ТЕТЯНА АСАДЧЕВА
У середині минулого століття цей невеличкий фонтан вважався одним із символів столиці — його обожнювали київські дітлахи та дорослі.
Щорічно світова спільнота відзначає День тварин. Їх надзвичайний та дивовижний світ не перестає дивувати людство впродовж багатьох століть. Часто і самі образи різних тварин втілювалися в архітектурі, стаючи справжніми символами мистецтва.
Згадаємо одну з найвідоміших втрачених пам’яток нашого міста, присвячену київському «Слонику».
Зараз далеко не кожен знає про його існування, але колись він мав неабияку популярність: серед киян старшого покоління навряд чи знайдуться такі, хто не має в родинному альбомі світлини поруч із ним.
У 30-ті роки XX століття відбувається переосмислення території колишнього Купецького парку поблизу Філармонії. Сама будівля стає на деякий час Палацом піонерів, а на прилеглій території облаштовують дитячий парк.
Тож на місці фігури Аполлона, який стояв там ще з часів імперії, з’явився водограй «Слоник».
Його проєкт створив Сергій Фролов у 1936 році — це була його студентська робота.
Водограй «Слоник» одразу припав до душі багатьом киянам.
«Слоник» стояв на задніх ногах, піднявши хобот догори. З нього бив майже 6-метровий струмінь води, а доповнювали ефект зустрічні струмені вздовж бортика…
За однією з версій, скульптор, створюючи «Слоника», шукав натхнення у романі Віктора Гюго «Знедолені», один з героїв якого ховався на ніч всередині велетенської статуї слона у тогочасному Парижі.
Скульптура виявилася досить стійкою, переживши руйнівні пожежі та бомбардування у середмісті столиці.
Після війни «Слоник» став справжнім символом відродження нашого міста, що зазнало страшних руйнувань у Другу світову війну.
Водограй «Слоник» любили зображати на повоєнних листівках та світлинах. Декілька разів він навіть потрапляв у кіно.
У 50-ті роки біля фонтана розташовувалися найпопулярніший в місті танцмайданчик із живим оркестром, який міські стиляги прозвали «Жабою», а також назване на честь фонтана літнє кафе «Слоник», де збиралося чимало молоді.
Також неподалік розташовувався відомий стереокінотеатр «Дніпро» (зараз на цьому місці Київський ляльковий театр).
Проте, цій скульптурі не судилося довго радувати киян: у 1979 році за наказом радянського керівництва «Слоника» демонтували, встановивши натомість монументи на честь «возз’єднання України з росією» та арку «Дружби народів».
У вересні 2018 року мініскульптура легендарного водограю була відтворена у проєкті Юлії Бевзенко «Шукай». Її автором став скульптор Марко Галенко. Вона знаходиться у скляному куполі ТЦ GLOBUS 1 на Майдані Незалежності.
Її легенда говорить: «Потри мене — і повернешся в дитинство».
Навесні 2022 року радянську скульптуру, яка символізувала возз’єднання України та росії, демонтували.
За деякий час Юлія Бевзенко звернулася з пропозицією про відновлення «Слоника». Ідея вже знайшла чималу підтримку серед киян, однак поки ще місце залишається вакантним.
Детальніше за посиланням: https://vechirniy.kyiv.ua/news/72275/
Шановні користувачі!
Пропонуємо вам джерела із зазначеної тематики, що знаходяться в електронному каталозі Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки:
Статті
Інтернет-видання
https://kievinform.com/archives/6629
https://kyivpastfuture.com.ua/fontan-slon-istoriya/
https://kyiv.depo.ua/ukr/kyiv/zabutiy-simvol-starogo-kieva-vodogray-slon-29022016163000
https://story.kiev.ua/publikacii/blog/kievskij-slonjonok/
https://zruchno.travel/News/New/3247?lang=ru