Іларіон — видатний представник гуртка книжників Ярослава Мудрого, був високоосвіченою людиною, блискучим промовцем і патріотом. Він автор славнозвісного «Слова о законі й благодаті» — однієї з найдавніших оригінальних пам’яток києворуської писемності (серед тих, що дійшли до нас), яка утверджує велич і єдність «землі Руської».
17 жовтня у прямому етері відбулася розмова з істориком, мистецтвознавцем Анатолієм Горовий про діяльність митрополита й давньоруського письменника ХІ ст. Іларіона.
Лектор розповів, що митрополит Київський Іларіон походив із родини нижньогородського священика й сам був священиком придвірної церкви Св. Апостолів у князівському селі Берестовім (під Києвом). Уже в ці роки Іларіон вів суворий подвижницький спосіб життя. Він викопав собі печеру на березі Дніпра й часто залишався у ній для таємної молитви. Згодом цю печеру зайняв преподобний Антоній Печерський. Від преподобного Антонія Іларіон прийняв чернечий постриг.
1051 року собором руських архієреїв святитель Іларіон був поставлений митрополитом Київським і всієї Русі. Він увійшов в історію Руської Церкви як перший митрополит, поставлений на Київську кафедру собором руських єпископів. Пізніше святитель Іларіон був затверджений Константинопольським Патріархом.
Святитель Іларіон вирізнявся чудовою для свого часу освітою, був чудовим духовним пастирем і проповідником. Його діяльність припала на період утвердження й зміцнення християнства на Русі. Для досягнення успіху в цій важливій справі Митрополит Іларіон надавав великого значення розвитку писемності. Будучи проповідником християнської віри, митрополит Іларіон писав праці, де прославляв християнство, показував його перевагу над старою вірою. Первосвятителем Руської Церкви він був недовго: 1054 року відійшов від керування митрополією. Помер він 1067 року й прославлений у лику святих.
Якщо хочете знати більше, запрошуємо до перегляду етеру у відеозаписі.
Фото для новини взято з Інтернету.