“Запорожці пишуть листа турецькому султану”: загадки та підтексти картини

17 травня в межах проєкту “Гра зі смислами” в прямому ефірі відбулося обговорення резонансної картини Іллі Рєпіна “Запорожці пишуть листа турецькому султану”. Ведучими заходу стали художник Анатолій Горовий і бібліотекар Інна Алексанян.

Довкола полотна існує чимало різних розгадок і спроб відгадати закладений смисл. Анатолій Горовий розповів історію створення картини. Чи існував лист, написаний турецькому султану насправді? Як і личить будь-якому феноменальному твору мистецтва, інформацію ми черпаємо з легенди. За легендою, лист було написано 1676 року кошовим отаманом Іваном Сірком «з усім кошем Запорозьким» у відповідь на ультиматум султана Османської імперії Мегмеда (Мухаммеда) IV. Оригінал листа не зберігся, однак у 1870-х роках катеринославським етнографом-любителем Я. П. Новицьким була знайдена копія, зроблена у XVIII столітті. Він передав її відомому історику Дмитру Яворницькому, який одного разу зачитав її як курйоз своїм гостям, серед яких був, зокрема, Ілля Рєпін. Художник зацікавився сюжетом і 1880 року почав першу серію етюдів.

Анатолій Горовий звернув особливу увагу на те, що сам Рєпін на достатньому рівні знав історію українського народу, проте задля створення цієї роботи звернувся до того ж історика Дмитра Яворницького (на картині зобразив його писарем). У листі до Володимира Стасова Ілля Рєпін писав: «…ніхто на всьому світі не відчував так глибоко свободи, рівності й братерства, як козаки».

“Запорожці пишуть листа турецькому султану” є тією роботою, яка поряд з легендами, давньою історією козаків, фіксує і сучасність. Для нас національне значення мають самі постаті, зображені на полотні: Іван Сірко, Дмитро Яворницький, козак Голота, Тарас Бульба. До речі, на картині зображена непомітна, але глибока за змістом деталь: один із персонажів, що сидять за столом, роздягнений до пояса. Виявляється, художник зобразив його в такий спосіб не просто так. Поруч із цим козаком можна помітити карткову колоду, а в Січі часто грали на гроші. Що означає ця колода та яку символіку закодував Ілля Рєпін? Всі відповіді у відеозаписі заходу.