До масонства ставляться по-різному: одні вважають його респектабельною і трохи снобістською грою політиків та фінансистів, інші — світовою змовою ультрарадикалів або ж псевдоспільнотою.
Відкритість всіх релігій, шанування Бога як Великого Архітектора Всесвіту, таємна символіка і загадкові ритуали. Хто ж такі масони? Віровідступники, що прагнуть до світового панування чи «добрі самаритяни», які взяли на себе відповідальність за моральне і культурний розвиток людства? Чи були масонські ложа в Україні та хто до них входив?
Відповіді на ці та інші питання ми отримали 16 травня в прямому етері з істориком, мистецтвознавцем Анатолієм Горовим.
Вважається, що найперша масонська ложа була заснована в 1742 р. у волинському селі Вишнівці, польським шляхтичем. Оскільки масонський рух на той час охоплював виключно елітні верстви населення, то осередками масонства переважно були міста і містечка. Основним центром масонства в другій половині ХVIII ст. став Київ.
Лектор розповів, що з масонським рухом XVIII — початку XIX ст. пов’язані імена Г. Сковороди, С. Гамалії, М. Антоновського, М. Ковалинського, О. Кириловича, В. Лукашевича, П. Гулака-Артемовського, О. Перовського, С. Кочубея, І. Котляревського та ін.
Відродження масонства в Україні починається після встановлення незалежності у 1991 році. Осередки відкриваються в Києві, Львові, Харкові, Одесі. В 1998 році між українськими масонами відбувся розкол. 17 жовтня 1998 року під протекторатом «Регулярної Великої ложі Італії» була утворена «Велика Ложа України». На сьогоднішній день в Україні існує тринадцять масонських лож, дванадцять з яких діючі. Існують дані, що кількість масонів в Україні сягає майже 4 000 000.
Переглядайте запис прямої трансляції.