Андрі́й Лю́бка

Моя роль проста, її я б не 
перебільшував, але й не
применшував – я пишу
Андрій Любка

Хто би колись подумав, що хлопчина з невеличкого містечка Виноградів на Закарпатті, який ріс без батька, в молоді літа встигне зробити те, чого інші до глибокої старості не досягають. Здобув вищу освіту у двох університетах. Переміг у Міжнародному конкурсі молодих митців на стипендію міністра культури Польщі й навчався у Варшавському університеті, випустив у світ вісім поетичних та прозових збірок.

Андрі́й Степанович Лю́бка народився 3 грудня 1987 року в місті Рига (Латвія), де тоді навчалася його мама. Згодом родина переїхала до Закарпаття, у Виноградів, де жила довгий час.

Після закінчення Мукачівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою юнак вступає до Ужгородського національного університету на відділення української філології. У 2009 році отримує ступінь бакалавра з цієї спеціальності. На цьому шлях до знань Андрія Любки не завершився  – далі були три роки навчання у Варшавському університеті та диплом магістра з балканських студій.

Вірші Андрій Любка почав писати ще в школі, в сьомому класі. Переважно то була лірика. Зараз свої твори молодий поет пише   верлібром. Це такий різновид вірша,  в якому немає симетричності рядків, але зберігається темп. За першу збірку віршів «Вісім місяців шизофренії» отримав нагороду як кращий дебютант 2007 року.

Шість років тому український поет і письменник Андрій Любка голосно заявив про себе  дебютним романом «Карбід». Гостросоціальна та іронічна розповідь про контрабандистів тоді увійшла до коротких списків премії Книга року ВВС-2015.

Творчий доробок автора друкували в різних відомих журналах та видавництвах: журналах «Київська Русь», «ШО», «Всесвіт», «Потяг-76», «Post-Поступ», альманахах «Джинсове покоління», «Карпатська саламандра», «Корзо», «Кур’єр Кривбасу» тощо.

Любка – частий учасник багатьох українських і міжнародних культурних заходів у Берліні, Варшаві, Києві, Празі, Стамбулі, Кракові, Інсбруку, Ляйпціґу, Львові, Одесі, Харкові, Дармштадті.

Також він відомий колумніст видань ART Ukraine, Радіо Свобода, Контракти, Збруч. Гостьовий редактор спеціального числа польського журналу «Tygiel Kultury», присвяченого сучасній українській культурі (Лодзь, 2010). Член Українського ПЕН.

Шукайте книги Андрія Любки в електронному каталозі.

Любка, А. Карбід, або Неймовірні трагікомічні пригоди однієї шляхетної людини і цілої зграї мерзотників, які дерлися через кордон водою, небом і суходолом, аж змусили героя опини-тися в підземному царстві тіней : роман / Андрій Любка. – [Чернівці] : [Книги-XXI], 2015. – 286 с. : портр. 

Події в романі розгортаються впродовж паркого й тривожного літа, коли у вигаданому містечку Ведмедів група ентузіастів вирішує збудувати Фонтан Єдності з Європою. Навіщо їм фонтан, чому за ними в’язниця плаче і за скільки в Україні можна придбати людську нирку – про все це автор пише з гумором і добірним песимізмом. У цій книжці є сливовиця, рибалки, гробар, сімнадцять розділів, спокуслива і хтива жінка, кілька вбивць, корумпований мер, геніальна ідея, Тиса й безнадія. Натомість у ній немає шенґенських віз, відповідей на всі запитання, кулінарних рецептів і порад, як розбагатіти.

Любка, А. Саудаде : [роман] / Андрій Любка. – [Чернівці] :
[Книги-ХХІ] : Meridian Czernowitz, [2017]. – 191 с. 

Обережно! Ця книга небезпечна: після прочитання хочеться одночасно вирушити в подорож Балканами, випити келих червоного вина і в зручній ложі театру слухати оперні арії. Понад шістдесят коротких історій – часом іскрометних, подекуди сумних, почасти автобіографічних, але завжди щирих – запрошують читача пережити з автором найщасливіші миті мандрів, симфонічних концертів і не завжди успішних залицянь.

Любка, А. Твій погляд, Чіо-Чіо-сан : роман / Андрій Любка. – [Чернівці] : Meridian Czernowitz, 2018. – 336 с. : іл.

П’яний суддя на пішохідному переході збиває на смерть молоду жінку і, ясна річ, без особливих зусиль уникає покарання. Але чоловік збитої – не з тих, кого можна купити чи залякати, він краще втратить усе, але відомстить. Психологічний трилер про сучасну Україну, де вартість людського життя вимірюється хабарами, а вбивці стоять у перших рядах на церковних службах. Але до чого тут Пучіні і здатний спопелити душі обох антагоністів погляд мадам Батерфляй? І чи справді поділ на добро та зло є в цьому романі таким однозначним? Відповіді на останнє запитання читач не знайде до самої розв’язки. А можливо, й після неї…

Любка, А. Кілер+ : [проза] / Андрій Любка. – [Чернівці] : Книги-XXI, [2018]. – 176 с. : портр. 

«Кілер+» – перша і водночас найновіша прозова книжка Андрія Любки. Перша, оскільки саме цими текстами він дебютував у жанрі короткої прози, а найновіша, бо спеціально для цього видання автор написав два нові оповідання. У цій збірці відчувається, як письменник шукає свій голос – часом опираючись, а інколи піддаючись впливам своїх улюблених Чарлза Буковські, Мілана Кундери і Єжи Пільха, – будує детективні сюжети, змальовує відверті еротичні сцени, описує заокеанські міста, жартує і провокує. Часто кажуть, що перша книжка письменника є найщирішою, бо саме в ній він відкривається повністю. «Кілер+» – одна з таких книжок.

ЧИТАЙТЕ ЯКІСНУ ЛІТЕРАТУРУ!