Насильству немає виправдання!

Щорічно 25 листопада світова спільнота відзначає Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок. Його оголосила Генеральна Асамблея ООН ще 1999 року, запропонувавши урядам, міжнародним і неурядовим організаціям проводити в цей день заходи, спрямовані на привернення уваги громадськості до проблеми насильства.

Історичною передумовою означеної дати стала трагічна подія 25 листопада 1960 року під час політичних протестів у Домініканській Республіці. Тоді за наказом домініканського диктатора Рафаеля Трухільо були жорстоко вбиті три політичні активістки, сестри Мірабал. Показова кривава страта сестер збереглася в народній пам’яті надовго, та мала світовий резонанс. У 1981 році активістки жіночих рухів вирішили вибрати дату їх загибелі як день протесту проти насильства щодо жінок. А з 1999 року цей день став міжнародною датою.

Жінки у всьому світі зазнають фізичного, психологічного, економічного, сексуального насильства. ООН зазначає, що жінки і дівчатка піддаються насильству, як у мирний час, так і під час збройних конфліктів – з боку держави, суспільства, родичів.

Насильство проти жінок одночасно є як причиною, так і наслідком гендерної нерівності. Це широко розповсюджене порушення реалізації прав людини, головна перешкода на шляху досягнення гендерної рівності. Україна, як і більшість держав, включили принцип недискримінації, як це сформульовано в міжнародних документах з прав людини, у своє внутрішнє законодавство (Конституція України, Закони України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», «Про протидію торгівлі людьми» та інші).

За статистикою, оприлюдненою міністеркою соціальної політики Юлією Соколовською на Міжнародному форумі UNFPA «Україна на шляху до подолання домашнього та гендерно зумовленого насильства», кожна пʼята жінка в Україні потерпала від насильства. І хоча від цього також страждають діти, чоловіки, люди похилого віку, проте 90% постраждалих від насильства – саме жінки.

Найпоширенішим і найскладнішим для протидії є домашнє насильство, про це свідчить щорічне збільшення фіксації випадків. За інформацією ПРООН, від фізичного домашнього насильства в Україні страждає близько 2 мільйонів людей, а щороку гине близько 600 жінок.

20 червня 2022 року Верховна Рада ратифікувала «Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами», відому як «Стамбульська конвенція». Вона визначає загальні положення недопустимості дискримінації за гендерною ознакою, певні механізми протидії, навчання захисту, підтримки, профілактики.

Символом проти всіх форм насильства над жінками стала біла стрічка. Вона символізує намір ніколи не чинити, не сприяти чи не залишатися байдужими до насильства проти жінок та викорінити це ганебне і небезпечне явище.

Важливо кожному і кожній усвідомити – про проблему не треба мовчати! Жертвам варто звертатися за допомогою до поліції та інших компетентних органів. Кривдники мають бути покараними.

У цей же день розпочинається міжнародна акція «16 днів проти насильства». Метою акції є привернення уваги громадськості до актуальних для українського суспільства проблем подолання насильства в сім’ї та забезпечення рівних прав жінок і чоловіків.

Куди звертатися якщо ви стали жертвою фізичного, сексуального, психологічного, економічного та соціального насильства?

0 800 500 005, або з мобільного 116-123 (цілодобово) – Національна гаряча лінія з питань запобігання домашнього насильства, торгівлею людьми та гендерної дискримінації.

Громадська міжнародна правозахисна організація Ла Страда-Україна надає безкоштовну, цілодобову та анонімну допомогу тим, хто піддається фізичному, психологічному, сексуальному чи економічному насильству. Постраждалі можуть отримати психологічну підтримку та консультації щодо того, як знайти безпечний вихід із складної ситуації.

Консультації можна також отримати онлайн:
Skype: @lastrada-ukraine
Facebook: @lastradaukraine
Telegram: @NHL116123
Email: hotline@la-strada.gov.ua

1547 – Державний кол-центр з питань запобігання домашньому насильству.

Пропонуємо ознайомитись з тематичною добіркою літератури до Міжнародного дня боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок, який підготував для вас відділ ЕРДБО.

Додаткову літературу про проблеми насильства над жінками, наявну у бібліотеках міста Києва, ви можете знайти у електронному каталозі бібліотеки.