Іван Байдак

Люблю книги, які дають харч для мозку
Іван Байдак

Його твори вирізняються складним психологізмом, оригінальним стилем, жанровою та стилістичною різноманітністю. Молодий прозаїк Іван Байдак став зіркою наймолодшого покоління українських письменників, котрі поступово виходять з інтернетівських нетрів на площі друкованих книг.

Байдак Іван Степанович народився 3 березня 1990 року на Тернопільщині. Навчався в Гусятинській загальноосвітній школі. Вивчав філологію у Львівському національному університеті імені Івана Франка, здобув спеціальність менеджера з масових комунікацій. Після навчання стажувався за кордоном, в Австрії та Мексиці.

Перша книга Івана «Особисто Я особисто ТОБІ» вийшла у видавництві «Крок» 2013 року. В ній молодий літератор експериментує із сучасними літературними формами, використовуючи гіпертекст, а також долучає читача до вибору лінії розвитку сюжету.

У 2016 році Іван Байдак пробує себе в поетичному жанрі: виходить збірка верлібрів «Псевдонім». За його словами, верлібри – це варіант розв’язання проблеми браку часу на написання прози.

Твори письменника вирізняються складним психологізмом, оригінальним стилем, жанровою та стилістичною різноманітністю. Творчість Івана Байдака присвячена психології вчинків, мотивації дій та їх наслідків. Автор намагається увійти в людську підсвідомість і описати те, чому людина вчинила так чи інакше.

Незважаючи на філологічну освіту, Байдак надзвичайно проникливо описує психологію людських дій та відносин у кожному своєму творі. Намагається в стислому викладі розповісти історію з цікавою сюжетною лінією, яка закарбовується в людській пам’яті для подальших роздумів.  Уміє точно, тонко й майстерно описати реалії життя та зобразити неповторну ілюзію снів. Інколи здається, що автор сам живе у своєму світі, а його одвічним натхненням стають близькі йому жінки, що переплелись в образах героїнь. Автор пише легкою, живою мовою і в своїх історіях тримає гранично високий рівень емоційного напруження.

На запитання, звідки він бере образи для своїх творів, Іван Байдак жартівливо відповідає, що це поки його недосліджені психологічні відхилення. «Я не був обмежений в своїй уяві, фантазії, – розповів він. – І вірю, що колись почну писати трилери або фентезі, почну працювати в креативних пластах вигаданих світів. Відчуваю у собі цей потенціал».

Івана Байдака можна впевнено вважати одним із творців сучасної української прози. Його творчість унікальна та одразу виділяється з-поміж асортименту на полицях книжкових магазинів. Вона змушує задуматись та аналізувати. Як каже сам автор: «Я  люблю читати інтелектуальну прозу, таку, як пишу сам».

Івана часто можна зустріти на різноманітних літературних подіях в Україні та поза її межами. Він – учасник низки літературних фестивалів, як-от: Львівський форум видавців, Київські лаври, Арсенал (Київ), фестиваль «Ї» (Тернопіль), «Artgnosis» (Вінниця), Targi Książki (Краків), Miesiąc Lwowski we Wrocławiu | Europejska Stolica Kultury (Вроцлав) та інших.

Українського читача ХХІ століття непросто здивувати: книжку можна знайти на будь-який смак. Та літературної новинки від молодого письменника, автора книг «Особисто Я, особисто Тобі», «Рольові ігри», «Псевдонім» Івана Байдака чимало шанувальників чекають з нетерпінням.

Байдак, І. С. Особисто Я особисто ТОБІ : [роман] / Іван Байдак.– [Тернопіль] : [Крок], [2013]. – 140 с. : портр.

«Особисто Я особисто ТОБІ» – справжня літературна сенсація кількох попередніх років, адже написана по-особливому: використання гіпертексту та своєрідне право вибору для читача – саме те, чим готова смакувати українська літературна аудиторія.

У романі щонайширше розкривається психологія людських стосунків: закоханість, пристрасть, ніжність, інтриги в контексті сучасності. На головного героя чекає безліч випробувань: часом, терпінням, почуттями. Що ж станеться з ним? Чи зміниться герой після зустрічі сам-на-сам з долею? Чи стане з нею у двобій?

Байдак, І. Тіні наших побачень / Іван Байдак. – Харків : Vivat, 2018. –
224 c. : портр.

«Тіні наших побачень» Івана Байдака – це спроба розібратися в психології людських стосунків та окреслити правила життя. Намагання усвідомити життєві уроки й віднайти гармонію. На прикладі вигаданих сюжетів і особистих спостережень автор пропонує читачеві зануритися у світ закритих і незакритих гештальтів та дійти власних висновків.

Шукайте книги Івана Байдака на полицях бібліотек Києва.