятровича, М. Майорова] ; Український інститут національної пам’яті. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. – 270 с. : іл., портр.
Багато наших знань досі перебувають в полоні міфів, табу чи пропаганди. У виданні представлено багато міфів. Робота істориків ґрунтується на довготривалих дослідженнях та опрацюванні розсекречених документів. Автор книги змушує замислитись нас та по-iншому подивитись на iсторичнi подiї.
Довженко, О. П. Україна у вогні ; Ніч перед боєм ; Зачарована Десна : [кіноповісті, оповідання] / Олександр Довженко. – Київ : Центр учбової літератури, 2018. – 191 с. : портр.
Поетичність мови та гіркоту сюжету автор поєднав у майстерну розповідь про людську гідність та важкі випробування.
Кiноповiсть «Україна в огні», у свій час розкритикована, засуджена й заборонена до постановки й друку – це історія полум’я, що охопило родину Запорожців та всю Україну, змусивши відправитись боронити рідну землю на фронт.
Повість Олександра Довженка насичена подіями та яскравими описами тогочасних страждань та віроломних подій війни, що випали на долю мешканців села Тополівка.
Черчілль, В. Спогади про Другу світову війну : скорочений варіант шістьох томів “Другої світової війни” з епілогом автора про повоєнні роки, написаним для цієї книжки. Т. 1 / Вінстон Черчілль ; пер. з англ. Петра Таращука. – [Київ] : Видавництво Жупанського, [2018]. – 496 c. : портр., мапи.
Черчілль, В. Спогади про Другу світову війну : скорочений варіант шістьох томів “Другої світової війни” з епілогом автора про повоєнні роки, написаним для цієї книжки. Т. 2 / Вінстон Черчілль ; пер. з англ. Петра Таращука. – [Київ] : Видавництво Жупанського, [2018]. – 552 c. : портр., мапи.
Британського прем’єра часто називають людиною, яка змінила історію. Історики погоджуються в тому, що саме йому вдалось переламати хід світової війни. Різкий у висловах та вайлуватий, Черчилль ніколи не боявся брати на себе відповідальність за рішення та вмів мислити стратегічно. Його спогади про найважчі часи Європи – не тільки цінний історичний матеріал, а й доказ того, що рішучість може змінити все.
Акерман, Д. Дружина доглядача зоопарку / Діана Акерман ; пер. з англ. К. Дем’янчук, О. Бершадської. – Київ : BookChef : [Форс Україна], 2019. – 336 с.
«Дружина доглядача зоопарку» – не просто художній твір, а й справжній підручник з історії. В основі сюжету – реальна історія Варшавського зоопарку часів Другої світової війни. Власники зоопарку, подружжя Жабинськи, ховали у вольєрах євреїв, виведених з гетто. Вони врятували близько трьохсот людей. Сміливість і відвага дружини доглядача зоопарку допомогла людям у ті надскладні воєнні дні.
У книзі поєднано біль, страх, переживання із світлими почуттями.
За мотивами роману було відзнято історичний військовий фільм, режисером якого стала Нікі Каро.
Баскомб, Н. Зимова фортеця. Чому Гітлер не зміг першим створити атомну бомбу : [роман] / Ніл Баскомб ; [пер. з англ. М. Гоцацюка]. – [Київ] : Видавнича група КМ-БУКС, [2017]. – 415 с.
Американський журналіст Ніл Баскомб написав захопливий роман про те, як нацистам не вдалось створити супербомбу Гітлера. Інакше Друга світова війна могла мати геть інше завершення. Науковці та зброярі, об’єднавши зусилля, були близькі до прориву, але британським спецслужбам і норвезьким воякам вдалось завадити цьому. Це спецоперація, яка не була масштабною облогою, та мала чи не найсильніший вплив на перемогу союзників.
У романі Ніла Баскомба – жодного вигаданого героя. Документальні свідчення та спогади складають цілісну історію.