З перших днів війни Україна зіткнулась із варварським руйнуванням російською армією не тільки воєнної та цивільної інфраструктури, а й знищенням багатьох обʼєктів культурної спадщини.
За даними ЮНЕСКО, щонайменше 98 українських культурних і релігійних споруд були пошкоджені або знищені від початку вторгнення Росії в Україну, серед них пам’ятки місцевого та національного значення.
У столиці відбувся захист важливих пам’яток міста. Були створені захисні конструкції довкола пам’ятників: святому Володимиру, княгині Ользі, святому апостолу Андрію Первозванному та просвітникам Кирилу та Мефодію, Ярославу Мудрому, Богдану Хмельницькому, Тарасу Шевченку, Данте Аліг’єрі, Петру Сагайдачному, Михайлу Грушевському та іншим.
Потурбувалися також і про пам’ятник засновникам Києва.
Врятувати одну з найважливіших памʼяток столиці України – пам’ятний знак на честь заснування міста Києва – зголосились місцеві благодійники за допомоги відомих архітекторів та бізнесменів за підтримки Департаменту охорони культурної спадщини КМДА.
Пам’ятний знак на честь заснування української столиці споруджений у 1982 році на ознаменування 1500-річчя міста Києва. Пам’ятник розташований на набережній Дніпра в Наводницькому парку посередині між станцією метро «Дніпро» та мостом Патона. Скульптурну композицію виконано з кованої міді у вигляді плоского човна, на якому встановлено фігури легендарних засновників Києва – братів Кия, Щека, Хорива і їхньої сестри Либіді. Автори – скульптор Василь Бородай, архітектор Микола Фещенко.
Захист пам’ятника Кию, Щеку, Хориву та їх сестрі Либіді є важливим не лише тому, що він несе пам’ять про історію заснування міста. Це візитівка Києва.
Навколо памʼятника у повну висоту була побудована шестиметрова конструкція з металевих будівельних лісів та дерев’яного брусу. Зовні він укріплений спеціальними плитами, а по нижній частині конструкції укладені мішки з піском. Пізніше планується теж банер з інформацію про монумент.
Автором архітектурного проєкту захисного саркофага виступив Микола Віхарєв – відомий український архітектор, що під час війни розробляє конструктивні рішення по захисту памʼятників.
Планується, що, крім захисної функції, споруда буде мати й нову культурологічну цінність.
Памʼятник Тарасу Григоровичу Шевченку став другим у столиці з оновленим захистом від RE:Ukraine. Monuments. На одній із сторін конструкції розмістили банер, на якому зображено сам монумент та інформацію про нього.
У Balbek Bureau створили проєкт RE:Ukraine. Monuments, у межах якого розробили систему захисту памʼятників від руйнації. Укриття має вигляд укріпленої захисної коробки, внутрішні простори якої заповнюватимуться мішками з піском. Сама коробка не контактуватиме з памʼятником. Фасади фарбуватимуть у нейтральні кольори, сірий чи оливковий, та наклеюватимуть на них обриси монумента з історичною довідкою про нього – як це зробили для памʼятника Грушевському.
Захист пам’ятника Кию, Щеку, Хориву та їх сестрі Либіді є важливим не лише тому, що він несе пам’ять про історію заснування міста. Це візитівка Києва.
Роботи по створенню захисної споруди памʼятника засновникам Києва взяла на себе компанія Павла Сомова «ЕкоБуд», а матеріали надала «Альтіс-Констракшн» Олександра Глімбовського.
Подібну конструкцію з металу зробили і для памʼятника Богдану Хмельницькому, аргументуючи це тим, що мішки з піском могли погано вплинути на монумент. Задрапірували Богдана Хмельницького вогнетривкою тканиною.
На краю Михайлівської площі чотири фігури з мармуру: княгиня Ольга, апостол Андрій, просвітителі Кирило і Мефодій. Пам’ятник відкрили більше століття тому, ще перед Першою світовою. Він пережив ту війну, але не те, що почалося потім, – після захоплення міста його знищили більшовики. Відновити скульптури вдалося вже в 90-ті…
На Подолі волонтери, серед яких і альпіністи, зміцнили кінну скульптуру гетьмана Петра Сагайдачного. Цей монумент відносно молодий, але вже став однією з візитних карток Контрактової площі. Памʼятник Сагайдачному обклали мішками з піском, як і багато інших у Києві.
А монумент Володимира Великого задрапірували вогнетривкою тканиною, постамент – теж у «металевій броні».
Пам’ятник Ярославу Мудрому допомогла укріпити будівельна компанія «Агент Буд».
Крім того, були завершені роботи на пам’ятнику княгині Ользі. Мішки, що захищають пам’ятник княгині Ользі, пофарбували у кольори прапора.
Самсона і Данте теж закрили мішками.
У Києві захист пам’ятників запобігатиме їхньому знищенню, а їх знають не тільки у нас, але й в Європі і світі.
Всіх об’єднує надія на те, що врятовані пам’ятники будуть знову відкриті для городян і туристів під мирним київським небом.
Підготувала Вікторія ЦВЄТКОВА
Шановні користувачі!
Пропонуємо вам інтернет-ресурси із зазначеної тематики:
Засновники столиці під надійним захистом: легендарний монумент убезпечують від руйнування;
Культурний фронт. Як у Києві захищають пам’ятники та історію від Росії;
У Києві створили захисну споруду навколо Пам’ятника засновникам Києва;
Пам’ятник Ярославу Мудрому у столиці укріпили «під ключ» ;
Пам’ятник Шевченку захистили за новою технологією ;
Як захищають пам’ятники від війни: фоторепортаж з Києва.