Дивуєшся дорогоцінності мови нашої: в ній
що не звук, то подарунок, все крупно,
зернисто, як самі перла.
Микола Гоголь
Щороку, 21 лютого увесь світ долучається до святкування Міжнародного дня рідної мови, або Міжнародного дня материнської мови. Цей день нагадує про необхідність збереження та підтримки рідних мов, які є невіддільною частиною ідентичності кожної нації.
На XXX сесії Генеральної конференції Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури, що проходила 26 жовтня – 17 листопада 1999 року в Парижі, було оголошено про «підтримку мовного, культурного різноманіття та багатомовності».
Оскільки з 6 000 розмовних мов світу близько половині загрожує зникнення, ЮНЕСКО прагне підтримувати мову як ознаку культурної належності людини. Окрім того, вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння, взаємоповаги та людяності.
Щорічне відзначення цього дня скеровує увагу на меншини з менш аніж 10 тисяч осіб, які активно розмовляють рідною мовою. Часто ці мови не передаються наступному поколінню і потрапляють у забуття. Багато мов, котрими розмовляють менше як 100 осіб, не задокументовані.
Обов’язок кожної людини – вивчати, знати та неодмінно берегти рідну мову. Народ, який не усвідомлює значення рідної мови, її ролі в розвитку особистості, не може розраховувати на гідне місце в суцвітті народів. В історії української мови були доволі складні часи – її забороняли, викорінювали з побуту, культурного та політичного життя. Але, попри всі труднощі, українцям вдалося зберегти свою квітучу мову, якою нині розмовляють понад 45 мільйонів людей по всьому світу.
Знайти додаткову літературу про рідну мову та про корінні мови ви можете в електронному каталозі за посиланням і замовити її у найближчій бібліотеці міста.
Також пропонуємо ознайомитися з тематичними оглядами літератури «Рідна мова – найцінніший скарб нації» та «Мова – символ національної єдності».