Наталка Доляк

Якщо вам є що сказати
людям – пишіть, кажіть,
діліться досвідом.
Наталка Доляк

Наталя Доляк – людина з неймовірно цікавою біографією, тому, про що писати – завжди знає.

Народилася майбутня письменниця 4 листопада 1967 року у Вінниці.

У дитинстві займалася спортом – легкою атлетикою. Після школи закінчила акторський факультет Харківського університету мистецтв імені Івана Котляревського. Працювала в Театрі ляльок актрисою.

З 1990 року була біженкою у Швеції та Фінляндії, там народила дочку, потім довго й боляче забирала її в Україну. Довелося їй побути і гастарбайтеркою. У 2000 році пішла з театру і виявилося, що нема чим годувати дитину. Дуже швидко зібралась та поїхала до Німеччини. Але витримала там тільки рік. Зараз працює журналісткою на Вінницькому телебаченні.

Усі її твори майже автобіографічні. Наталка Доляк – авторка відомих романів про долю українських заробітчан «Заплакана Європа» та «Гастарбайтерки». Вона знає багато чого про табори біженців у Європі, про побут, в якому перебувають люди, очікуючи на статус, про примарні надії… Є безліч жінок, котрі живуть на чужині десятиліттями. Маючи вищу освіту, працюють прибиральницями і кажуть, що задоволені. Але треба бачити їхні очі, аби зрозуміти, що коїться в їхніх душах.

Називаючи себе «письменницею-реалісткою, що не вміє домальовувати рожевими барвами дійсність», Наталка Доляк вражає читачів своєю відвертістю.

Герої її книг живуть власним життям, а ще – вони пишуть за авторку більшу частину романів. Наталка Доляк – тендітна, весела, енергійна та, як вона сама себе називає, лінива. Цікава, творча особистість, з насиченим та різноманітним життям, на якому засновано чимало романів та оповідань.

Авторка декількох романів, п’єс, кіносценарію на гостросоціальні теми, пов’язаних з долею пострадянських біженців у Європі. Також написала історичний роман про голодомор «Чорна дошка».

Кожен її роман стає подією, здобуваючи визнання критиків і збираючи повні зали шанувальників на презентаціях.

Твори письменниці нагороджені багатьма відзнаками:

  • дипломантка літературного конкурсу «Коронація слова–2011» у номінації «П’єса для експериментальної та камерної сцени»;
  • дипломантка літературного конкурсу «Коронація слова-2012» у номінації «Романи» за твори «Гастарбайтерки, або Берлінський джайв» і «Реф’юджі»;
  • лавреатка II премії літературного конкурсу «Коронація слова-2012» у номінації «Кіносценарії» за сценарій «Біженка»;
  • має спеціальну відзнаку «Вибір видавця» конкурсу «Коронація слова-2014» за роман «Чорна дошка»;
  • 2015 року роман «Загублений між війнами» здобув відзнаку «Вибір видавця».

Доляк, Н. Шикарне життя у Вупперталі : роман-детектив / Наталка Доляк. – [Київ] : Видавнича група КМ-БУКС, [2017]. – 367 с.

Молода українка Зоя їде до Німеччини по програмі о-пер (працевлаштування студентів у європейських сім’ях на термін до року). Родина, яка прийняла дівчину, – аристократія з міста Вупперталь. Для Зої таке шикарне життя – це щось не з реальності, а з фільмів. Оселя, де вона тепер житиме, нагадує невеличкий палац. Але… Не все так ідеально і просто… За першим несподіваним і нерозгаданим убивством господині дому тягнеться ціла вервечка загадкових і незрозумілих душогубств.

Над самою Зоєю та її вихованцем Куртом також нависає убивча небезпека, але все обертається врешті-решт на добре. І всю кримінальну інтригу розкриває не доблесна вуппертальська поліція, а проста студентка з України Зоя Кирпач. Іронічна подача тексту робить його доволі легким, не зважаючи на те, що кілька людей стали жертвами безжалісного маніяка.

Доляк, Н. Чорна дошка : роман / Наталка Доляк. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. – 364 с.

Страшні видіння приходять до Сашка у снах. Висушені голодом жінка і маленькі діти зазирають йому в обличчя скляними очима, німотно благають про допомогу, простягають до нього руки… Лесь Терновий, прадід Сашка, має що розповісти онуку про цих людей. Бо він – один із них. Один з тих, хто вижив, пройшовши через пекло Голодомору 30-х років.

Доляк, Н. Загублений між війнами : роман / Наталка Доляк. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. – 492 с.

Роман описує життєвий шлях талановитого письменника і поета та мужнього воїна Юрія Будяка (Косовиці). Здається, подій його бурхливої долі вистачило б не на одне життя. Англо-бурська війна, Перша світова, революція, розпад Російської імперії, становлення УНР, репресії, сталінські табори, Друга світова… Цій незвичайній людині довелося не один раз міняти і рід занять, і спосіб існування… Він був матросом і чабаном, воював в Африці на боці повсталих бурів, врятував самого Вінстона Черчілля, мандрував Францією, Італією, Синґапуром, Туреччиною; вчителював в українському селі, був одним із найвпливовіших діячів новітньої української культури, брав участь у створенні УНР, пройшов крізь сталінські табори…

Фото взяті з мережі Інтернет.

ЧИТАЙТЕ ЯКІСНУ ЛІТЕРАТУРУ!