Щорічно 14 червня країни світу відзначають Всесвітній день донора крові. Це вдячність донорам за їх благородний вчинок і порятунок життя людей, які потребують переливання донорської крові та/або її компонентів. Різноманітні активності, що проходять в цей день, мають за мету підвищити рівень обізнаності населення щодо необхідності регулярного донорства крові з метою гарантування якості та доступності крові для потребуючих у переливанні.
Донором може стати будь-який українець віком від 18 до 60 років, а також старше (за дозволом лікаря). Вага має бути не менш як 50 кілограмів. Також важливо не мати протипоказань до здачі крові. Ними можуть бути хронічні хвороби, прийом ліків, тощо. Детальніше з абсолютними та тимчасовими протипоказаннями можна ознайомитися на сайті Donor.ua. За раз у донора беруть 450 мл крові, додаткові 40 мл беруть для аналізів. Процедура триває 10–15 хвилин.
Цього року у зв’язку з військовою агресією росії у закладах охорони здоров’я відчутно зросла потреба у стратегічних запасах крові. Так для військового шпиталю кров збирають в Інституті серця МОЗ за адресою: вул. Братиславська, 5А (Київ).
Закликаємо здавати кров усім, хто хоче допомогти фронту!
Інтернет- ресурси:
- Закон України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові»;
- Про Стратегію розвитку національної системи крові в Україні;
- Моніторинг запасів донорської крові;
- Донорство крові та її компонентів;
- Для донорів: [Хто може бути донором, абсолютні та тимчасові протипоказання для донорства, підготовка до здавання крові тощо];
- ДонорUA – автоматизована система рекрутингу та управління донорами крові, розроблена з метою популяризації донорського руху в Україні;
- Перелік медичних закладів у м. Києві, де можна здати кров;
- Стаття Олександри Волченко «Служба крові України: порівнюємо зі світовими моделями»;
- Презентація Центру громадського здоров’я МОЗ України «Зміни в системі крові» (25 червня 2020 року);
- Донація крові у військовий час: усе що потрібно знати перед тим як здавати кров та її компоненти;
- ФБ сторінка Проєкту ДонорUA спрямованого на координацію донорів крові та пропаганду безоплатного донорства в Україні;
- Як зареєструватися до резерву донорів;
Література про донорство крові в електронному каталозі бібліотеки імені Лесі Українки.