Володимир Шовкошитний

Я – українець! Мій козацький рід
Від Хортиці веде свій родовід.
Шовками шиті прадід мій і дід,
Тож і мені лишать шовковий слід
В. Шовкошитний

Володимир Шовкошитний один з тих українців, що завжди були на вістрі історії України, творили її історію заради майбутнього нації та народу. Його життя сповнене надзвичайних подій, що співпадають по значенню з основними віхами в житті України: керівник групи ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, організатор і учасник перепоховання борців за волю України Василя Стуса, Олекси Тихого, Юрія Литвина, народний депутат України першого скликання. Він – співавтор Декларації про Суверенітет України, Акту проголошення незалежності України та Конституції України.

На сьогодні, як заступник голови Національної спілки письменників України, керівник видавництва «Український приорітет», Володимир Федорович робить дуже важливу справу: торує шлях до читача для багатьох відомих і початкуючих авторів.

Володимир Шовкошитний народився 16 липня 1956 року у селі Світанок Переяслав-Хмельницького району Київської області.

З 1978 року працював на Чорнобильській атомній електростанції. Паралельно здобував ще одну освіту у Московському політехнічному інституті. В переддень аварії він збирався з друзями відсвяткувати отриманий диплом, проте хлопців чекало інше «свято».

Згадує Володимир Федорович: «…На вокзалі зустрічаю свого товариша по спорту, каже: «Слухай, тут така аварія. Міліції, армії, бронетехніки нагнали. Станція зірвалася». Я відповідаю: «Ну кому ти розказуєш? Я позавчора захистив диплом, спецпитання було «Максимальна проектна аварія на реакторі чорнобильського типу РБМК-1000». Я у віршах захищався, настільки добре у цьому розуміюся. Впевнений, що цього не може бути, бо не може бути ніколи».

Володимир Шовкошитний – єдиний український письменник, який був у самому пеклі аварії, бо має не лише літературну освіту, а ще й інженера-атомника. А тому весь гострий період ліквідації він бачив на власні очі і всі спостереження та свідчення занотовував собі у щоденник.  

Сьома п’ятнадцять ранку, 26 квітня: Володимир Шовкошитний зробив перший запис у своєму щоденнику. Рівно через 30 років він напише книгу «Чорнобиль: я бачив», аналогів якої в Україні ще не має.

Унікальна книга про Чорнобильську катастрофу. Посекундний розвиток аварії, інтерв’ю з очевидцями з різних підрозділів ЧАЕС, пожежними, бійцями воєнізованої охорони, рибалками. Автор – кадровий працівник ЧАЕС, з 1978 року – півтора року керував групою ліквідації наслідків аварії на 4-му блоці, очолював Міжнародну організацію «Союз Чорнобиль», писав і приймав усі чорнобильські закони у Верховній Раді першого скликання, тому має право спростувати міти як совіцької імперії, так і породжені телесеріалом каналу НВО «Чорнобиль».

Талановита людина досягне успіху в будь-якій діяльності. Фізик-атомник за освітою і лірик за станом душі – таке ось поєднання двох протилежностей. Хоча сам пан Володимир стверджує, що то зовсім не протилежності: без знання фізичних законів Всесвіту і матерії не було б глибинного відчуття поетичності й розуміння суті кохання.  

Володимирові Шовкошитному чужі всякі ізми і штукарства у мистецтві. Його проза приваблює і зачаровує ясністю, простотою (але не спрощеністю) і пластичністю думки.

Письменник вражає різноманіттям жанрів, сміливістю творчих задумів і широтою тематичної палітри. Прикметно, що він  ніколи не повторюється, у кожному творі постає незмінно іншим, завжди по-новаторському свіжим і несподіваним. І тому  з кожним новим твором читач, по суті, відкриває нового Шовкошитного.  

Шукайте книги Володимира Шовкошитного в електронному каталозі.

Шовкошитний, В. Ф. Чорнобиль: я бачив : повість / Володимир Шовкошитний. – Київ : Український пріоритет, 2019. – фотоіл.

Художньо-документальна повість «Чорнобиль : я бачив» – це нова спроба одного з провідних українських сучасних письменників Володимира Шовкошитного, свідка Чорнобильської катастрофи та самовідданого ліквідатора її наслідків, поєднати воєдино болючу літературу пам’яті й об’єктивну літературу факту. У творі поєднані спогади очевидців найбільшої техногенної катастрофи в історії людства, учасників ліквідації її наслідків, простежені долі літературних героїв, проаналізовані техногенні, економічні, соціальні й медичні наслідки наймасштабнішого рукотворного лиха.

Історична епопея-трилогія «Кров – свята» складається з романів: «Хресна путь», «Білий кречет», «Боривітри» й охоплює період з 1904 року й до 22 лютого 2014 року.

 

 

 

Шовкошитний, В. Хресна путь : роман, [поезії, публіцистика, переклади] / Володимир Шовкошитний. – Васильків : КОЛОФОН,
2002. – 272 с.

Події першої книги розгортаються в давньому козацькому селі Пологи на Переяславщині, де до голодомору жило понад 4 з половиною тисячі людей, а після нього залишилося менше 2 тисяч.

Шовкошитний, В. Ф. Білий кречет : [історичний роман] / Володимир Шовкошитний ; [іл. В. Петрова]. – [Київ] : Український пріоритет, 2013. – 318 с. : іл. 

Гостросюжетний роман «Білий кречет» – охоплює події
1937-1943 років, відображаючи війну тоталітарних імперій
та боротьбу УПА на Поділлі, Волині й Галичині.   Помста чи милосердя – ось межове питання, яке постає перед героями  роману Володимира Шовкошитного. Втім, і сам автор разом із читачами шукатиме відповідей на ті болючі історичні виклики, що тривожать наше суспільство й сьогодні: яка ціна розбрату між українцями? де витоки міжетнічного взаємознищення? як твориться національна держава?

Третя книга «Боривітри» – роман-андрогін, в якому дії відбуваються одночасно в минулому, майбутньому й теперішньому, адже в минулому ми пам’яттю, в майбутньому – мріями, а в теперішньому – перебуваємо фізично. Третя книга охоплює події від 1943 по 2014 рік, її географія – вся Україна, вся Європа і навіть Карибська криза.

Шовкошитний, В. Мерехтіння зникань : роман / Володимир Шовкошитний. – Васильків : КОЛОФОН, 2002. – 279 с. 

Феєричний роман відомого українського письменника побудований в оригінальному стилі поєднання повістей, оповідань та новел в єдиний літературний організм. Напруженість сюжету змінюється спогляданням і роздумами над вічними питаннями. Радість перемоги та передчуття близького щастя обертається новими втратами надій, мерехтінням зникань…

ЧИТАЙТЕ ЯКІСНУ ЛІТЕРАТУРУ!