10 грудня міжнародна спільнота відзначає День прав людини (Human Rights Day). Саме у цей день в 1948 році Генеральна Асамблея ООН прийняла Загальну декларацію – перший універсальний міжнародний акт з прав людини.
У цьому документі задекларовано наступні принципи: рівність людей: усі люди народжуються вільними та рівними в правах, незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії тощо; право кожного на життя, свободу та особисту недоторканість; заборона рабства і работоргівлі; заборона катувань або жорстокого поводження; право кожного на правосуб’єктність; рівність усіх перед законом; право на звернення до суду; заборона самовільних арештів; презумпція невинності та заборона зворотної сили карного закону; право на свободу пересувань та вибір місця мешкання; право на громадянство; право на шлюб; право володіти майном; право на свободу переконань; право на мирні збори; право на участь в управлінні громадськими та державними справами; право на працю тощо.
Спираючись на міжнародно-правові стандарти, проголошені в Декларації, у 1996 році Верховна Рада України прийняла Конституцію України. В ній зазначено, що утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави. За оцінкою експертів, положення Конституції України повною мірою відповідають Загальній декларації прав людини.
Ще одним міжнародним актом, покликаним гарантувати захист прав людини, є Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод.
Україна, будучи державою-членом Ради Європи, 17 липня 1997 року ратифікувала Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та Протоколи до неї. Згідно преамбули Конвенції вона має на меті забезпечити загальне та ефективне визнання прав людини, проголошених Генеральною Асамблеєю ООН у Загальній декларації прав людини.
Міжнародний День прав людини нагадує всім про гідність кожної особистості, невід’ємність і взаємозалежність її громадянських, культурних, економічних, політичних і соціальних прав, а також про необхідність захищати ці права. Цього дня бажаємо всім нових здобутків і звершень у благородній праці задля утвердження верховенства права в Україні!
Інтернет-ресурси:
- Конституція України
- Загальна декларація прав людини
- Конвекція про захист прав людини і основоположних свобод
- Міністерство юстиції України
- Чинне законодавство України та Європейська конвенція з прав людини
- Українське законодавство про права людини
- Уповноважений Верховної Ради України з прав людини
- Судова влада України
- Конституційний суд України
- Верховний Суд України
- 5 способів захистити свої права в Україні
- Безоплатна правова допомога
- Вища рада правосуддя
- Порядок звернення до Європейського суду з прав людини
- Що таке права людини?
- Література правової тематики у фонді Публічної бібліотеки імені Лесі Українки