Мирослав Дочинець

Я живу серед своїх героїв,
вони ведуть мене за собою
та щоразу чогось вчать.
Тобто кожен роман – це конспект
певного духовного піднесення. 
М. Дочинець

Усім шанувальникам сучасної української прози має бути знайоме ім’я Мирослава Дочинця. Він упевнено займає провідне місце у списку найпопулярніших авторів сьогодення, а його твори б’ють рейтинги продажів в усіх книгарнях України.

Мирослав Дочинець виріс на Закарпатті. Звідси й бере початок його відданість до Батьківщини.

Народився майбутній прозаїк в місті Хуст 3 вересня 1959 року в родині вчителів. Батько Іван Юрійович закінчив із відзнакою філософський факультет Київського університету, але мусив учителювати в школі-інтернаті й ПТУ, оскільки відбув шість років ГУЛАГу за націоналізм. Мати викладала географію. Батьки дуже вплинули на світогляд юного Дочинця та прищепили йому любов до української мови. Тому не дивно, що хлопчик почав виявляти письменницький талант ще в ранньому віці. Вже в шостому класі його роботи друкувалися у шкільних виданнях, а в дев’ятому – принесли перемогу в літературному конкурсі юних майстрів слова. Закінчивши школу, у 1977 році Мирослав Дочинець вступає на факультет журналістики   Львівського національного університету імені Івана Франка. Студентом приймає участь у багатьох літгуртках, у тому числі відвідує студію «Франкова кузня» та набирається досвіду в редакції спочатку університетської газети «За радянську науку», а потім газети «Джерела».

Його професійна діяльність розпочалася в 1982 році, коли Мирослав Іванович став співробітником в газеті «Молодь Закарпаття».

У 1990 році він заснував демократичну газету «Новини Мукачева», яка свого часу користувалася великою популярністю на Закарпатті серед населення. Паралельно був власним кореспондентом таких видань як «Карпатський край», «Срібна земля» та «Фест».

Через вісім років Мирослав Дочинець (книги якого вже набували популярності на батьківщині) заснував видавництво «Карпатська вежа». Протягом десятиліття в якості директора та головного редактора він опублікував понад триста робіт українських авторів.

Найбільшу популярність серед співвітчизників набула книга «Многії літа. Благії літа» – заповіти 104-річного карпатського мудреця про те, як прожити довге, здорове та щасливе життя. Одкровення старця про те, як треба жити, які цінності мати, торкнулися багатьох читачів. Книга перекладена багатьма мовами: італійською, польською, румунською, англійською та навіть японською. Вона увійшла в топ найпопулярніших українських видань за рейтингом «Книга року-2010».

Книги Мирослава Дочинця пронизані щирістю від початку до кінця. Автор пише твори у філософсько-психологічному напрямку – це  було актуально, є  і  завжди буде. Внаслідок швидкого темпу життя, ми часто віддаляємося від самих себе. У поспіхах за примарними цілями, які нерідко бувають зайвими, ми не відчуваємо радості життя, втрачаємо рівновагу та душевний спокій.

Просте життя зі своїми нехитрими радощами, але дуже добре і світле, навіває деяку ностальгію. А старі фотографії на сторінках книг допомагають краще зануритися в ту саму атмосферу повсякденного життя в горах, яку автору й без того вдалося добре передати. Сюжети творів Мирослава Дочинця – то не просто сюжети: це ціле життя.  Події багатьох творів розгортаються саме в Карпатах – на рідній землі письменника. Як і у всіх горах, там є чари і своя особлива атмосфера, але в той же час вони не лякають, а навпаки, дуже затишні та навіть якісь домашні. Розповіді просочені віковою народною мудрістю. Коли читаєш про цих людей,  то  просто бачиш за їх спинами тіні предків.

Недаремно фан-клуб читачів вітчизняного прозаїка поповнюється все більшою кількістю прихильників. Влучні вислови, яскраві образи та життєві мудрості – ось чим приваблюють книги Мирослава Дочинця.

За плідну й самобутню творчу діяльність Мирослав Іванович відзначений низкою літературних премій, в тому числі трьох міжнародних. У роботах письменника можна побачити щирість, яка так рідко зустрічається  в житті. За вміння передати емоції й у фарбах зобразити події письменник отримав не одну нагороду. Найвідоміші премії: «Журналіст року  Закарпаття» (1998), «Золотий письменник України» (2012), «Карпатська корона» (2004).

У 2014 році за романи «Криничар» та «Горянин» удостоєний Національної премії України імені Тараса Шевченка.

Дочинець, М. І. Криничар. Діяріюш найбагатшого чоловіка Мукачівської домінії : роман / Мирослав Дочинець. – Мукачево : Карпатська вежа, 2016. – 332 с. : портр.

Читаєш цю книжку – і наче заживаєш вітаміни для розуму й душі, зауважив відомий письменник-дисидент Ігор Калинець. Вона – за людську Гідність, про Віру, Надію і Любов, про необхідність «прямостояння і прямоходіння», як для тіла, так і для душі. Це не тільки своєрідний посібник життєвого успіху, але й проникливий інструмент народження самосвідомості. В основі роману – хвилююча сповідь бентежної, шляхетної, муштрованої життям душі, сповнена аромату Часу, Духу та Любові, дивовижна одіссея знегод і поневірянь простого закарпатського хлопця. Криничар узяв від землі силу, а від Неба духовність, і навчає цьому людей, рішуче змінює їх, а з ними й довколишній світ.

Дочинець, М. Многії літа. Благії літа : заповіти 104-річного Андрія Ворона – як жити довго в здоров’ї, щасті і радості / Мирослав Дочинець. – [Мукачево] : [Карпатська вежа], [2014]. – 147 с. : іл.

Книга «Многії літа. Благії літа» складається із заповітів
104-річного карпатського старця про те, як прожити довге, здорове та щасливе життя.

Андрій Ворон – довгожитель із Закарпаття. Він звичайна і в той же час незвичайна людина. Його погляди на життя, набуті вміння, роздуми про людей та здоров’я послужили основою для створення книги «Многії літа. Благії літа». Це не просто золоті крихти набутих знань українського мудреця, це безцінні досягнення, вибудовані на тонкій інтуїції та перевірені столітнім досвідом, які здатні змінити життя на краще.

Дочинець, М. І.  Діти папороті : роман / Мирослав Дочинець. – Мукачево : Карпатська вежа, 2020. – 328 с. : портр.

Ця книга – про жало війни в серці, про любов і кохання, про муки й радість творчості та служіння науці, про Дім, у якому живе душа, про мову птахів, про дикі черешні, прадавні, як світ, трави й вино першого тиску… Про те, що в житті рано чи пізно, навіть досить пізно, – щось відбувається вперше. І після того ти ніколи вже не будеш колишнім.

Дочинець, М. Хліб і шоколад. Новели тонкого литва і холодної чеканки / Мирослав Дочинець. – Мукачево : [Карпатська вежа], 2018. – 262 с. : портр. 

Це новели «тонкого литва і холодної чеканки», як зізнається сам автор. А читачі кажуть, що його новели можна опорядити в рамку й повісити на стіну, як живописний портрет чи акварельний натюрморт.

Це легка і світла проза.  Особливе місце відведено жінці. Героїні заново «створюють» чоловіків, у яких закохані, причому кохання двох не припиняється і в потойбіччі. Автор не грається в містику, він оновлює міф кохання.

Ці та інші книжки М. І. Дочинця шукайте на полицях бібліотеки, користуючись електронним каталогом.

ЧИТАЙТЕ ЯКІСНУ ЛІТЕРАТУРУ!