Інна БІРЮКОВА
Якби стіни могли розмовляти, то скільки б вони могли розповісти…
Цей будинок збудували ще у 1760 році, і за 260 років він бачив багато подій і цікавих людей. Зокрема, тут ховався від поліції Махно і часто заходив у гості Григорій Сковорода…
На київському Подолі, якщо йти по Фролівській вулиці від церкви Богородиці Пирогощі, а потім повернути ліворуч в арку під старою тополею стоїть невеликий двоповерховий цегляний будинок. Це найстаріша житлова будівля в столиці. Розташована вона за адресою: вул. Контрактова, 7.
Цей унікальний будинок збудували ще 1760 року. Спочатку він був одноповерховим і дерев’яним. У ньому проживала дворянська сім’я Вишневських. У 1798 році будинок перебудували, зробивши кам’яним.
Саме завдяки цьому разом зі своїми мешканцями будинок пережив відому подільську пожежу 1811 року. Тоді за три дні було знищено 2000 київських будинків, 12 церков і три монастирі. Пізніше цей будинок витримав ще дві інші великі пожежі…
У 1860 році до будинку добудували 2-й поверх. У 1891-му його придбав власник кількох кондитерських магазинів – купець Нечаєв. Наприкінці XIX і на початку XX століття сім’я Нечаєвих була відомою на весь Київ своїми знаменитими «Нечаївськими пряниками».
Що цікаво, будинок купець взяв у кредит, а повністю розплатився за нього тільки через 26 років – у революційний 1917 рік.
Нащадок родини Нечаєвих зараз живе в цьому будинку і є його власником. Це філософ та колекціонер Костянтин Малєєв.
У 1962 році будинок націоналізували, залишивши господарям лише кімнату на другому поверсі і заселивши в будинок п’ять сімей.
Щоправда, до 1990 року в будинку залишилися тільки Малєєви, і їм вдалося приватизувати будівлю. За словами Костянтина, пропозиції продати цей будинок разом із земельною ділянкою йому надходили багато разів, але він відмовлявся.
Зараз чоловік часто приймає екскурсії у себе вдома і розповідає історію своєї сім’ї і про цікавих гостей, які тут бували. А це Григорій Сковорода, Нестор Махно (який ховався в 1907 році від поліції і пропрацював 2 тижні… служницею у прапрадіда Малєєва) та інші…
Тепер двоповерхова зелена будівля під червоним дахом має статус пам’ятки архітектури і охороняється державою. У залі першого поверху зберігся камін XIX ст., який запалюють вечорами. Сюди приводять екскурсантів, відбуваються лекції та творчі зустрічі.
А перед будинком росте тополя, посаджена мамою справжнього господаря 9 травня 1945 року. Внучка Костянтина Сергійовича — шосте покоління сім’ї, що народилося тут.
Господар сподівається, що неспокійні роки залишилися в минулому і в подальшому сім’я буде спокійно жити і працювати.
Детальніше за посиланням: https://vechirniy.kyiv.ua/news/51287/
Шановні користувачі!
Пропонуємо вам джерела із зазначеної тематики, що знаходяться у читальній залі відділу краєзнавчої літератури та бібліографії:
Баканов, В. Это было в другом Киеве : книга воспоминаний / Виталий Баканов. – Киев : [Б. в.], 2020. – 76 с. : фотоил.
Гирич, І. Б. Київ : люди і будинки / Ігор Гирич. – Київ : Либідь, 2018. – 432 с. : іл., портр.