вул. В. Винниченка, 16
тел.: (044) 486-00-77
e-mail: kyivkrayn@gmail.com
Завідувачка відділу: Серебреннікова Тетяна
Відділ є спеціалізованим структурним підрозділом бібліотеки з питань історії києвознавства, а також методичним центром для бібліотек міста. Здійснює організацію, збереження та використання інформаційних ресурсів про Київ.
У фонді відділу зберігаються видання про Київ та Україну XVIII – початку XX столітть, стародруки, раритетні видання:
- Бублик В.Д. Путеводитель по Киеву. – К.: Кн. и муз. магазин Л. Идзиковского, 1894. – 271/72/ с. : ил.;
- Собор святого князя Владимира в Киеве. – К.: Изд. С. В. Кульженко, [1899]. – 137 с. : ил.;
- Закревский, Н. Летопись и описаніе города Кіева. Ч. 1. Описаніе / сост. Николай Закревский. – Москва : Въ Университет. Тип., 1858. – 266 с. : карт., рис.;
- Киев. Теперь и прежде / сост. М. М. Захарченко. – Кіевъ. : Типография С. В. Кульженко, 1888. – 306 с. : ил.;
- План г. Киева и его предместий [електронний ресурс] : с алфавитным указателем улиц. – Киев : Издательство А. Максимова, 1916. – 1 л. : карта.
додаток до комплектів газет:
- «Киевская мысль» (1908—1909 рр.),
- «Киевская молва» (1907 р.),
- «Киевская газета» (1903 р.),
журнал «Кіевская старина» (1888 — 1898 рр.) та інші.
Раритетні видання, що відображені в електронному каталозі бібліотеки, оцифровуються та надається доступ до них на сайті бібліотеки в проєкті «Київ. Цифрова бібліотека».
Відділ забезпечує довідково-бібліографічне та інформаційне обслуговування користувачів, здійснює підготовку та представляє матеріали на сайті бібліотеки:
- «Київ в соціо-інформаційному просторі»; «Київ: інформаційний дайджест»; «Київ мовою цифр»; «Києвознавчі інформаційно-бібліографічні видання» у розділі «Ресурси»;
- «Віртуальні виставки та подорожі», «Тематичні виставки» та «Дивись і читай!» в інформаційно-пошуковій базі;
- «Цікаві факти про Київ» в проєкті «Київ. Цифрова бібліотека».
Веде блоги: «Як тебе не любити, Києве мій» та «Кияни: від А до Я».
Адмініструє сторінку бібліотеки у мережі Facebook та в групі «Києвознавці». Готує та видає інформаційний бюлетень «Київ» в електронному та друкованому варіантах з QR-кодом (щоквартально), інформаційно-бібліографічний список літератури «Нова література про Київ…» в електронному та друкованому варіантах з QR-кодом (щорічно); серії біобібліографічних покажчиків «Києвознавці», «Видатні жінки Києва»; буклети «Кияни назавжди».
Працівники відділу аналітично розписують журнали, газети, інформаційно-бібліографічні видання, ведуть електронну базу документів краєзнавчого характеру.
На базі відділу щорічно проводяться:
- Дні спеціаліста «Києвознавче сузір’я» (знайомство з новими виданнями про Київ, презентації нових видань відомими києвознавцями);
- «Києвознавчі читання» (засідання за круглим столом — обмін досвідом бібліотечних працівників міста Києва та міст Київської області;
- конференції з історії екскурсознавства в Києві «Київський літопис».
До послуг користувачів:
- електронний каталог;
- зведений систематичний краєзнавчий каталог на паперових носіях до 2019 р. (законсервований);
- абетковий каталог на паперових носіях;
- картотеки на паперових носіях:
- зведена краєзнавча картотека (з 1963 по 2005 рр.);
- рідкісних і цінних видань (1765-1945 рр.);
- персоналій; письменників, які народилися в Києві; назв вулиць Шевченківського району (законсервовані);
- надання бібліографічних довідок краєзнавчого характеру;
- замовлення літератури по МБА (міжбібліотечний абонемент), ВСО (внутрісистемний книгообмін) через відділ організації використання єдиного фонду бібліотеки та із фондів інших бібліотек міста.
Надання відділом додаткових платних послуг:
- ксерокопіювання документів (тексту);
- використання каналу Інтернет (з додатковими годинами);
- сканування тексту;
- сканування зображень;
- оренда ПК;
- виконання складної тематичної/фактографічної довідки через опрацювання мережі Інтернет (затрати часу понад 10 хвилин);
- пошук та друкування інформації соціальної тематики для незахищених категорій населення.
У структурі відділу створені інтернет-місця, що забезпечують користувачам безплатний доступ до світових інформаційних ресурсів.
Відділ організує та проводить прямі етери в Фейсбуці на сторінці Публічної бібліотеки імені Лесі Українки міста Києва; тематичні вечори, презентації книг, зустрічі з письменниками, відомими києвознавцями, мистецтвознавцями, скульпторами, лекторії, бібліографічні огляди, перегляди літератури, краєзнавчі уроки тощо; забезпечує та організує проведення безкоштовних екскурсій поза бібліотекою, які ґрунтуються на краєзнавчих ресурсах та краєзнавчих розвідках відділу.
В краєзнавчій співпраці основними партнерами є: Українська бібліотечна асоціація, Національна історична бібліотека України, Київська міська організація Національної спілки краєзнавців України, Музей історії міста Києва, Ліга екскурсоводів м. Києва, Гільдія професійних екскурсоводів та гідів-перекладачів, соціальні служби Шевченківського району міста, заклади освіти, культури, громадські установи Шевченківського району міста, відділи Публічної бібліотеки імені Лесі Українки міста Києва тощо.