Ой зелене жито, зелене, хорошії гості у мене! Вдячні усім, хто розділив з нами ювілейне свято бібліотеки! А свято зустрічі із захоплюючими книжками і цікавими людьми продовжується!
Публічна бібліотека імені Лесі Українки відзначила 80-річчя! Наперекір тривогам і загрозам. «Ні, я хочу крізь сльози сміятись, Серед лиха співати пісні…» – писала Леся Українка. Історія бібліотеки, яка носить ім’я великої Українки – це історія успішного формування справжнього осередку знань, культури, обміну думками, місця зустрічі людей та ідей, яку спільно творили різні покоління киян. Ми вдячні кожному, хто переступав пороги бібліотеки, усім, хто зробив свій внесок у її розвиток.
29 листопада у затишній читальній залі зібралися друзі і партнери бібліотеки, різні покоління читачів, аби урочисто відзначити красивий ювілей бібліотеки. Розпочався вечір з музично-пісенного привітання від вокально-хореографічного ансамблю «Зернятко» (керівник – Раїса Заклецька).
У своєму вітальному слові директорка бібліотеки Ольга Романюк зазначила, що ім’я Лесі Українки, яке з гордістю носить бібліотека, гуртує довкола неї творчих особистостей, ентузіастів і подвижників, які продукують нові ідеї та реалізують проєкти. Ми пишаємося нашою дружбою із відомим каліграфом, художником- графіком, лауреатом Шевченківської премії Василем Чебаником, народним художником Володимиром Прядкою (його робота – скульптура Лесі Українки уже понад 50 років зустрічає у фоє відвідувачів бібліотеки). Не уявляємо бібліотеки без відомої лесезнавиці Алли Георгіївни Диби, без наших друзів музейників, освітян, відомих літераторів, мовознавців, культурних діячів.
Від 2022 року діяльність бібліотеки – це відповідь на виклики. Для гостей заходу було презентовано короткий, але дуже емоційний відеофільм, створений на основі фото та відео із архіву бібліотеки, про трансформацію бібліотечної діяльності в умовах воєнного стану, основні напрямки роботи, здобутки, волонтерські ініціативи, розвиток міжнародної співпраці і культурної дипломатії.
До ювілею бібліотека отримала лист-вітання від наших поважних партнерів, котрі забезпечують формування державної політики у сфері культури та мистецтва – Міністерства культури і стратегічних комунікацій за підписом пана Міністра Миколи Точицького, який було зачитано на вечорі.
Бібліотеці надійшло вітання і від Українського інституту книги.
Ведучі заходу, працівники бібліотеки Ангеліна Олійник та Віталій Білозір подякували представникам Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), які завітали на захід, за повсякчасну підтримку і співпрацю. Завдяки їх клопотанню і забезпечення фінансуванням, наразі вирішується проблема із поточним ремонтом одного з приміщень бібліотеки, а з бюджету міста виділені кошти на придбання у наступному році нових книжок. Перший заступник директора Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради Микола Шуляк привітав працівників бібліотеки, усіх гостей і вручив колективу нагороду – Почесну грамоту від Київського міського голови Віталія Кличка.
Завдяки підтримці Посольства Республіки Молдова в Україні та професора Сергія Лучканина у бібліотеці пройшли заходи задля збагачення обох культур, серед яких творчі вечори, присвячені пам’яті поетів Міхая Емінеску, Григорія Вієру та перекладача Віктора Баранова. З вагомих причин представництво Посольства Республіки Молдова в Україні не змогли бути присутніми фізично, але надіслали бібліотеці вітання, яке було зачитано перед присутніми.
Напередодні заходу бібліотека отримала відео-вітання від наших партнерських бібліотек з-за кордону, а саме з Вільнюса (Литва), Кракова (Польща), Кишинева (Республіка Молдова), а також від мисткині, волонтерки, науковиці, українки з Італії Лесі Королик, які було продемонстровано присутнім.
