Нації вмирають не від інфаркту.
Спочатку їм відбирає мову.
Ліна Костенко
Мова є душею нації, її генетичним кодом. Це її світогляд, інтелектуальний та духовний результат кількатисячолітньої еволюції етносу. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу. Мова – найважливіший засіб спілкування людей і пізнання світу, передачі досвіду від покоління до покоління.
21 лютого представники всіх націй і народностей світу відзначають Міжнародний день рідної мови. Це свято було запроваджене в листопаді 1999 року на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності. А за рішенням ООН 2022 – 2032 роки проголошені Міжнародним десятиріччям мов корінних народів.
Цю дату обрано не випадково. 1952 року тогочасна влада Пакистану проголосила урду єдиною державною мовою, рідною вона була лише для 3% населення. Це було негативно сприйнято народом, особливо на сході, де майже винятково розмовляли бенгальською мовою. 21 лютого 1952 року, під час демонстрації протесту в Дацці, поліція та військові вбили кількох студентів-демонстрантів. Після проголошення незалежності Східного Пакистану (Бангладеш) у 1971 році цей день відзначають в країні як день мучеників. За пропозицією саме країни Бангладеш ЮНЕСКО проголосило 21 лютого 2000 року першим Міжнародним днем рідної мови.
За даними ЮНЕСКО, у світі існує близько 6000 мов, 43% з них знаходяться під загрозою зникнення. На думку фахівців, це трапляється в тому випадку, коли її перестають з тієї чи іншої причини вживати та вивчати більше 30% носіїв мови. Лише в Європі небезпека загрожує 30 мовам, а 13 із них перебувають на межі зникнення.
Українці – основне й автохтонне, корінне населення України, найбільша етнічна спільнота на її території. До корінних же народів, що становлять етнічну меншість в Україні, традиційно відносять кримських татар, караїмів та кримчаків. Цей статус закріплено на законодавчому рівні.
Сучасна Україна як європейська держава з великим розмаїттям етнічних спільнот надає можливість усім національним меншинам розвивати, збагачувати і зберігати свої рідні мови. Держава гарантує вільний розвиток та захист мов представників різних національностей, сприяє вивченню мов міжнародного спілкування.
Для кожної людини її рідна мова була й залишається найдорожчою у світі, бо саме вона визначає пам’ять народу в історичному і цивілізаційному часі.
До Міжнародного дня рідної мови відділом електронних ресурсів та довідково-бібліографічного обслуговування підготовлено тематичний огляд літератури «Рідна мова – найцінніший скарб нації».
Додаткову літературу про рідну мову та про корінні мови ви можете знайти в електронному каталозі за посиланням і замовити в бібліотеці.