20-12-2019 Микола Данилович Сом. Учитель, бібліотекар, риболов, ніжний лірик і пісняр з когорти шістдесятників. Його молодою поезією зачитувалися ровесники. Його мелодійною колисковою “Рученьки, ніженьки…” майже два десятки років поспіль завершувалася популярна телепередача “На добраніч, діти”. Його невгамовний гумор, який у часи репресій і застою проривався позацензурно у вигляді самвидаву та усних (хай і пошепки) переказів, у часи Незалежності отримав друге дихання.
Микола Сом залишається у вдячній пам’яті багатьох людей, адже він любив і вмів спілкуватися, охоче дарував свої книжки з автографом “Б’ю чолом! Микола Сом”.
Сьогодні у залі Будинку письменника на Банковій, 2 зібралися друзі, учні, колеги, земляки Миколи Даниловича, донька Оксана та онуки, бібліотекарі та читачі, аби вшанувати його пам’ять. Цього дня Миколі Даниловичу виповнилося б 85…
Вечір-спомин відкрив Микола Володимирович Томенко, якого пов’язують з Миколою Даниловичем давні і дружні стосунки, багато добрих справ за життя поета і після його відходу. У вересні 2016 року в Требухові було відкрито пам’ятник Миколі Даниловичу. Виготовлено і встановлено його за підтримки Фонду Миколи Томенка “Рідна країна”.
Поезія Миколи Сома звучала у виконанні народного артиста України Анатолія Паламаренка, артистки Вікторії Микитенко, учнів гімназії “Межигірська”. Спогадами про незабутнього Миколу Сома поділилися письменники Василь Довжик та Петро Засенко, директорка Публічної бібліотеки імені Лесі Українки і співорганізаторка заходу Ольга Романюк.
На вірші Миколи Даниловича написано чимало пісень… Найвище дар поета оцінюється тоді, коли народ співає його пісні із впевненістю, що вони народні.
Ось як про його пісні відгукувався видатний композитор Платон Майборода: “Миколу Сома знають і люблять в народі як самобутнього поета, а також співавтора багатьох хороших пісень. Згадаймо хоча б ніжну “Мрію” (“Без вітру не родить жито”) із музикою О. Сандлера, яку співають не лише у нас, а й за рубежем – в Австралії, Канаді та в Америці, – його ж “Вишиванку” та “Пливе Дніпро до моря синього”. Широко популярна патетична “Дума про землю” (музика В. Верменича), сповнена ніжності “Вірна дружина моя” (музика О. Левицького), схвильовано-піднесена “Ода матерям” (написана разом з О. Білашем).
Мелодійна колискова “Рученьки-ніженьки” Миколи Сома з телепередачі “На добраніч, діти” є однією з найвідоміших. Спеціально для цього вечора вона була створена в новій версії і прозвучала у виконанні народної артистки України Жанни Боднарук.
Микола Данилович назавжди залишиться з нами у своїх поезіях і піснях – неймовірно красивий і неповторно ліричний.