Із 2021 року бібліотека реалізовує проєкт «Видима бібліотека» у співпраці із Управлінням забезпечення діяльності у центральному регіоні Департаменту з питань виконання кримінальних покарань. Проєкт – яскравий приклад того, що бібліотека є інструментом для соціальних змін. Ця ініціатива націлена на одну з найвразливіших категорій суспільства – ув’язнених, які стоять на порозі повернення до звичайного життя. Це новий і дуже важливий досвід для бібліотеки. Валерій Калівошко – начальник управління ресоціалізації та соціальної реабілітації Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, полковник внутрішньої служби разом з колегами завітав на свято та привітав бібліотеку з ювілеєм, а також вручив лист-подяку від начальника Департаменту полковника внутрішньої служби Сергія Гречанюка.
Наприкінці 2020 року бібліотекою було започатковано щорічний конкурс «Поетична зима Миколи Сома» на пошанування поета шістдесятника, який останні десять років свого життя присвятив популяризації книги і читання на посаді бібліотекаря Публічної бібліотеки імені Лесі Українки. З рідного села Миколи Сома – Требухів в особі поетеси пані Надії Кольцової надійшло вітання бібліотеці та смаколики усім учасникам вечора.
Напередодні надіслав дружнє вітання бібліотеці державний діяч і багатолітній партнер і благодійник Микола Володимирович Томенко.
Бібліотека багато років співпрацює з сестринським музеєм. Привітати бібліотеку прийшла пані Ірина Щукіна – лауреатка літературно-мистецької премії імені Олени Пчілки, завідувачка науково-дослідного відділу з вивчення життя та творчості Лесі Українки Музею видатних діячів української культури.
Бібліотека є членом потужного громадського об’єднання Українська бібліотечна асоціація (УБА). На Всеукраїнський конкурс «Бібліотека року 2023», організований асоціацією, бібліотека заявила проєкт «Бібліотерапія», який отримав перемогу і диплом другого ступеню. До слова були запрошені президентка УБА, заступниця генерального директора НБУ імені Ярослава Мудрого пані Оксана Бруй та Генеральний директор Національної бібліотеки Ярослава Мудрого, віцепрезидент УБА пан Олег Сербін, які вручили лист-подяку із щирими вітаннями бібліотеці.
Бібліотеці за честь – участь у заході Анатолія Нестеровича Паламаренка – Героя України, народного артиста України, який привітав бібліотеку своїм неповторним виконанням знакових поетичних творів українських класиків.
У співпраці з Національною спілкою письменників України бібліотека як простір знань та духовності стає потужним осередком формування читацької аудиторії та підтримки творчого потенціалу українських авторів. Спільно було проведено чимало творчих вечорів, заходів та конкурсів. Національна спілка письменників України за плідну співпрацю нагородила Почесною грамотою директорку бібліотеки – Романюк Ольгу Іванівну. Привітали бібліотеку:
Тетяна Фольварочна – українська письменниця, членкиня Національної спілки письменників України, голова Київської організації НСПУ;
Ніна Шаварська – українська поетеса, лауреатка міжнародних мистецьких премій імені С. Гулака-Артемовського, В. Симоненка, О. Олеся;
Лариса Недін – українська актриса, театральний педагог, письменниця, журналістка, громадська діячка, заслужена артистка України, членкиня НСПУ;
Світлана Кас’яненко – членкиня НСПУ, заслужена діячка естрадного мистецтва України;
Олександр Балабко – український прозаїк, публіцист, поет-пісняр, член Національної спілки журналістів України, Національної спілки письменників України, голова Творчого об’єднання прозаїків, член правління Київської організації НСПУ.
Бібліотека має багатолітнє і дієве партнерство з громадськими організаціями, серед яких ГО «Спілка жінок міста Києва» (Лідія Москаленко), ГО «Поступ жінок-мироносиць» (пані Зоя Ружин), ГО «Золотий вік» (пані Яна Баранова) та інші. Також привітала бібліотеку голова Спілки християнських письменників України пані Лариса Котлякова.
