Її поетична проза близька до
жанру магічного реалізму…
Ю. Винничук
Давно уже ніхто з жінок в українській літературі так не заворожував читача своєю міфо-поетичною прозою, як це робить Галина Пагутяк.
Українська письменниця Галина Василівна Москалець, відома як Галина Пагутяк, народилася в родині вчителів 26 липня 1958 року на Львівщині. Галя була наймолодшою із трьох доньок, часто гуляла біля річки Бистриці, любила ходити лісом. А ще більше – слухати містичні розповіді старших. Була вона дуже завзята і допитлива: завжди брала із бібліотеки книги, читала художні твори, навіть самостійно вчила іноземні мови, користуючись словниками та розмовниками.
Мама розповідала, що її рід дуже давній. Дослідження історичних джерел виявило, що вона є нащадком прадавнього роду Басарабів, з якого походить і граф Дракула. Ця династія більше 600 років правила князівством. За словами самої письменниці, про таке походження нагадує сьогодні тільки її руде волосся, яким володіли члени роду.
Після невдалої спроби поступити на філософський факультет почала писати повість – спогади про 10-ий клас. Вислала твір у Київ в Спілку письменників і отримала запрошення на всеукраїнську нараду молодих авторів. Там їй запропонували публікацію твору, при умові його скорочення вдвічі. Вона не погодилась.
Вищу освіту здобула на філологічному факультеті київського Національного університету імені Тараса Шевченка. Працювала в школі, у Дрогобицькому краєзнавчому музеї, Львівській картинній галереї.
Вона ввійшла в літературу рано, двадцятирічною дівчиною, ввійшла стрімко і сміливо. Дебютувала Галина Пагутяк у журналі «Дніпро» повістю «Діти» (1981), що, як зізнається авторка, була навіяна снами.
Згодом подивувала своїх прихильників філігранною малою прозою. У своїх новелах в декількох рядках, в одному абзаці, вона творить надзвичайної сили й яскравості образи.
Галина Пагутяк пише історичну, химерну прозу, має особливу містичну манеру письма і справляє враження письменника, якого вигаданий світ цікавить більше, ніж реальний. Вона насправді створює інші світи… і не тільки для себе, а й для кожного, кому незатишно й тісно в одновимірному світі. І що надто важливо: це прорив не з реальності, а з буденності, бо «кожен має право на власний куток і власну таємницю».
Здається, їй підвладні такі тонкі матерії, як простір і час, і тільки вона одна знає, як підступитися до них .
Галині Пагутяк властиві фантастично-символічна манера письма, прорив до «вигаданого світу», потяг до містики та безнастанних пошуків спасіння людської душі у жорсткому світі. Письменниця постійно прагне зазирнути і за межу людської свідомості та осмислювати пограничний стан людського буття. Недомовленість у багатьох її творах дає великий простір читацькій фантазії, спонукає до співтворчості, робить образи багатовимірними, врешті, несе в собі шарм таємничості й незбагненності.
Творчість Галини Пагутяк оповита особливим потойбічним відчуттям, духом гірських легенд та містики Карпат. Вона має дуже глибинні фольклорні витоки, оскільки переосмислює народні повір’я, замовляння та перекази, звертається до тематики ворожіння та таємничих сторінок історії.
Пані Галина двічі була лауреаткою літературної премії «Портал», у 2008 році здобула премію «Айстра».
На підставі подання Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка Галині Пагутяк у 2010 році присуджено Національну премію імені Тараса Шевченка за книгу прози «Слуга з Добромиля».
Шукайте книги Г. Пагутяк в електронному каталозі.
Читайте якісну літературу!
Пагутяк, Г. В. Зачаровані музиканти ; Слуга з Добромиля : романи : книга містична / Галина Пагутяк. – Львів : ЛА “Піраміда”, 2019. – 292 с.
До книги містичної прози відомої української письменниці Галини Пагутяк ввійшли два знакові її романи – «Зачаровані музиканти», один із вершинних її творів (за словами Михайла Слабошпицького), та «Слуга з Добромиля», відзначений Національною премією України імені Тараса Шевченка 2009 р. Надзвичайно природня й артистична проза Галини Пагутяк зачаровує і не залишає людей байдужими.
Пагутяк, Г. Сентиментальні мандрівки Галичиною та інші історії : книга мандрів / Галина Пагутяк. – Львів : ЛА «Піраміда», 2018. – 304 с.
До нового видання подорожніх нотаток Галини Пагутяк «Сентиментальні мандрівки Галичиною», суттєво доповненого, ввійшли також повість «Лебедин» та нарис про холеру 1831 року в Галичині «Зажинки смерті». На шляху незвичної мандрівки у глиб історії письменниця намагається збагнути таїну зниклого міста Лебедина біля Львова та осмислити трагедію холерної епідемії, яка спричинила спалення упирів, відгомін про які зафіксував навіть Іван Франко. Мандрівки Східною Галичиною, вважає авторка, відроджують у нашій пам’яті покинуті та спустошені галицькі міста і села, повертають їх безцінні пам’ятки з забуття.
Пагутяк, Г. Втеча звірів, або Новий бестіарій : казкова повість : [для середнього шкільного віку] / Галина Пагутяк ; [іл. М. Паленка]. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2018. – 238 с. : іл.
Чому звірі покидають людей і відпливають на чарівному кораблі? Адже наша Земля така велика. Одна з найталановитіших сучасних українських письменниць Галина Пагутяк намагається зупинити їх у казковій пригодницькій повісті. Цю книгу можуть читати і дорослі, і діти