Виставка до дня пам’яті жертв голодоморів

Четверта субота листопада в Україні визнана Днем пам’яті жертв голодоморів. Щорічно цього дня проводиться всеукраїнська акція «Запали свічку».

Голодомор – акт геноциду проти українського народу у 1932-33 роках. Свідоме знищення людей, коли забирали останні крихти їжі. Люди вмирали один за одним, лежали на землі, бо вже й нікому було поховати їх тіла. Та ще гірше, коли божеволіли через голод та були вимушені їсти покійників. Незгодних із сталінським режимом та його указами просто вбивали. Для радянської влади життя людини нічого не коштувало.

У країні, що багата чорноземами, вмирали та пухли через голод – чи ж не абсурдно це? Створення негативного образу «кулака», знищення цілої суспільної верстви, придушення протестних настроїв, примусова колективізація. Люди змушені були їсти все, що хоч трішки можна жувати: трава, листя, жолуді, кора дерев, коріння, лушпиння з овочів, жом, полову. Їли гірше, ніж худоба. Звичних нам домашніх улюбленців, котів та собак, теж не шкодували, коли справа стосувалась власного життя.

Донині збереглися свідчення очевидців про ці страшні події. У таких спогадах можна знайти відверто жахливі речі. Одна бабуся розповідала: «У нас на припічку стояли торбинки: трошки квасольки, трошки гороху та ще чогось. По черзі лягали спати, бо ходили комсомольці, бригада-активістів. Вони вибивали вікна, могли кинути запалену болванку, люди вискакували, а вони нишпорили по хаті, шукали харчі. Я з бабунею спала на печі. Вони вибили вікно, ввірвалися в хату. Тітка моя почала кричати, то їй вистрілили в горло. Вона захрипіла і на очах у бабусі померла».

Чим наш народ заслужив цю жорстокість? Постійні спроби знищити нас, розподіл суспільства, які тривають і дотепер. У, здавалося б, сучасному світі, де не має місця такій жорстокості, українців продовжують вбивати. Але так хочеться вірити, що добро переможе зло і нас нарешті чекатиме мир.

Відділ абонемента пропонує вам книжкову виставку-пам’ять. З літератури, що представлена на ній – а це і свідчення очевидців і художні твори кращих письменників України – ви дізнаєтесь про ті страшні часи. Виставка діятиме з 25 листопада до 5 грудня.