Серед столичних університетів найближчий до бібліотеки – Київський столичний університет імені Бориса Грінченка. У бібліотеці працюють його випускники, на базі бібліотеки набираються практичного досвіду його прекрасні студенти. Київський університет культури і мистецтв – альма-матер багатьох професіоналів бібліотеки і заклад, з яким нас пов’язують давні дружні зв’язки. Декілька років бібліотека активно співпрацює з Київським інститутом бізнесу і технологій. Представники університетів завітали на ювілей з чудовими подарунками і вдячними словами за співпрацю: Олена Політова – завідувачка кафедри інформаційних комунікацій, Тетяна Поліщук – старший викладач кафедри реклами та зв’язків з громадськістю, Катерина Котенко – студентка 4 курсу спеціальності «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» Київського столичного університету імені Бориса Грінченка та Олена Яковлєва – ректорка Київського інституту бізнесу та технологій. Особливий подарунок отримала бібліотека від студентки Катерини Котенко, яка на базі бібліотеки розробила комп’ютерну гру, що знайомить з ресурсами та послугами бібліотеки.
Олексій Новіков – голова громадської спілки «Українська культурна спадщина», редактор загальноукраїнського часопису «Рідний край» подарував бібліотеці репринт «Рішення» виконкому Київської ради депутатів трудящих від 17 грудня 1943 року, яке вдалося віднайти в архіві, про відкриття районних бібліотек у м. Києві.
Завітали на свято та привітали бібліотеку:
Анжеліка Корнієнко – співзасновниця громадської ініціативи #інфоВАРТА, керівниця проєкту «Рутенія»;
Тетяна Кондратенко – член спілки журналістів, редактор, видавець часопису для творчого саморозвитку дітей «Я сам. Я сама»;
Антон Семенов – автор волонтерського проєкту «Як ти, брате?», що навчає спілкуватися та підтримувати зв’язки під час війни, психотерапевт зі спеціалізацією на життєвих і професійних кризах, відомі києвознавці, науковці, активні користувачі бібліотеки.
Бібліотека щиро дякує колегам з міської системи публічних бібліотек, які прийшли привітати і розділити з бібліотекою свято. Ми спільно розвиваємо бібліотеки, у нас спільні прагнення і завдання. Ми вдячні їм за їх стійкість і взаємодію.
З Броварів з музичним вітанням приїхали на свято артисти фольклорного ансамблю «Світлиця» (керівник Інна Дибка).
Виконанням українських пісень і музичних творів привітав гостей свята Святослав Силенко – український музикант, мультиінструменталіст, кобзар, композитор, актор, мандрівник, засновник і лідер гурту «SVIATOSLAV», учасник гурту «Хорея Козацька».
Ми висловлюємо своє захоплення подвижниками, з якими щасливі співпрацювати, спільнотами, державними установами та громадськими організаціями. Кожного цінуємо безмежно. Вдячні, що в підготовці до ювілею, ви підставили нам дружнє плече. Бібліотека висловлює вдячність Департаменту культури КМДА, видавництвам АртЕк та Адеф-Книга (за друк матеріалів), редакції часопису «Рідний край» (за присвяту ювілею бібліотеки свіжого числа газети), Фонду Миколи Томенка «Рідна Країна», відомій українській поетесі Лесі Мудрак, яка напередодні відвідала бібліотеку і привітала з ювілеєм, колегам Центральної бібліотеки Вільнюса та німецькому фотохудожнику Отмару Візенеггеру за можливість пригостити наших гостей смаколиками, пану Сергію Матушевському за фотозйомку, усім-усім, хто розділив з нами це урочисте свято, яке відбулося поміж повітряних тривог. Це свято нашої єдності і стійкості.