Роман Зіненко

Я не можу пояснити, чому я тут зараз перед вами стою,
чому на мені не було жодної подряпини.
Можливо я вижив, щоб створити
з вашою допомогою цю хроніку
                                                                                                       Р. Зіненко

Знайомтеся – новий знаковий автор сучасної української літератури Роман Зіненко. Один з тих, хто вирвався з Іловайська. І автор резонансної книги «Іловайський щоденник».

Роман Зіненко народився 1 квітня 1974 року, і все його життя пов’язане з містом Дніпро. Він ніколи не вважав себе патріотом, але коли в 2014 році виникла загроза війни й втрати суверенітету України, колишній морський піхотинець записався серед перших у батальйон «Дніпро-1», щоб захищати своє місто і свою країну. Він був серед тих, хто опинився в пеклі Іловайська в серпні 2014-го, і не тільки вижив, а й допоміг вибратися з «котла» своїм товаришам, зокрема й тяжкопораненим.

З легкої руки арт-директора Музею плаката, добровольця 92 бригади ЗСУ Юрія Неросліка, що намагався прорватися в Іловайськ, Роман Зіненко мимовільно став «щасливим плакатним талісманом» зони війни.

Сталося так, що робота Ю. Неросліка «Хай кулі тебе минають», стала ПЕРШИМ плакатом-оберегом нової війни. Плакат почав жити власним життям – його святили в церквах, вішали в казармах і бліндажах, ховали в бронежилетах, клеїли на БТР…

Згадує Роман Зіненко: «Юра зробив той плакат в липні 2014. Ми тоді випадково познайомились з Юрою Неросліком під час якогось обговорення в мережі. Навіть посварилися трохи… Я надіслав фото з аеропорту щойно звільненого Маріуполя. Юра зробив з того фото плакат.  Плакат трохи не точний. Юра намалював хрест Нацгвардії, а я належав до батальйону «Дніпро-1». Але, не дивлячись на це, плакат дійсно став пророчим. Жоден осколок і жодна куля не торкнулась».

Реальна «фантастична» історія з війни про «щасливий» плакат, двох добровольців, що потрапили в найтрагічнішу битву цієї війни. Вони  мало не загинули, але вирвалися неушкодженими крізь Смерть і відбулися у творчості.

Доброволець, що став всесвітньо відомим художником – Юрій Нерослік, малює плакат з добровольцем Романом Зіненком, що став відомим письменником.

Свого часу, повернувшись з Іловайська, не будучи письменником та не маючи творчих талантів, вирішив залишити спогади про загиблих побратимів. Його власні спогади увійшли до першої книги «Іловайський щоденник». Автор зрозумів, що це – не весь Іловайськ, там немає багатьох людей, є лише те, що він бачив особисто, а одна людина має обмежений сектор огляду.

«Іловайський щоденник» Романа Зіненка – чесна і відверта книжка, написана безпосереднім учасником подій,  який пройшов «Іловайський котел» від початку до кінця. Розповідь про маловідомі події в оточеному Іловайську та вихід бійців «кривавим коридором» дозволяє читачеві пережити разом з українськими солдатами одну з найтрагічніших сторінок в історії сучасної України, відчути все те, чого зазнали бійці добровольчих батальйонів, а численні фотографії дають можливість краще уявити описані події.

Нова книга Романа Зіненка «Війна, якої не було. Хроніка Іловайської трагедії» є результатом  ретельного  дослідження, що грунтується на спогадах близько сотні бійців і офіцерів, від добровольця до вищого керівництва сектора «Б»,  учасників Іловайської  трагедії.   Переважна більшість зібраних фактів до сьогодні не була відома українському суспільству. І хоча автор подає найбільш повну і реальну картину бойових дій під Іловайськом,  залишається ще дуже багато питань, на які свого часу обов’язково  будуть отримані відповіді.

Насамкінець, автор книги навів слова полковника Сергія Мусієнка про те, що кожен солдат, боєць, командир, група, підрозділ мають право на свій подвиг і на пам’ять про себе. Цього заслуговують усі добровольці від рядового до генерала, про це варто залишати спогади на згадку як приклади для майбутніх захисників України.

Зіненко, Р. А. Іловайський щоденник / Роман Зіненко ; [пер. з рос. Т. В. Рассадкіної]. – Харків : Фоліо, 2018. – 282 с. : іл., портр.

Це одна з перших книг про війну на Сході України, що написана безпосереднім учасником цих подій. «Щоденник» розказує про події боїв за Іловайськ, що розгортались у серпні 2014 року і є частиною Російсько-української війни. Автор в хронологічному порядку викладає свої враження, емоції та перебіг подій, що стались у серпні 2014 року..

Найбільшу увагу приділено боям і виходу українських військових з оточення російськими військами та сепаратистами поблизу Іловайська. Тоді загинуло понад 350 українських військових і майже стільки ж потрапило в полон.

Метою написання «Хроніки Іловайської трагедії» було прагнення автора зберегти і оприлюднити правдиву картину Іловайської операції в тому вигляді, в якому вона залишилися в пам’яті її учасників.

Зіненко, Р. Війна, якої не було. Хроніка Іловайської трагедії. Ч. 1. 7-24 серпня 2014 року / Роман Зіненко ; [за ред., вступ. ст. Ю. Є. Бутусова]. – Харків : Фоліо, 2019. – 448 с. : фотоіл.
Перша частина видання висвітлює хронологію подій, що відбувалися 7–24 серпня 2014 року, коли бої точилися як в Іловайську, так і навколо нього.

Зіненко, Р. Війна, якої не було. Хроніка Іловайської трагедії. Ч. 2. 25-31 серпня 2014 року / Роман Зіненко ; [за ред. Ю. Є. Бутусова]. – Харків : Фоліо, 2019. – 476 с. : фотоіл.
Друга частина видання висвітлює період з 25-го по 31 серпня 2014 року – від Дня Незалежності до відходу українських військових з Іловайська.

Шукайте книги Р. Зіненка в електронному каталозі.