Дивовижний світ драми-феєрії “Лісова пісня” Лесі Українки у квіткописі Олексія Макаренка

Із селища  Брусилова, що на Житомирщині, від завідувачки бібліотеки Світлани Іванівни Шкуринської у бібліотеку надійшов цінний дарунок –  прекрасно видана і оформлена книга «Дивовижний світ драми-феєрії «Лісова пісня» Лесі Українки у квіткописі Олексія Макаренка». Книга видана  за сприяння начальника відділу культури, туризму та діяльності ЗМІ Філоненко Лариси Миколаївни та фінансової підтримки мецената, постійного спонсора у виданні книжок Брусилівщини селищного голови Брусилівської ОТГ Габенця Володимира Васильовича.

Поема «Лісова пісня» ілюстрована відомим художником, заслуженим майстром народної творчості, лауреатом Всеукраїнської премії імені Івана Огієнка Олексієм Макаренком.

«Лісова пісня» Лесі Українки – той літературний твір, який найбільше надихнув митця на створення «пелюсткових» шедеврів, адже близько 200 картин присвячено «Лісовій пісні» (у книзі їх 84). Поштовхом до створення такої книги-альбому стала передача картин-ілюстрацій Брусилівському музею «Дивосвіт Олексія Макаренка» Житомирським державним університетом імені Івана Франка.  Ідея видання драми-феєрії «Лісова пісня», ілюстрованої Олексієм Макаренком, а потім і її упорядкування належить  Олені Косарчук, директорці музею «Дивосвіт Олексія Макаренка».

Втілення цієї ідеї стало можливим завдяки матеріалам про художника та його роботам, які передала музею його засновниця Ванда Чайковська, кандидат філологічних наук, колишня викладачка української літератури Житомирського державного університету імені Івана Франка, мистецтвознавиця, громадська діячка, лауреат премії «Рідна мова» Житомирської обласної організації Національної Спілки письменників України. Ілюстрації, використані в книзі, взято із родинного сайту Шевчуків «Рідне мистецтво». Створення книги потребувало детального вивчення змісту літературного твору та картин, адже кожна ілюстрація мала відповідати тексту драми-феєрії.

У Брусилові у 2022 році відкрито музей “Дивосвіт Олексія Макаренка”. Ініціаторкою створення музею була колишня викладачка Житомирського державного університету імені Івана Франка Ванда Чайковська.

Художник Олексій Макаренко народився в Брусилові 21 вересня 1936 року. Прикутий до інвалідного візка, він почав малювати ще з дитинства. Директорка Брусилівського музею “Дивосвіт Олексія Макаренка” Олена Косарчук каже, що художник створив свій власний стиль – пелюстковий.

Олексій Макаренко ілюстрував твори багатьох відомих письменників, але одну з його картин ми назвали пророчою через те, що вона називається “Ой, у лузі червона калина похилилася”. На ній зображений козак у жовто-блакитних кольорах і кущ калини, що символізує Україну-неньку. В музеї зберігаються понад 50 картин та особисті речі Олексія Макаренка.