Особисті книжкові колекції діячів мистецтв у фондах бібліотек завжди є свідченням рівня самої бібліотеки і окрасою цих фондів. Особливо, коли мова іде про фонди мистецької книгозбірні. Ці книжкові колекції стали невід’ємною частиною наших фондів, але при цьому зберегли свою автономність. Завдяки цим колекціям до фондів відділу літератури з питань мистецтв потрапили раритетні видання, що відсутні навіть у великих наукових бібліотеках.
Відділ мистецтв Публічної бібліотеки імені Лесі Українки було створено 1977 року (до 1986 року – Бібліотека мистецтв Шевченківського району), а вже наприкінці 1981 року його фонди поповнилися першою великою колекцією – близько тисячі одиниць зібрання Ростислава Івицького – народного артиста України, актора курбасівського театру «Березіль», пізніше майстра естради, автора і виконавця власних літературних композицій, створених за творами української і світової прози та поезії, і – що для нас найголовніше – неабияким бібліофілом. Ростислав Івицький збирав видання світової драматургії різних часів, театральну мемуаристику. Але родзинкою його зібрання стали платівки 30-50-х років – його професійне захоплення – із записами голосів видатних українських акторів А. Бучми, Н. Ужвій, І. Мар’яненка, Ю. Шумського, О. Ватулі, Є. Панамаренка.
Юрій Бобошко – автор першої монографії про Леся Курбаса і розвідки про Гната Юру – довгі роки очолював кафедру театрознавства. Його книжкове зібрання – одне з найкращих театральних зібрань у Києві – було придбано нашою бібліотекою 1989 року. Це півтори тисячі одиниць зберігання: рідкісні книжки з історії всесвітнього та українського театру, теорії театру, драматургії, естетики. Тільки як приклад можна назвати «Підручну книгу з історіі всесвітнього театру» Л. Дмитрової, присвячену Лесеві Курбасу (видання 1928 року) , працю А. Кримського «Перський театр, звідки він узявсь і як розвивався» (1926), всі випуски «Театральних порадників» (видання 1920-х років), «Драматические театры в Киеве» І. Николаєва (1898), «Український театр» О. Кисіля (1925) у художньому оформленні учня Г. Нарбута, графіка М. Кирнарського, «Корифеї української сцени» (1901), «Перший театральний будинок у Києві та його садиба» Д. Щербаківського (1923), книжки М. Євреїнова з автографами автора.
До книжкових зібрань Р. Івицького і Ю. Бобошка графіками Г. Кравцовим і Ю. Черепановим було виготовлено екслібриси.
З вдячністю згадуємо про книжки подаровані з приватних бібліотек професорами Національного університету театру, кіно і телебачення імені І. Карпенка-Карого Н. Рипською, онукою А. Бучми В. Заболотною, Д. Горбачовим. Доктор мистецтвознавства Н. Чечель подарувала бібліотеці рідкісні примірники театральної періодики 1930-1950-х років, зібрані її дідом, професором І. Чабаненком. Друг нашої бібліотеки професор А. Лягущенко подарував велику колекцію платівок, зібрану М. Карасьовим. Дослідниця українського і сучасного світового театру, театральний режисер з США Вірляна Ткач передала до фондів бібліотеки сучасну театральну літературу, видану за кордоном.
Останній за часом подарунок відділу літератури з питань мистецтв – це матеріали про Леся Курбаса, які збирав багато років М. Лабінський – дослідник і видавець мистецької спадщини Леся Курбаса і Миколи Бажана. Серед цих матеріалів був рукопис, який автор готував до друку: спадщину видатного театрознавця Василя Хмурого, автора славнозвісної книжки «Театральні строї Анатоля Петрицького», що вийшла в Україні 1929 року.