Мозаїчні портрети київських княгинь експонують у соборі Святої Софії

Тетяна АСАДЧЕВА

У Софійському соборі відбулися урочистості з нагоди дарування Національному заповіднику «Софія Київська» мозаїчних портретів та різьбленого кіота. Захід є частиною меценатського проєкту «Три покоління благовірності», в рамках якого було створено три мозаїки, обрамлені різьбленим кіотом, виконаним за автентичними зразками ХІХ ст.

Мозаїчні портрети присвячені жінкам династичної історії Русі-України: Інгігерді — дружині великого князя київського Ярослава Мудрого, Анні — князівні київській, дочці Ярослава та Інгігерди, й Едігні — дочці королеви Франції Анни Ярославни та її чоловіка, короля Франції Генріха I.

Мозаїки виготовили Олексій Лобода і Захар Лукаш зі студії «Вітражі Пивоварова», а кіот — відомий український майстер Олександр Закусило. Мозаїчний портрет Анни Ярославни створений за мотивами літографії французького майстра ХІХ ст. Франсуа Серафіна Дельпеша, а мозаїчні портрети Інгігерди та Едігни — за роботами сучасного українського художника Артура Орльонова.

Генеральна директорка Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська розповіла про мистецький проєкт, подякувала меценатам, авторам роботи та всім фахівцям, які займаються вивченням, відновленням, збереженням і популяризацією української історії.

Захід відвідала дружина Надзвичайного і Повноважного Посла Франції в Україні Каролін де Понсен. У вітальній промові вона підкреслила історичну роль Анни Ярославни для Франції, зауважила, що її ім’я досі пам’ятають і бережуть, зокрема, у заснованому королевою абатстві Святого Вінцента в Санлісі.

Також на урочистостях була присутня перша заступниця голови місії Швеції в Україні — Катя Салсбек. Вона зауважила, що «ці три покоління жінок здійснили вагомий внесок у зміцнення зв’язків між Швецією, Україною та Францією, а також іншими європейськими державами» і «завдяки дослідженням, проведеним істориками Національного заповідника, ми сподіваємося пролити світло на маловідомі сторінки біографії цих видатних жінок та розвіяти міфи про них».

Мистецький захід підсумувала промова засновниці компанії «OLOS» Тетяни Троян, яка зазначила, що вже впродовж 13 років її проєкт досліджує та вивчає постаті видатних особистостей, які сформували українську історію та її ідентичність.

«Цей дарунок — від українців сучасного, в пам’ять про українців минулого, заради українців майбутнього!», — зазначила Тетяна Троян.

Кіот та мозаїки тепер будуть постійно експонуватися у соборі — у виставковій залі другого поверху, присвяченій сучасному мистецтву.

Детальніше за посиланням: https://vechirniy.kyiv.ua/news/58562/

Шановні користувачі!

Пропонуємо вам джерела із зазначеної тематики, що знаходяться в електронному каталозі Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки:

Кобилюх В. Молитва Кунгути. //  Дзвін. – 2005. – №10.-С.119-120.

Комарикова, И. Как тебе живётся, Анна Ярославна? : о наследии и наследниках Ярослава Мудрого / Ирина Комарикова //  Библиотека. – 2010. – № 6. – С. 54-59.

Шаров, І. Анна Ярославна : (між 1024 і 1032 – бл. 1075) – дочка Ярослава Мудрого, з 1049 – дружина французького короля Генріха І / Ігор Шаров //  100 видатних імен України. – К. : Альтернативи, 1999. – С. 15-18. 

******************************************************************

Лиховид, І. Правда про Інгігерду : Національний заповідник “Софія Київська” пропонує щороку вшановувати дружину Ярослава Мудрого – і в такий спосіб розвінчати поширені про неї історичні міфи : [інтерв’ю] / Інна Лиховид //  День. – 2021. – 19-20 лютого (№ 29-30). – С. 18-19 : фото.

Рябчій, І. Донька Анни Київської повернулася до діда / Іван Рябчій //  Дзеркало тижня. – 2018. – 14-20 липня (№ 27). – С. 16 : фото.