09-02-2017 На черговому засіданні Клубу бібліотекарів у Національній спілці письменників України відбулася зустріч за темою «Леся Українка: відома й невідома». Цікаві факти з життя найславнішої поетеси розповіла аудиторії кандидат філологічних наук, науковий співробітник відділу рукописних фондів і текстології інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України, член НСПУ Алла Диба.
Вивчення, дослідницька робота років життя і творчості родини Косачів стала невід’ємною частинкою буття самої Алли Диби. Широко відомими є такі її наукові праці: повість для родинного читання про Лесю Українку «Далека принцеса» (1999 р.), книга документальних есеїв «Сподвижники: Леся Українка у колі соціал-демократів» (2003 р.) та багато інших дослідницьких матеріалів.
Світогляд Лесі Українки, як зазначила Алла Диба, формувався під впливом надбань української культури, духовного життя родини і найближчого оточення, а також у спілкуванні з матір’ю-письменницею й дядьком М. Драгомановим, вірною ученицею якого Леся Українка себе вважала.
Перший «підпільний» університет, створений під керівництвом Лесі Українки та її братом Михайлом, називався літературним молодіжним гуртком «Плеяда». Учасниками зібрань були Л. Старицька, М. Славинський, І. Стешенко, а також студентська молодь.У зібраннях «Плеяди», які відбувалися головним чином у домівках Косачів, Старицьких та Лисенків, брали участь також і старші діячі української культури – Олена Пчілка, М. Лисенко, М. Старицький.
Постать Лесі Українки надзвичайно цікава, загадкова і неодмінно глибока, про неї можна багато дискутувати та говорити. Вже понад століття палає вогонь її поезій, у яких простежується мужність і любов, натхненною думою про Україну.