Люко Дашвар

Вона пише так гостро й пронизливо, психологічно і чуйно, що торкається струн душі кожного… Неможливо не співчувати її героям, як неможливо не звернути увагу на гострі, болючі, неоднозначні питання, які порушує письменниця…

Творчість Люко Дашвар – унікальне явище сучасної української літератури. Такий незвичайний псевдонім письменниця Ірина Чернова «створила», зібравши до купи букви та склади імен дорогих для неї людей.

Народилась Ірина Іванівна в Херсоні. За першою освітою інженер-механік. Деякий час працювала за спеціальністю. Круто змінивши профіль першої роботи, з 1986 року почала займатися журналістикою. Тоді ж влаштувалася на посаду обліковця листів у одній із херсонських газет.  Прототипи літературних героїв та сюжетів Люко Дашвар – здебільшого почуті або побачені письменницею явища реального життя.

Потім була робота головним редактором херсонської  молодіжної газети, головою комітету у справах преси та інформації Херсонскої облдержадміністрації. Згодом переїхала із родиною до Києва, де почала працювати головним редактором газети «Селянська зоря». Деякий час була редактором жіночих журналів.

Має другу вищу освіту – закінчила Академію державного управління при Президентові України (магістр державного управління). Також навчалась на курсах  сценарної майстерності голівудського професора  Річарда Креволіна. Відомо, що Ірина Чернова отримала знання в школі практичної журналістики і на курсах з нейролінгвістичного програмування.

З 2003 року пише сценарії для серіалів та телефільмів (під своїм справжнім ім’ям – Ірина Чернова).

За плечима авторки, яка так полюбилася українцям, більше 20 років роботи у журналістиці, тому не дивно, що її твори – захоплюючі і цікаві. Журналістська майстерність та життєвий досвід утворили ідеальну пару.

Літературною творчістю займається з 2006 року. Відомою українському читачеві Люко Дашвар стала завдяки своєму першому роману «Село не люди», який був високо оцінений у професійних літературних колах і отримав ІІ премію Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова» у 2007 році, а також нагороду журналу «Друг читача» у 2008 році за найкращий літературний дебют.

Працює автор на ниві драматичних романів про сучасний світ з його соціальними, політичними та особистими проблемами. Всі книги Люко Дашвар написані про наших сучасників, а дія в них відбувається в знайомих кожному реаліях простого українського села або міста.

Її герої – реалістичні, такі реалістичні, що аж страшно. Коли читаєш її романи іноді стає гидко,  мороз по шкірі і мимоволі божеволієш. Чому? Персонажі провокують, їхня сутність межує з божевіллям. І, як би дивно це не звучало, воно притягує. Проймаєшся тим божевіллям і поринаєш в свій світ опісля прочитання.

Романи нібито про кохання, але кохання у творах Дашвар, незважаючи на головну сюжетну лінію, якось розчиняється. Непомітна та сюжетна лінія, яка переплітається з божевіллям нашого буття, гіркувато-солоного буття. Нема у неї ніяких рожевих хепі ендів, ніяких прекрасних мрій. Зображається справжнє єство сучасної людини – тяга до грошей, слави. І все…

Другий роман «Молоко з кров’ю» став дипломантом «Коронації слова 2008» та переможцем конкурсу «Книжка року Бі-Бі-Сі-2008».

Третій роман авторки «РАЙ. центр» став дипломантом конкурсу «Коронація слова 2009» у категорії «Вибір видавців».

Четвертий роман «Мати все» вийшов восени 2010 року. Загальний наклад цього роману на кінець року вже становив 52 тисячі примірників.

Книжки письменниця друкує  виключно у видавництві «Клуб Сімейного Дозвілля». Загальна кількість їх становить уже понад 180 тисяч примірників, що, за словами ЗМІ, робить авторку «найтиражованішою письменницею країни». 2010 року конкурс «Коронація слова» надав письменниці офіційний статус «Золотого автора» – автора, чиї твори продані накладом понад 100 тисяч примірників.

Люко Дашвар першою серед сучасних українських письменників на практиці довела, що українська книжка може привабити сотні тисяч читачів і стати національним бестселером. Художню прозу пише виключно українською мовою.

Романи Люко Дашвар як ковток крижаної води – освіжає і дарує якесь особливе задоволення, але змушує здригнутись. Попри все – враження будуть, буде багато роздумів.

4 березня 2020 року в бібліотеці відбулася творча зустріч з письменницею Люко Дашвар.

Шукайте книги Люко Дашвар на полицях нашої бібліотеки, користуючись електронним  каталогом.

Дашвар, Л. #Галябезголови : роман / Люко Дашвар. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2020. – 398 с. 

Благими намірами вимощений шлях до пекла. Галя сповна відчула сенс цього вислову. Її життя перевернулося лише через те, що вона прагнула допомогти іншій людині. Дівчина втратила все: роботу, чоловіка, друзів, віру в людей. Та що, як усе найбільш значуще і неймовірне починає відбуватися з нами саме тоді, комі ми намагаємося видряпатися з пекла? Це непросто, бо людина по-справжньому втрачає голову лише від двох речей: від страху і від кохання. Однак що робити, коли тобі одночасно накривають і страх, і кохання?..

Дашвар, Л. На запах м’яса : роман / Люко Дашвар. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2020. – 364 с. 

На хуторі з’являється тендітна міська дівчина Майя. Навіщо вона тут? Невже міська повія приїхала сюди зваблювати чоловіків? Так вважає місцева красуня Тоня.

Чи вона втекла від одного кохання у пошуках іншого? Адже майстер на всі руки Толя прикипів до неї всім серцем! А може, вона відьма, бо розорила гніздо крука й випила яйця?

Майя ховається від світу зі своєю страшною таємницею. Чи зможе хтось розгадати її?

Дашвар, Л. Ініціація : роман / Люко Дашвар. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2018. – 414 с.   

…Стара Костомарова не пам’ятає, як опинилася на тому забутому богом хуторі. «Чорні ріелтери» відібрали її квартиру, а жінку спровадили подалі від Києва. Селянин Перегуда дав їй притулок, він навіть вийшов на нотаріуса Германа, який обдурив стару. А коли повернувся на хутір, то вже ні хати, ні Костомарової не було…

Тим часом у Києві одна дівчина потрапляє у вир дивних подій. Усе починається зі снів про мерців, далі – зустріч із нотаріусом Германом та його зникнення. І Блейк, у якого Меланія закохується до нестями, і який зраджує її. Від того часу дівчині сниться вже інший сон: про розлючений натовп, стару жінку, Блейка, який прохає про допомогу… От-от шляхи всіх героїв перетнуться. І тоді кожен з них – хоче він того чи ні – пройде свою ініціацію.   Ініціацію на право вважати себе людиною…

Читайте якісну літературу!